Yarınımızı belirleyen seçim

MAKALEYİ DİNLE

Demokrasinin olmazsa olmaz kurallarından birisi de seçimdir. Toplum ve siyasi partiler için her seçim bir umuttur. Her seçimde iktidar olmak için siyasi partiler arasında kıyasıya bir yarış sürer. Birbirlerinin eksiklerini hatalarını gündemde tutarak toplumu bilgilendirerek puan toplamaya çalışırlar.

Ayrıca ülke idaresi için planladıkları projelerini anlatırlar. Bunun için de illerde, ilçelerde genel başkanları mitingler düzenlerler. Televizyon, radyo, gazeteler ve sosyal medyadan yararlanarak kendilerini anlatırlar.

Buraya kadar hepsi olması gerekenlerdir. Parti propagandaları yapıcı, yaratıcı ve de seviyeli olursa demokrasimizin gelişmesi ve yerleşmesi için önemli bir kazanç olur.

Ama ne yazık ki her seçimde olduğu gibi bu seçim döneminde de başta siyasi liderlerimizin üslubu oldukça sert geçiyor. Yarın sanki hiçbir surette birbirlerinin yüzüne hiç bakmayacaklarmış gibi hakaret, iftira ve belden aşağı vurmalar gırla gidiyor. Bu sert hakaret dolu üsluplar derece derece partilerin kademelerinde de sıkça görülüyor. Ön teker nereden gider ise arka teker oradan geçer örneğini yaşıyoruz.

Bu sert, hakaret dolu sözler ve gol atmalar seçmenler düzeyine inmesi herhalde çok korkunç bir şeydir. Bu sertlik ve hakaretler toplumda durumdan vazife çıkaranlar için kaçırılmaz fırsata dönüşüyor.

İnsanlar hiç olmadık yer ve zamanlarda kırmızı görmüş boğa gibi kavga, küfür, cinayet, gasp gibi toplumu sarsan olaylar ile tanışıp, kaynaşıyor.

 

BU SEÇİM DÖNEMİ

Bu seçim dönemi geçirdiğimiz seçim dönemlerine göre hem farklı hem de o derece de önemlidir.

-HDP bu güne kadar çeşitli illerden bağımsız aday olarak parlamentoya girdikten sonra hedefledikleri parti çatısı altında toplanarak siyaset yapıyorlardı.

Yarın ki seçimde ise parti amblemi altında seçime giriyorlar. Yüzde on baraja rağmen kıyasıya kazanmak ve barajı geçmek mücadelesi ile yola çıktılar. Eş başkan Demirtaş özellikle üslubu, tutum davranışları ve söylemleri bakımından sempatik davranışları ile göz dolduruyor. Bölgesel siyasetin dışına partisini taşıma gayreti için çırpınıyor. Görünen o ki, barajı az farkla da olsa aşacağı söyleniyor.

-Yıllardır iktidarda olan AK Parti yaptıklarını referans göstererek bu seçimi kazanma beklentisi ve azmini taşıyor. İki kanattan halkla buluşmaya devam ediyorlar. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu aynı amaç ve hedef için halkla buluştular. Partinin iktidarını devam ettirmek yanında Cumhurbaşkanının “Başkanlık” arzusunu gerçekleştirmeyi öncelikli hedef olarak belirlediler.

-CHP bu dönem farklı siyaset izliyor. Toplumu etkileme ve bilgilendirmeler yanında ekonomik ağırlıklı eylem ve söylemle işe başladırlar. Asgari ücreti 1.500 lira yapacaklarını, kredi kartları borçlarını ödemeleri için tahakkuk ettirilen faizin en az yüzde seksenini silecekleri sözünü verdiler. İlk kez siyasette noter onaylı örneklerle tanışıldı.

-MHP Milliyetçi söylemini somutlaştırarak mitinglerini sürdürdü. Asgari ücreti 1.400 lira yapacaklarını ilan ettiler. İktidarın açılım paketlerini her fırsatta eleştirip, bu alanda yapılan temasları kınayarak reddettiklerini açıkladılar. MHP ve CHP de hedef AK Parti politikalarını eleştirmek ağırlıklı oldu.

Bu siyasi propagandalarda Vatan Partisi, Saadet Partisi ve Büyük Birlik Partisi ortaklığı, Demokratik Sol Parti ve diğer seçime giren partilerde dünyada örneği olmayan yüzde on barajını aşacakları duygu ve düşüncesi içerisinde ciddi ciddi çalışmalarını yürütüyorlar.

Hepimiz ortak bir gemideyiz. Demokrasi hepimiz için her zaman gereklidir. Yarın akşam sonuç alınacak. Bu seçimin ülkemize, milletimize hayırlı, uğurlu olmasını diliyoruz.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj GönderYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR