Dost ülke Kore…

MAKALEYİ DİNLE

Dost ülke olarak bildiğimiz , “Hyundai” de Koreli değil mi ? diye birbirimize sorduğumuz ama gerçekte pekte tanımadığımız uzak bir diyar. Kore …

İş dünyasında , Güney Kore demek Hyundai demek , Samsung demek, Lg demek, Kia demektir. Dünyanın dört bir yanına ihraç ettikleri bu markalar, ülkenin 30 yıl önce başlayan kalkınma hamlesine de öncülük etmiştir. Güney Kore’nin günlük yaşamında da bu markaların payı çok büyüktür.

 

ÜRETİM

Kaynaklar, Güney Korelilerin, üretim konusunda çok özel bir ahlak ve disipline sahip olduklarını ,  hedef odaklı , çevik ve çalışkan olduklarını yazıyor.  Görünen o ki bir Koreliyi üretim ve pazarlamadan alıkoymak zor. Üretiyor, satıyor ve gördüğümüz kadarıyla sattıkları ürünün de arkasında duruyorlar. Bu sebeple de dünya da ekonomik büyüklük olarak 1.4 Trilyon dolar ile 12. sırada, Türkiye ise 800 milyar dolar ile dünyada 18. sırada yer alıyor. Üretim, üretim, üretim çok ama çok önemli olduğu açık.

 

SÜPER HIZLI İNTERNET

Güney Kore,  100 mb standart indirme hızıyla dünyanın en hızlı internet erişimine sahiptir. İkinci olan Japonya ile arasında % 40 hız farkı olduğu bilinmektedir. Teknolojinin her alanda kullanıldığı ülkede metroda dahi kesintisiz kablosuz bağlantı bulunmaktadır. Vayyy, demeden önce bilmeniz gereken bir şey daha var. Uluslararası Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü “OECD” verilerine göre Güney Kore toplumlar ortalamasına göre en yüksek IQ oranına sahip ülkeymiş.

 

KIYMETLİ ERKEKLER

Güney Kore’de erkekler, kadınlara göre daha kıymetli. Öyle iş dünyasında falan da değil, özel hayatta da durum bu. Mesela sevgililer günü orada erkek merkezli kutlanıyor. Çiçeği satın alan ve sevgisini göstermek durumunda olan da kadınlarmış. Erkekler, kulağa hoş geliyor değil mi?.  Doğru yanlış demeden egomun okşandığını söylemek zorundayım.  Bir an için Kanada’daki sıralamayı hatırladım ;  “Çocuklar, kadınlar , evcil hayvanlar , erkekler” Kanada durum böyle olunca, Kore’yi çok daha fazla sevdiğimi söylemek zorundayım.

 

AİLE VE EĞİTİM

Kore ailesinin yapısı bizlere yakındır. Yaşlıya saygı çok önemli ve yüksektir. Ebeveynler çocukları için fedakardır ve aile birliğine önem verirler.

Eğitim, hem devlet okulları hem de özel okullar tarafından sağlanmakta ama her iki sistemde devletten eğitim destek fonu ile desteklenmektedir.

 

YÜKSEKÖĞRETİM

Yükseköğretim Güney Koreli hayatın temel değerlerinden biri olarak görülür. Güney Koreli orta sınıf  için akademik başarı ve bir üst sınıf okuldan mezun olmak sosyal statü değişikliği için bir fırsattır. Gelecekteki sosyoekonomik durumları, evlilik umutları, prestij ve saygın bir işte istihdam beklentileri hep akademik başarıya endekslenmiştir. Güney Koreli çocuklar erken yaşlardan itibaren bu baskıyı hissederler.

Güney Kore'nin ekonomisini büyütmek ve hızla ülkeyi daha iyi bir noktaya taşıma coşkusu ve öğrencilerin daha iyi yetişme arzuları ülkece benimsenmiş bir durumdur. Kore’de devlet GSMH % 8’ ini eğitime ayırmıştır. Türkiye’de bu oranın yaklaşık % 3,5 civarında olduğunu söylersek % 8’ in ne kadar yüksek bir oran olduğu daha iyi anlaşılır.

Bu arada şunu belirteyim Güney Kore’nin nüfusu yaklaşık 50 milyon ve ülkede 220 Üniversite bulunuyor. 15 Yaş üstü yetişkinler arasında okuma yazma bilenlerin oranı ise % 98. Bizde ise  79milyon nüfus ve 190 Üniversite bulunuyor.

Kaynaklar , G.Kore’nin eğitim sistemi Finlandiya’dan sonra dünyada en iyi ikinci sistem olarak nitelendirilmiştir. Koreli çocuklar yılda 220 gün ve günde 13 saatlerini okulda geçirirlerken, birinci olan Finli çocuklar ise 190 gün okula gidip okulda kaldıkları saat ise Koreli çocuklara göre çok daha azmış. Bu da enteresan değil mi?

Kişisel olarak tecrübe ettiğim bir özellikleri daha var. Kendi değerlerine önem verdikleri kadar ahde vefa ya ve dostlarının dini, milli değerlerine de büyük değer veriyorlar. Kendilerini bu nezaketlerinden ötürü kutluyorum.

 

RAMAZANDA

Geçen Ramazan, Hyundai tüm personeline ve ailelerine bizler için çok önemli olan Ramazan ayı boyunca her akşam iftar daveti verdi ve bu davete ev sahibi olarak Hyundai CEO’su başta olmak üzere tüm üst düzey yönetim katılarak, davetlileri büyük bir nezaketle kapıda karşıladılar. Daha sonra da CEO, kendisine merhaba demek isteyen ve masasına giden herkes için ayağa kalktı ve güler yüzle ellerini sıktı.  Kendisine çalışanlarına verdiği değer ve nezaketinden ötürü teşekkür ediyorum.

KORE gibi bazı ülkeler neden büyük, nasıl büyüdüler diye düşündüğünüzde, onların ülkelerine , ailelerine, manevi değerlerine,  dostlarına sadık olduklarını, kendi değerlerine saygı gösterdikleri kadar , dostlarının değerlerine de saygı gösterdiklerini göreceksiniz.  Bu kural hiç değişmiyor.

Ben bir Türk olarak, Korelilerin dostu olmaktan mutluluk duyuyorum. Teşekkürler dostlar.

 

Bu hafta nereye gitmeli?

KÖZZ Restaurant bugünlerde İzmit’in popüler mekanlarından, gittim gördüm, yedim.

Başlangıçta masaya gelen pide tam bir hayal kırıklığı, soğuk ve bayattı. Suratımız düştü heyecanımız kayboldu. 10/1

Kuzu şiş, ciğer ızgara ve adana kebap yedik. Moralimiz yerine geldi hepsi birbirinden lezzetli ve tam kıvamında pişmiş olarak geldi. Etler ve lezzet 10/10 .

Servise ise adam çok koordinasyon hiç yok. Komiler çok eğitimsiz. 10/5 

Masada tertemiz tabak, bardak, çatal, bıçak, akan tuzluklar ve kaliteli peçete var. Masalar küçük. 10/9. 
Tavsiye ederim, gelişmeye açık bir mekan, bir akşam gidin, görün, kebap yiyin. Fiyatlar makul. 10/ 8

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Haluk Ulusoy - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR