Bekar bir işçinin yaşama sınırı: 1.387 lira

MAKALEYİ DİNLE

  

Türkiye'de artan fiyatlara bağlı olarak, açlık ve yoksulluk sınırındaki yükselme devam ediyor. Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu'nun (Türk-İş) aylık "Açlık ve Yoksulluk Sınırı" araştırması verilerine göre, Nisan'da aylık mutfak enflasyonu yüzde 1.58 yükseldi. Mutfaktaki artış yıllık bazda da yüzde 15.3'ü buldu.

Türk-İş'in, bir aileyi temel alarak yaptığı hesaplamalara göre, Nisan ayında dört kişilik ailenin açlık sınırı bin 167 liraya, yoksulluk sınırı da 3 bin 802 liraya yükseldi. Geçen yıl Nisan ayında açlık sınırı bin 149 lira, yoksulluk sınırı 3 bin 743 lira düzeyindeydi. Mutfak enflasyonunda yalnızca yılın ilk dört ayındaki artış oranı yüzde 7.91 oldu.

**

Türk-İş araştırmasında "açlık sınırı" dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarına karşılık geliyor. Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı da "yoksulluk sınırı" olarak tanımlanıyor.

**

Bekar bir işçinin yaşama sınırının 1.387 lira olduğunun belirtildiği raporda, "Sadece bir kişinin insan onuruna yaraşır bir yaşam sürdürebilmesi için yapılması gereken harcama tutarı ile ele geçen asgari ücret arasında 541 lira fark vardır. Bu fark, yokluk ve yoksulluk olarak vatandaşların günlük yaşantısına yansımaktadır" denildi.

**

Raporu okudunuz…

Hükümet, özelleştirme adı altında bütün fabrikaları sattı…

Yeni iş imkanları yaratılmadı…

Haberin tam ortasındayım…

Gün geçtikçe hırsızlık, dolandırıcılık, kaptı kaçtı, çek senet vurgunu, mazot hırsızlığı, borç intiharları v.b. olaylarla karşılaşıyoruz…

İstatistiklere bakın, bu olaylar gün geçtikçe artıyor…

Olaylar arttıkça da “polis” sayısı artıyor…

Polis sayısı artıkça, topluma şiddet artarak devam ediyor…

Gezi olaylarında polisin tavrını herkes gördü…

**

Başbakan, Başbakan Yardımcıları, Bakanlar, parti liderleri yukarıda tepiniyor, vatandaş altta eziliyor…

Bakalım bu durum daha ne kadar devam edecek?

 

 

Kandıra’ya yeni doktor

M. Kazım Dinç Kandıra Devlet Hastanesi’nde uzun yıllar görev yapan Nöroloji Uzmanı Gülhatun Dervişoğlu’nun Kocaeli Devlet Hastanesi’ne tayininin çıkmasının ardından yerine Şanlıurfa Akçakale Devlet Hastanesi’nden Uzm. Dr. Özlem Çelebi atandı.

 

 

Amatör futbolcu

başkan oldu…

AKP Kartepe Gençlik Kollarında Mete Aydın’dan boşalan göreve Can Öztürk getirildi. Öztürk, gençlik kolları yönetiminde yer alıyordu.  Aslen Rizeli olup Kocaeli Kartepe doğumlu olan Öztürk, Kartepe Fatih Sultan Mehmet Mahallesi’nde ikamet ediyor. İlköğretim okulunu Köseköy Merkez’de, liseyi İzmit Namık Kemal’de okudu. 15 yıl amatör olarak Kocaeli ‘in 5 farklı futbol takımında forma giyen Öztürk ticaretle uğraşıyor. Öztürk’e yeni görevinde başarılar diliyoruz.

 

Kertiltekke’de

şenlik yapılacak

 

İzmit Belediyesi tarafından Veliahmet Mahallesi Kertiltekke meydanında  her yıl olduğu gibi bu senede Hıdrellez şenlikleri yapılacak. Belediye’den yapılan açıklamada 7 yıldan beri yapılan Kertiltekke’deki şenlikler bu sene 3 Mayıs Cumartesi günü saat 20.30 da gerçekleştirilecek. MAPHOYTAG’ın gösterileri, Kenan Serhat İnce konserinin geceye renk katacağı kaydedilerek şenliğe bütün vatandaşların davetli olduğu bildirildi.

 

 

Av. Solakoğlu,

Yıldırım’ı kutladı

 

Kocaeli Baro Başkanı Av.Tamer Solakoğlu, yönetim kurulu üyesi Av. Alaattin Çakmak ve Karamürsel Baro Temsilcisi Avukat Songül Erdem Özbek önceki gün 3.dönem Karamürsel Belediye Başkanı seçilen İsmail Yıldırım’ı ziyaret ederek tebrik etti. Solakoğlu, Yıldırım’a çini tabak hediye etti.

 

 

Köken’e “Özel” ziyaret

Kaynarca Belediye Başkanı Zeynur Özel, Kandıra Belediye Başkanı Ünal Köken’i makamında ziyaret ederek tebrikte bulundu. Köken ziyaretten dolayı Özel’e teşekkür ederek, “Kaynarca bizim kardeş ilçemizdir.  Beraberce vatandaşlarımızın refahı için ortak projelerde yer alabiliriz” dedi.

 

EMO’dan 1 Mayıs’a destek

EMO Kocaeli Şubesi, tüm dünya işçilerinin birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs‘ta saat 12:30‘da Merkez Bankası önünde toplanıp Cumhuriyet Parkına kadar yürüyecek. TMMOB - KESK - DİSK - TTB tarafından oluşturulan tertip komitesi tarafından düzenlenecek 1 Mayıs yürüyüşüne EMO, kendi pankartı, flamaları ile katılıp TMMOB İKK pankartı arkasında kortej oluşturacaktır.  Miting Cumhuriyet Parkında KARMATE Konseri ile son bulacak.

 

CHP’li Akar’dan muhtar

Sevgi Koyun’a destek verdi

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, yerel seçimler sonrasında yeni seçilen muhtarları ziyaret etmeye devam ediyor.  Akar, geçtiğimiz günlerde Türkiye Muhtarlar Federasyonuna bağlı Kocaeli Muhtarlar Derneği’nden istifa eden Yuvam Akarca Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Sevgi Koyun’u ziyaret etti.

Cumhuriyet Mahallesi’nde 3. Kez muhtar seçilen Sevgi Koyun, Muhtarlar Derneği Başkanı Vedat Yoldaş’ın “…Ben partime bağlı bir muhtarım eğer AKP adayı kaybetmiş olsaydı başkanlıktan istifa ederdim…” açıklamasından duyduğu rahatsızlığı dile getirerek muhtarlık makamına siyaset bulaştığı gerekçesiyle dernek üyeliğinden istifa etmişti. Akar, kendisini bu davranışından dolayı tebrik etti.

 

Hizmet-İş , sağlık için

harekete geçiyor…

 

Hizmet-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanlığı ile Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı ortaklaşa “Çalışma Hayatında Obezite ile Mücadelede Hareketli ve Sağlıklı Yaşam” için “Hizmet-İş Sağlık İçin Harekete Geçiyor” projesi gerçekleştirilecek. Hizmet-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı İdris Ersoy, “Ülkemizde görülme sıklığı giderek artan obezite ile etkin şekilde mücadele etmek, çalışan bayan üyelerimizin çalışma hayatı dışında spor faaliyetiyle bir araya gelerek  kaynaşmasını sağlamak amacıyla yeni proje geliştiriyoruz. Kurumlar arası işbirliğinin sağlanarak, çalışanların sağlıklı beslenme ve düzenli fiziksel aktivite alışkanlığı kazanmalarını teşvik etmek amacıyla Hizmet-İş Sendikası olarak "Hizmet-İş Sağlık İçin Harekete Geçiyor" adı altındaki projeye çalışan 60 yaş altı belediyelerde çalışan bayan üyelerimizin katılacağı proje 05 Mayıs 2014 tarihinde İzmit Seka sporcu eğitim merkezinde başlayacağını belirtti.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR