Canşi’nin adaylığı iyi okunmalıdır

MAKALEYİ DİNLE

Türkiye, belki de siyasi tarihinin en ilginç ve farklı seçimlerinden birine girecek. Ülkemizin içinden geçtiği dönem gerçekten çok hassas. Hemen herkesin birbirini yanlış anlama olasılığının bulunduğu bir dönemde özellikle iktidar cephesinde farklı adaylıklar ön plana çıkmaya başladı.

AK Parti, içinde bulunacağı seçimlerde bu kez biraz daha etkin bir çalışma içinde olacak. İktidar menfaatleri bunu gerektiriyor. Haliyle AK Partililer genel merkezden en küçük mahalle teşkilatına kadar gerçekten tertipli ve düzenli bir çalışma içine girdiler. Kongrelerini her ne kadar daha demokratik yapabilme imkanları var olmasına rağmen tamamen sorunsuz şekilde tamamladılar.

İl kongresinde ise Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun verdiği mesajlar hem Kocaeli teşkilatlarını sevindirdi, hem de ayrı bir heyecan ile meseleye sahip çıkmasına sebep oldu…

Artık iş, iktidarı ilimizde 7 Haziran 2015 tarihinde yapılacak olan milletvekili genel seçimlerindeki 11 kişilik kadroyu belirlemeye kaldı…

AK Parti’nin işi bu kez zor gibi görünse de hedefler gerçekten çok büyük. Kocaeli’deki oy hedefi Başbakan’ın koyduğu şekli ile yüzde 65. Yani 10 milletvekili…

Bu ilimizdeki ve hatta ülkemizdeki muhalif yapının çoğunlukla hatalar silsilesinde bulunmasını da ekleyecek olursanız zor fakat imkânsız bir hedef olmadığını görürsünüz. Yani Başbakan’ın gösterdiği hedef AK Parti’nin aşabileceği bir engeldir. Ancak bu işi yaparken oluşturulacak aday kadro içinde mutlaka aklıselim isimler yer almalıdır.

Bu anlamda ben açıkçası Perşembe günü adaylığını resmiyete kavuşturacağına öğrendiğim değerli büyüğüm Zeki Canşi’nin bu işi soyunmasını önemli buluyor ve önemsiyorum. Kendisini de kuruluşundan itibaren AK Parti içinde bir değer olduğunu düşünüyorum.

Zeki Bey, Mazlumder Şube Başkanlığı görevini, belki de 28 Şubat gibi herkesin ensesinde boza pişirildiği bir dönemde, bütün zorluklara göğüs gererek yerine getirmiştir.

Sadece bir şiir okuduğu için cezaevine atılan bugünün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı o günlerden bu zamana kadar yalnız bırakmamış bir siyasi ahlak ve bağlılığa sahiptir.

Ülkemizdeki bir takım değerler konusunda, inanç özgürlüğü ve çözüm süreci gibi konularda yaptığı çalışmalarla gündeme yön vermiş, olgun görüşleri ile sürece gerçek manada katkı sunmuş bir değerli fikir adamıdır.

Aslında sayabilecek bir yığın nitelik vardır kendisi ile ilgili. Kendisi bir yola çıkmıştır.

Hayırlı ve uğurlu olsun, kendisi ve partisi için.

Ancak kendisinin karizması, potansiyeli, siyasal tecrübeleri ve etkin kişilik yapısı ile bazı şeyleri hak ettiği kanaatine sahibim. Kocaeli’de AK Parti, 7 Haziran seçimlerine büyük avantajlarla girmektedir. Ancak bu avantajların etkin bir şekilde harekete geçirilebilmesi için rakiplerine karşı da mutlaka gerekli hamleleri yapmalıdır.

Temayül sonuçları listelerin hazırlanmasında ne kadar etkili olur, açıkçası bilemeyiz. Ancak AK Parti, gerçekten sorunsuz şekilde 7 Haziran’a gitmek istiyorsa, Başbakan’ın yüzünü kara çıkarmak istemiyorsa bazen insanlara hak ettiği değeri vermeleri gerekir inancını taşıyorum.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR