Carrefour İzmit’ten kurban aldılar, ama…

MAKALEYİ DİNLE

Kurban Bayramı geride kaldı…

Kimisi kurban kesti, kimisi bütçesi yetmediği için kesemedi…

Kimisi kestiği kurbanı gönül rahatlığı ile dağıttı, kimisi kestiği kurbanın eti bozuk diye dağıtamadı…

Kurban kesip dağıtamayanlardan biri de Gökhan Cihan Abayhan Bey…

Gökhan Bey, dün bana bir mail gönderdi.

Mailde cep telefonunu ve ortakların cep telefonlarını yazdı…

Kurban Bayramı’nda Carrefour’dan aldıkları büyükbaş ile ilgili sıkıntıları dile getirdi.

Maili okudum…

Teyit için Gökhan Bey’i aradım…

Bir de diğer ortaklardan biri ile daha görüştüm.

Mailin doğruluğunu teyit ettim.

 

Gökhan Cihan Abayhan; Hasan Bey, Zuhal Hanım, Ali Kemal Bey, Nafiye Hanım, Saliha Hanım, Burak Bey (soyadlarını yazmadım) ile birlikte Carrefour İzmit mağazasından büyük baş hayvan almış…

 

Carrefour yetkilileri hayvanı kesip, ortaklar arasında pay etmiş…

Ya sonrası!

Sonrasını Gökhan Bey’den dinleyelim;

**

“05.10.2014 tarihinde Kocaeli –İzmit Carrefour mağazasından 7 ortaklı olarak aldığımız ve küpe no:300190 / mağaza sıra numarası 111 olan büyükbaş hayvanın saat 17:00’daki kesiminden sonra etlerini saat 18:30 gibi eve getirip ağzı açık bir şekilde balkonda sabaha kadar dinlenmeye bıraktık ve sabah baktığımızda  etlerden leş kokusuna benzer çok kötü bir koku geliyordu.

Herhalde normaldir düşüncesiyle kararan ve kokan kısımlarını ayıklayıp çöpe atıp geriye kalan kısımlarını buzluğa kaldırdık.

Ertesi gün ortaklarımızdan Hasan Bey beni arayarak etlerinin bozulduğunu, benim etlerimde de benzer bir durum olup olmadığını sordu. Sonra telefon trafiği ile öğrendik ki ortaklarımızın 6’sının etleri benzer şekilde bozulmuş.

1 ortağımız gider gitmez etlerini yıkayıp derin dondurucuya koymuş ve başka bir vilayete gitmiş. Telefonla aradığımızda kendisi eve geldiğinin akşamı bunları yaptığından dolayısıyla etlerinin bozuk olmadığını söylediğini daha sonra ise etlerini donduğu için ve şu anda da il dışında olduğu için etlerinin akibetini bilmediğini fakat şüphe duyduğunu belirtti.

Diğer ortaklarımızda zaten etlerini çöpe atmış durumdalar.(kişi başı 30kg et, yazıktır!)

**

Durumu Carrefour İzmit mağazası yetkililerinden olduğunu söyleyen fakat şu anda makamını hatırlayamadığım Salih Bey ve kasap reyon şefi Nihat Beyle konuştuk, ancak kendileri meydana gelen durumun bizden kaynaklandığını etleri bizim bozduğumuzu iddia ettiler ve bir sonuca ulaşamadık. Hatta görüşmede özellikle Carrefour’un kurumsal bir firma olduğunu ve her zaman müşterilerinin ön planda tutulduğunu vurgulamalarına rağmen toplantı sırasından ne yazık ki bunu hissedemedik.

**

 Görüşme 12.10.2014 Pazar günü İzmit Carrefour Mağazası 1 numaralı toplantı salonunda 16:30 -18:00 saatleri  arasında gerçekleşti.

Etlerinin durumuna ulaşamadığımız diğer 1 ortağımızı tenzih edersek, geriye kalan 6 ailede çok sayıda kurban kesmiş ve benzer durumu hiçbir zaman yaşamamış insanlardır.

Kimse ilk defa hayvan kesmiyor veya et muhafazası gerçekleştirmiyor.  

Herkes etlerine farklı muhafaza şekilleri uyguladığı halde 6 ortağında etlerinin bozulmuş olması bizde derin şüpheler uyandırmıştır.  

Durumla ilgili olarak o zaman etlerin analize gönderilmesini istememize rağmen yetkililer ne yazık ki buna ulaşmadılar. Hatta sağlam olduğunu düşündükleri bizdeki etleri alıp kendi reyonlarında satmayı bile teklif ettik ve tabi ki bir sonuç alamadık.

**

Gıda mühendisi ve veteriner olan  bazı arkadaşlarımıza danıştığımızda tüberküloz veya benzeri  hastalıkların olması durumunda kesildikten sonra hayvanın etlerinin  hızlıca bozulmaya uğrayabileceğini vurguladılar.

Ayrıca, yetkililerle yaptığımız bu görüşmede öğrendik ki,  aldığımız hayvan İzmit bölgesinin yani Mavi Dil Hastalığı nedeniyle karantina altına alınan bir bölgenin hayvanıymış.  

Kasap reyon şefi olan ve yıllardır bu işi yaptığını söyleyen Nihat Bey, Mavi Dil Hastalığının sadece küçükbaş hayvanlarda olabileceğini söylemesi ve bunu bizim araştırmamız üzerine öğrendik  ki büyükbaş hayvanlarda da Mavi Dil Hastalığı olabiliyormuş.

Fakat konuşurken sürekli tecrübelerinden bahseden sözüm ona yetkili kişiler ne yazık ki bu durumdan bir haberler.

Israrla çözüme ulaşabilmek ve durumun içimize sinmesi için müşteri memnuniyetini ön planda tuttuğunu söyleyen Carrefour yetkililerine etlerden örnek alınarak analize gönderilmesini teklif ettiğimizde ise buna yanaşan olmadı.

Vel-hasıl toplantı ertesi gün  veterinerleri ile görüşerek bize olumlu olumsuz bir şekilde döneceklerini söyleyen firma yetkilileri ile daha sonra  hiçbir şekilde görüşme sağlanamamıştır.  

**

Biz şu durumda kestiğimiz kurbanın kabul olup olmadığından bile şüphe duyuyoruz.

Fakat yetkililer oralı bile değil çünkü onlar için manevi bir durum değil sadece ticari!!

Bizler kestiğimiz hayvanın etlerini yakınlarımıza, amcamıza halamıza veremedik, ihtiyacı olan insanlara dağıtamadık, ailemize yediremedik.

Onun yerine çöpe atmak zorunda kaldık ki kurban için yapılabilecek en kötü durumu yaşadık. Kendi paramızla ve  Careefour kalitesi (!) ile rezil olduk.

 **

Carrefour gibi arkasında Sabancı kalitesini barındıran bir firmadan bu şekilde hastalık şüphesi ile bir hayvan almış olmayı bırakın, gördüğümüz alakasız ve ilgisiz tutum hepimizi çok üzdü.

Bu kalitede bir firmadan beklentimiz; biz teklif etmeden “ eğer böyle bir durum varsa hemen analizini yaptıralım sizleri mağdur etmeyelim” şeklinde bir dönüşken, gördüğümüz muamele ve hayal kırıklığı ortadadır.

**

İzmit mağazasından sonuç alamayınca Carrefour genel müdürlüğünü arayıp bir yetkiliye ulaşmaya çalıştık ancak görüştüğümüz kişiler geri dönüş sağlayacaklarını söyledikleri halde yetkili birisinden hala bir dönüş alamadık. Hepsini geçtim, İzmit mağazası müdür ile bile görüşemedik, ne de kendisi bizlere dönüş yapma gereği duydu…

** 

Herhangi bir çözüm bulamayınca başka insanlarında canının yanmaması açısından durumu yazılı görsel ve sosyal medyada paylaşma gereği duyduk.

Ne kadar çok insana sesimizi duyurabilirsek durumla ilgili olarak o kadar az insanın canının yanacağı düşüncesi ile bizlere yardımcı olup bu olayı paylaşırsanız sevinirim.

**

 

Ortaklarımızın isimleri ve telefon numaraları aşağıdadır. (Gerek görürseniz arayıp olayı teyit edebilirsiniz…”

**

Gökhan Bey’in açıklaması böyle…

Gökhan Bey, konuyla ilgili Carrefour’un genel müdürlüğünü aramış…

Genel müdürlük konuyu araştıracağız demiş…

Daha sonra bir kez daha genel müdürlüğü aramış…

Oradaki yetkili, “Biz Carrefour İzmit mağazasından bilgi aldık, herhangi bir sıkıntı yok dediler. Biz de dosyayı kapattık” diye cevap vermişler.

Gökhan Bey ve 6 ortak, bu Kurban Bayramı’nda büyük bir sıkıntı yaşamış. Gökhan Bey, kurbanla ilgili sıkıntıyı dile getirdi. Carrefour İzmit mağazası yetkilileri, konuyla ilgili açıklama yaparlarsa bu köşeden yayınlarım.

 

CHP’li Ensar Öğüt’ten internet televizyonculuğu

CHP Ardahan Milletvekili, YDK üyesi ve Gebzeli iş adamı Ensar Öğüt, bölgesindeki çalışmalarını, köy ziyaretlerini, vatandaşların isteklerini basın ile kamuoyu ile paylaşmaya devam ediyor. Öğüt ayrıca yeni bir adım atarak internet televizyonu Ensar Öğüt TV (http://ensarogut.tv/) ile canlı yayınlarla duyuracak. Öğüt sadece kendi çalışmalarını yansıtacak.

 

Başkan Ellibeş’in bebek sevgisi

Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, “hoş geldin bebek” projesiyle yeni doğan çocukların ailelerini evlerinde ziyaret ediyor. Ailelere bebek bakım seti hediye ediliyor. Ellibeş ziyaret programı dahilinde Donanma Mahallesi 196.sokakta ikamet eden Emine – Zafer Türk çiftini evlerinde ziyaret etti. Başkan Ellibeş, Seher Sultan Türk ve Mustafa Kemal Ata Türk adlı ikiz bebekler ile yakından ilgilendi kucağına alarak çocuk sevgisinin çok önemli olduğunu belirtti.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR