Polis Teşkilatının 167. yılı

MAKALEYİ DİNLE

Polislik, onurlu meslek olduğu kadar meşekatli olup derece derece zorlukları bulunan ve her şeyi ile göz önünde olan bir meslektir.
Giyimi, kuşamı, konuşması, her türlü davranış ve yaşamı ile mercek altındadır. Birilerinin muaşeret kaidelerine uymamaları pek önemsenmez.
Ama polis yaparsa en azından ayıplanır, kınanır.
Polis adliyenin giriş kapısıdır. Herkesin, hepimizin eşyası kayıp olur, polise başvururuz. Kavgada, anlaşmazlıklarda, her türlü şikâyet ve hak aramada ilk akla gelen polise başvurmadır.
Kaçakçılık, narkotik, terörle mücadele de, asayişi sağlamada hemen hemen her yerde ve her şeyde hep polis öndedir.
Bu kadar ağır sorumluluk ve yüke karşılık bu mesleğe yeterince maddi destek verildiği söylenemez. Bazıları bu işsizlik ortamında iyi para aldıklarını dile getiriyorlar. Ama bu düşünce objektif bir kriter değildir.
Hiçbirimizin unutmaması gereken nokta polisinde bu toplumun içinden çıkan bireyler olmasıdır. Bu meslek mensupları uzaydan gelmiyorlar. Bunların içinde de mesleğinin bilincinde olmayanlar çıkabilir. Eksik ve yanlış davranış sahibi olanlar mutlaka çıkacaktır. Önemli olan genelidir. Eksi davranışlı birisi nedeni ile hiçbir meslek bütünü ile töhmet altında bırakılmamalıdır.
**
KOCAELİ nde 1973 yılından bu tarafa ikamet etmekteyim. Akşam Ticaret Lisesinde yüzlerce toplum polisini okuttuk, mezun ettik. Birçoğu ile abi kardeş ilişkisi ile ayrıldık. Bu meslek mensuplarını o zaman çok yakından tanıdım. Aldıkları para emekleri ile hiç orantılı değildir.
Yaşadığımız bir anekdotu paylaşmak istiyorum. Yıllar önce bir komşu ülkeye ağabeylerimle düğüne gitmiştik. Geri dönüşümüz kalabalık ve kargaşa nedeni ile çok zorlaşmıştı.
İki sivil elbiseli genç sizi hemen en öne çıkarırız. Adam başı 5 dolar alırız, dediler. Ben inanmadım ve itibar etmedim. Biraz sonra tekrar gelip ağabeyimle bir şeyler konuştular. Bindikleri arabayı takip ettik. Bir güne hududa geleceğimiz mesafeyi bir saat de katettik. Bağıra çağıra, ite kaka yol açtılar.
Hududu geçtikten sonra yaşlı ağabeyim gümrük bölümünde önüne çıkan polise 10 lira uzattı. “ Al oğlum çay içersiniz, helal olsun bizim polise “ dedi. Genç polis biraz kızgın ve hayretler içersinde kalınca ben kendisine komşu ülkede başımızdan geçen durumu anlatıp, izah ettim. Genç polis takdir duygusu karşısında memnun oldu.
Kocaeli iç göçler nedeni ile 81 ili barındırmasına rağmen asayiş ve huzur bakımından özellikle de son yıllarda oldukça huzurlu bir ildir. Bu huzurlu ortamımızı büyük çapta polis teşkilatına borçluyuz. Samimiyetle, ciddiyetle görev yapmaları bu olumlu sonucu doğuruyor.
Emniyet teşkilatımızın zincirleme ekip sorumluluğu ve anlayışı ile çalışmaları sayesinde başarılı sonuç alındığına inanıyoruz.
Kocaeli Polisimizin başta İl Emniyet Müdürleri Sayın Yusuf Çalkavur olmak üzere tüm birimlerin Polis Haftasını kutlayıp, başarılarının devamını diliyorum.
İl Emniyet Müdürlüğü Polis Haftası nedeni ile Kan Bağışı Kampanyası düzenliyorlar. Ayrıca Yunus Emre Kültür Merkezi Nikâh Salonunda görülmeye değer bir sergi açmış bulunuyorlar. Değişik etkinliklerle kutlanan haftaya ve polisimize sahip çıkmak hepimizin görevi olmalıdır. Nice mutlu yıllara dileğimle...


# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj GönderYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR