Bayramınız kutlu olsun

MAKALEYİ DİNLE

Uzun bir tatil nedeni ile Kocaeli’nde bulunmayacağım için yazımızı önceden kaleme almış bulunuyorum.

 

Dini amaçla kutladığımız iki büyük bayramımız vardır. Birisi Ramazan Bayramı diğer adı ile oruç bayramı veya Şeker Bayramı dediğimiz bayramdır.
Diğeri ise kutladığımız Kurban Bayramıdır.
Her iki bayramımızın da ortak amacı insanlarımız sevginin, saygının, hoşgörünün, itimadın, yardımlaşmanın ve dayanışmanın oluşmasının temelini atmak ve yerleştirip, yaygınlaştırmaktır.
Keşke bu amaçları içeren esaslara göre, bayramlarımızı kutlayabilsek ve her günümüzü bayramlaştırabilsek. Bayram günleri farklılıkların, çarpıklıkların asgariye indirildiği günlerdir. Bayramlarda, ailenin geçirmiş olduğu acılar hatırlanır. Mezarlıklar ziyaret edilir, dualar okunur. Hasta ziyaretleri yapılır. Yaşlılar ziyaret edilir, onların gönülleri anılır, onurlandırılır. Küsmüş olanlar barışır veya barıştırılır.

 

Bayramlarda yaygınlaştırılan ana ilkelerden birisi, yok olan kişilerin yokluklarını hissetmedikleri gündür. Var olanlar, yok olanlara verir. Verirken onların onurlarının incinmemesine aşırı duyarlılık gösterirler. Bayramlarda ana hedef aynıdır.
Kurban Bayramı’nda esas şartları taşıyan kişilerin kurban kesmeleri esastır. Kurban kesenler, kesemeyenlere, onlara yetecek ölçüde çiğ et verirler. Kurbanın büyük çoğunluğu dağıtılır. Bir miktarda aile içinde yenmek üzere bırakılır veya bırakılmalıdır. Bu dediğimizin tersi uygulamalar da söz konusudur.
Azınlıkta da olsalar “ desinler “ için kurban kesenler de vardır. Çok azını ya dağıtırlar veya onu da dağıtmazlar. Kesilen kurban aile içinde tüketilir. Günü birlik tüketimin dışında artan etler kavurma yapılır, saklanarak tüketilir. Burada ki uygulama amaç dışıdır.
 

AMAN DİKKAT

Her bayramda hepimizi derinden üzen bir çok insanımızı sakat bırakan, ölümlere neden olan maddi hasarlı trafik kazaları canımızı yaktı. Acelecilik, yorgunluk, uykusuzluk ve kurallara uymamanın bedelini çok ağır ödüyoruz. Ama bu kadar acılardan bir türlü ders almıyoruz. Galiba bu konuda toplumsal bir seferberlik gerekiyor. Dileğimiz, ricamız ne olur artık inasni ölçülere göre hareket edelim. Ateş sadece düştüğü yeri değil, hepimizi yakıyor. Kazasız belasız bayram geçirmemizi diliyorum.

Tüm inananların Kurban Bayramını candan kutluyor, sağlık, başarı, mutluluk ve güzel günler getirmesini temenni ediyorum. Ömrünüzün bayram sevinci ile geçmesini diliyorum.
Nice mutlu bayramlara… Ozan Selahattin DÜNDAR’ın bayramla ilgili bir şiirini beğeninize sunuyorum.

 

BİZDEDİR

Kurbanlar kesildi, dua edildi
Erenlerin hikmet eli bizdedir
Bu  yılda bayram  geldi
Hak ezanı, keşiş zili bizdedir

 

Değirmen taşında sayılır mı tur
Öyle dertler var ki ilacı yoktur
İçimizde hemen her şey mevcuttur
Sahte Mesih, zirzop, deli bizdedir

Eğer asaletin mevcutsa kanda
Eline, beline sahip çık canda
Kim olursan ol gel demiş cihanda
Dost Mevlana, Bektaş Veli bizdedir.

İlim sahipliği en büyük onur
Kitabımız baştır her dem okunur
İnsan aşkı ilmik ilmik dokunur
Yunus Emre sevgi seli bizdedir


Kayalık zeminde silinmez izler
ATATÜRK yurdunu bölmeyi gözler
Çağlar boyu yakamızdan düşmezler
Çetenin, mafyanın eli bizdedir

DÜNDAR insan olan barışı biçmez
Yiğitlerin gönlü köyünden göçmez
Öyle silah var ki modası geçmez
Halkın topu ozan teli bizdedir.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Songül Dündar - Bilal Dündar diyor ki;

“Her iki bayramımızın da ortak amacı insanlarımız sevginin, saygının, hoşgörünün, itimadın, yardımlaşmanın ve dayanışmanın oluşmasının temelini atmak ve yerleştirip, yaygınlaştırmaktır.”

Bu veciz cümlenin üzerine ne söylenebilir? Herhalde bir ozan şiiri ile anlam bulur. Üstat Bilal Dündar’da öyle yapmış.

*********

“İlim sahipliği en büyük onur

Kitabımız baştır her dem okunur

İnsan aşkı ilmik ilmik dokunur

Yunus Emre sevgi seli bizdedir.”

***********

Diyerek, Halk Ozanının dizeleri ile makalesini taçlandırmıştır. Emeğine, yüreğine sağlık Bilal Dündar Üstat…

Yanıtla . 0Beğen 25 Eylül 17:45
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR