CHP ile koalisyon olmaz!..

MAKALEYİ DİNLE

AKP Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, “CHP İle koalisyon olmaz” demiş.

Gerekçesi de şöyle; “ CHP’de çok ses var. Birlikte hareket etme kültürü yok.”

Şeker, daha sonra; “ 15 Ağustos’a kadar koalisyon kurulamazsa, Anayasa’nın açık maddesine göre Cumhurbaşkanı Meclis Başkanı ile görüşüp otomatikman erken seçime götürüyor!”

AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan da aynı görüşte. Ankara’da il başkanları ile yapılan toplantıda Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu’nun yaptığı konuşmaya da atıfta bulunarak; “Taban AKP – CHP Koalisyonu istemiyor” diyor.

CHP’nin,  olası bir koalisyon için ortaya koyduğu 14 maddelik koşulu AKP’nin kabul etmesi olanaksızdı!

Çünkü CHP; “Cumhurbaşkanı yasal sınırlarına çekilmeli ve 17-25 Aralık yolsuzluklarının hesabı sorulmalı” diyordu!

İlyas Şeker’in “CHP’nin birlikte hareket etme kültürü yok” sözünün altı çizilmeli! “Birlikte hareket etme kültürü” Lidere boyun eğme, doğrusu ve yanlışı ile BİAT etme, her istediği yasaya, yasa içeriğini bile bilmeden parmak kaldırmak” ise, CHP’nin böyle bir kültürü  yoktur!

AKP ile CHP’nin koalisyon yapmasını doğru bulmayanlardanım. Çünkü; CHP Cumhuriyet’e, demokrasiye,  LAİKLİĞE, Hukuk Devleti’ne  bağlı ve Mustafa Kemal Atatürk’e saygılı! AKP’nin  ise, bu değerlere saygısı yok. Aksine köklü bir karşıtlığı var!

AKP, “Yargı da Milli İradeye BİAT edecek!” anlayışını açıkça ortaya koyuyor! “İdarenin (Siyasi iktidarın) Yargısal denetimini” yok sayıyor!

Meclis da bir “denetim makamı” olduğu halde, 13 yıllık iktidarı boyunca, AKP’li bir Bakan için yapılan bir “Meclis Araştırması” bile kabul edilmemiş. AKP parmak sayısı ile reddedilmiş!

Oysa, o beğenmedikleri İsmet İnönü’nün Başbakanlık döneminde, henüz 1926 yılında, Bahriye Bakanı’nın “yolsuzluk iddiası” üzerine Meclis Soruşturması yapılıyor ve suçu sabit bulunarak Yargı’ya teslim ediliyor!

Yolsuzlukların üstünü –kedi pisliğini örter gibi- örtmek yerine, yapan kim olursa olsun cezalandırmaktır Hukuk Devleti’nin görevi.

Her şey bir yana; öncelikle Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, AKP-CHP Koalisyonu istemiyor!

Tıpkı, Avrupa Birliği’nin Türkiye’yi oyaladığı gibi, CHP’yi oyalıyor ve “Devlet organlarına CHP eli değmeden seçime gitmek” istiyor!

Çünkü; “Seni Başkan yaptırmayacağız” sözüne ve seçim sonuçlarına çok bozuldu!

Şimdi, “Çözüm Sürecine çomak sokarak”  bu ülkede son bir aydır dökülen kardeş kanlarına rağmen, bu fakir ülkenin yaklaşık İki Buçuk Trilyonunu daha “beyhude seçim” için harcamayı göze alıyor.

Göreceğiz ki; erken seçim de sonucu değiştirmeyecek!  Erdoğan ve AKP’ye belirli bir zaman kazandıracak! İç savaş yeniden kızışırken, belki de komşularımızdan biriyle savaşa sürükleneceğiz! Ne Erdoğan’ın ne, Başbakan Davutoğlu’nun, ne AKP’li Bakanların çocukları bu savaşta nefer olmayacaklar!

HALKIN ÇOCUKLARI, KİRLİ BİR SİYASETİN KURBANI OLACAKLAR!

Evet, İlyas Şeker de Şemsettin Ceyhan da haklıdırlar!

CHP ile koalisyon olmaz!..

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj GönderYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR