CHP’li Akar’ın taşeron isyanı!

MAKALEYİ DİNLE

TBMM yeni yıl öncesi yaptığı mesai ile 12.500 öğretmen kadrosu, er-erbaş ve askeri öğrencilerin harçlıklarının yükseltilmesi, subay, astsubay ve sözleşmeli uzman erbaşların maaş katsayılarının arttırılması gibi düzenlemeleri içeren torba kanunları Meclis’ den geçirdi.

Ancak yasa içerisinde yapılan bir düzenleme ile taşeronda çalıştırılmanın süresi 1 yıl daha uzatıldı. Hükümetin aldığı bu karar taşeron işçilerinde hayal kırıklığı yarattı…

***

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Meclis’te taşeron konusuyla ilgili konuşma yaptı…

Akar, yaptığı konuşmada, “Niçin bu düzenleme yapılıyor, Soma’dan sonra taşeron işçiliğin kaldırılması için benim de vermiş olduğum kanun teklifi asıl işveren ve yardımcı hizmetlerin, yani taşeron işçiliğin kaldırılmasına ilişkin bir düzenleme için önce AKP, 31 Aralık 2015 tarihine kadar uzattı, şimdi de burada yeni bir teklif ile 31 Aralık 2016’ya kadar Taşeron İşçiliğin süresi uzatılıyor” dedi.

***

Konuşmasına devam eden Akar,” Vermiş olduğun Kanun Teklifi Soma faciasından dolayı AKP tarafından direkt reddedilemedi önce ilk defa muhalefetin vermiş olduğu Kanun Teklifini Meclis gündemine aldılar, sonrada yine tarih de bir ılk olarak teklifin görüşülmemesi için yoklama isteyerek kaçmışlardır. Bugün de görüyoruz ki samimi değilsiniz sizlerin taşeron işçiliğe son vermek gibi bir derdiniz yok sizlerin derdi bunu kurumsallaştırma” diyerek tepkisini dile getirdi…

***

Sözlerine seçim öncesi vaatlerden örnek veren Akar,  Seçim meydanlarında "Taşeronu kaldıracağız." dediniz, 7 Haziran ile 1 Kasım arasında billboardları süslediniz, "Taşeron işçiliğine son vereceğiz." dediniz, getirdiğiniz bu kanun teklifiyle de taşeronluğu tekrar kurumsal hâle dönüştürüyorsunuz, "Taşeronluğu kaldıracağız." da demiyorsunuz. 24'üncü Dönemde getirdiğiniz tüm kanun teklifleriyle taşeronluğun kurumsallaşması için elinizden gelen her şeyi yaptınız”diye konuşta.

***

Akar, “AKP’nin 13 yıllık iktidarındaki bütçesine dikkat çekerek, Bakın, on dört yıldır kamunun tüm imkânlarını kullanıyorsunuz. Getirdiğiniz maddelere bakın, insan utanır, utanır, yeni parayla 300 milyar liralık, eski parayla 300 katrilyonluk bir bütçeyi on dört yıldır yönetiyorsunuz ve getirdiğiniz, erbaşa 90 liralık zam, asgari ücret 1.300 lira ve taşeron olarak çalışan işçilerin taşeronluk süresinin uzatılması ayıptır ayıp gelin kaldıralım bu taşeronu” dedi.

***

Akar’ın konuşması böyle…

AKP hükümeti, seçim meydanlarından asgari ücreti 1300 lira yapacağız, taşerona kaldıracağız deyip oy istedi…

Asgari ücret konusu hemen hemen çözüldü…

Ama AKP’nin taşeron işçi olayını kaldırmaya gücü yetmedi…

Zira, taşeron sistemini kaldırsa, devlete büyük maliyet getirecek…

AKP hükümeti bu sorunu 1 yıl erteleyerek zaman kazandı…

Bakalım AKP hükümeti 1 yıl sonra taşeron işçiliği kaldıracak mı, yoksa 1 yıl daha mı uzatacak…

 

Kocaeli’de toplam 27 hastane bulunmakta

Türkiye İstatistik Kurumu Kocaeli Bölge Müdürlüğünden alınan 2014 yılı Hastane sayıları verilerine göre Türkiye’de 866’sı Sağlık Bakanlığı,69’u Üniversite,556 Özel, 37’si Diğer Kamu olmak üzere toplam da 1 528 hastane bulunmaktadır.

Türkiye İstatistik Kurumu Kocaeli Bölge Müdürlüğümüz verilerine göre 2014 yılı Hastane sayısının en fazla olduğu iller olan İstanbul’da 236, Ankara’da 89, İzmir’de 59, Antalya’da 43 hastane bulunmaktadır.

Kocaeli’de Sağlık Bakanlığı’na bağlı 10, Üniversiteye bağlı 1, Özel Hastaneler 15 ve diğer hastaneler olmak üzere toplam 27 hastane bulunuyor. İstatistiklere göre 2014 yılı Hastane sayısının en az olduğu iller olan Kilis’te 1, Bayburt’ta 1, Bartin’da 3, Ardahan’da 4 hastane bulunmaktadır.

 

Çöp döküm alanıydı  mesire alanı oldu

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kandıra Belediyesi iş birliğiyle Kandıra’da 600 fidan dikildi.  Fidan dikimine  Kandıra Belediye Başkanı Ünal Köken, Kandıra Kaymakamı İsmail Çiçek ve öğrenciler ile vatandaşların katıldı. Bu alan daha önce çöp dökülen alandı, şimdi mesire alanı olacak. Ağaç dikmek, gerçekten önemli bir hizmet… Ne kadar çok ağaç, o kadar oksijen…

 

Acil durum tatbikatı

Büyükşehir Belediyesi’nin Acil Durum Eylem Planı dahilinde 2015 yılı kapsamında farklı birimlerde yapılan acil durum tatbikatları ana hizmet binasında yapılan son tatbikatla tamamlandı. Tatbikat senaryosu kapsamında Büyükşehir Hizmet Binası önündeki şüpheli paket imha edildi, yine senaryo gereği kimliği belirsiz bir şahıs etkisiz hale getirildi ve personel en kısa zamanda binadan tahliye edildi. Tatbikat, gerçeği aratmadı.  

 

Büyükakın denetimde

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Doç. Dr. Tahir Büyükakın, bölgemizi etkisi altına alan yoğun kar yağışında gece boyunca ekipleri ziyaret etti, çalışmalarla ilgili detaylı bilgi aldı. Genel Sekreteri Büyükakın’a,  Genel Sekreter Yardımcısı Gökmen Mengüç ile Ulaşım Dairesi Başkanı Mustafa Altay’ da eşlik etti. Tahir Büyükakın, Kocaeli halkının olumsuz hava koşullarından etkilenmemesi için Büyükşehir ekiplerinin 7/24 teyakkuz halinde olduğunu söyledi

 

Yıldız Entegre’ye teşekkür

Yıldız Entegre İmam-Hatip Ortaokul yönetiminden hayırsever işadamlarına teşekkür ziyaretleri devam ediyor. Okul Müdürü Muzaffer Yıldız, Okul Aile Birliği Başkanı Sefa Topçu ve okul müdür yardımcısı Ufuk Pamuk’un katılımıyla Kartepe bölgesindeki hayırsever işadamlarına bir dizi ziyaretler gerçekleştirildi.  Heyet, hayırsever iş adamı Yavuz Öztürk ve Türkiye’de özellikle Kartepe’de yapmış olduğu hayırlı hizmetlerle de her zaman yanlarında olan ve okulun yapımını üstlenen Yıldızlar Yatırım Holding AŞ. Yönetim Kurulu Başkanı Fehmi Yıldız’a teşekkür ziyaretinde bulundu.

 

MHP, Türkmenleri unutmadı

Milliyetçi Hareket Partisi Derince İlçe Teşkilatı Suriye’den gelen ve Derince’ye yerleşen Türkmenleri yılın son gününde unutmadı. İlçe Teşkilatı, 23 çocuğa içinde sevdikleri çeşitli türden çikolata ve çerezler bulunan paketler verilen kampanya ile aileler de çocuklar da sevindi. AKP’nin yanlış Suriye politikası yüzünden insanlar yerinden, yurdundan oldu… Şu Suriye’de savaş sona erse de Türkiye’ye gelen göçmenler yurtlarına geri gitse…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR