1 Nisan şakasının aslı ne?

MAKALEYİ DİNLE

Her yıl 1 Nisan’da birbirimize şakalar yapıyoruz.
En ilginç şakalarda yapanlar tarafından övünülerek anlatılır.
Bazen yerel ve ulusal basında da bu şakalar haber konusu olur.
Ancak bu 1 Nisan şakasının özü yani çıkışı nasıl olmuştur diye pek merak etmeyiz.

Aslında 1 Nisan şaka gününün doğuş nedeni biz Müslümanlar için hazin bir dramdır.

15. yüzyılın sonlarında, Haçlı ordusu İspanya’daki Endülüs Müslümanlarının son kalesini kuşatır. Uzun süren bir kuşatma olmasına rağmen, kış aylarının da etkisiyle, kale korunabilmektedir. Durumun zorluğunu anlayan Haçlı ordusunun komutanı değişik taktikler düşünmektedir. En sonunda 31 Mart gecesi kalenin önüne giderek bir elinde Kur’an, bir elinde İncil; “Şu iki kitap üzerine yemin ederim ki, teslim olursanız bu akşam size bir şey yapmayacağım” der. Gerekli görüşmelerden sonra canlarının kurtarılması karşılığında Müslümanlar kaleyi teslim ederler.

Ertesi sabah, yani 1 Nisan sabahı, Haçlı ordusu komutanı bütün Müslümanların öldürülmesi için emir verir. Bunun üzerine Müslümanlar “Yemin etmiştiniz, bize söz vermiştiniz” dediklerinde. Haçlı ordusu komutanı “Benim sözüm size dün akşam içindi, bugün için size bir sözüm yoktur” diye cevap verir ve BÜTÜN MÜSLÜMANLAR ORADA ŞEHİT EDİLİR.

İşte o gün bugündür 1 Nisan Hıristiyanlar arasında Hile Günü olarak kutlanmaktadır. Maalesef halkımız arasında da yaygınlaşmış, yüzlerce, binlerce Müslüman’ın katliam günü olan 1 Nisan’lar, bir şaka günü olarak kutlanmaktadır.
Nereden geldiğini bilelim. Bilelim de ona göre kutlayalım…

(İspanya asırlar boyu Müslümanların hakimiyetinde kalmış idi.)

365 gün içinde birçok kutlanılan günler vardır.
Aslında kutlanılan bu günlerin gerçek çıkış nedenlerini bilerek kutlamak gerektiğini düşünmekteyim.
Toplumsal ve ulasal kimliğimize uymayanları gündemimizden çıkarmak gerektiği kanaatindeyim. En azından bilerek ve değerlendirerek gereğinin yapılması doğru değil mi?

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR