Kamil Çöpür ve romanları…

MAKALEYİ DİNLE

İnsan yaşamında pek çok yanlışlar vardır.

Hayat, tüm insan deneyimlerine karşın her insan ve her toplum için ayrı sürprizler ve dramlarla doludur.

Üstelik, her toplum “aynı çağı” aynı zamanda yaşayamaz!

Kimi toplumlar, tüm yaşam deneyimlerine karşın, “daha bir ilkel yaşam biçimi” içindedirler!

Siyaset ve siyasetçiler, yaşadıkları toplumun “sosyal ve kültürel düzeylerinin” oluşum, gelişim ya da güdükleşmesinde baş aktörlerdir!

İstediğiniz kadar “Vatan, millet, din-iman-ahlak” üzerine hamasi nutuklar atsınlar, doğal olan “toplumsal değişim ve gelişim” sürecinde temel etken siyasal tercihlerdir!

Örnek mi; nüfusunun yüzde 81’i kırsal kesimde, tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlayan bir toplumun “bilinç düzeyini geliştirmek, becerikli-üretken kılmak, halkın daha insanca ve refah içinde yaşamasını”  hedefleyerek “Köy Enstitülerini” tarih sahnesine çıkaran Cumhuriyet’in kurucu kadrosu, “Toprak Ağaları” nın kurdukları kumpaslarla karşılaştılar! Sonuç? Toplumun ümüğünü sıkan bu çağdışı düzenin egemenleri, köylüye maddi-manevi kan kusturdular! Eğitimsiz, mesleksiz, işsiz, üretimsiz kalan, itilip kakılan, hakkını arayacağı “ADALET DÜZENİ” bulamayan halkın öfkesi birikti ve patladı!

Bugün yaşadığımız her türlü olumsuzluğun kaynağı, dünden bugüne yaşanan adaletsiz düzendir!

Kan davalarının da, ayrılıkçı terörün de, toplumda yaygınlaşan kadına yönelik şiddetin de, çocukların maruz kaldıkları cinsel saldırıların da temelinde bu çürük düzen var!

Kamil Çöpür, bütün bu kahrolası çarpıklıklara tanık olmuş, karşı çıktığı için başına dertler açmış, “insanca bir yaşam” için ömrü mücadeleyle geçmiş bir “gerçek aydın” örneğidir.

O’nun “öğretmen” ve “halk aydını” olarak verdiği emek çok önemli ve saygıdeğerdir. Güce ve maddi çıkara boyun eğmemek, en büyük onur değil mi?

Ama, halk aydınlarının bir görevi de; “çağına tanıklık etmek ve halkının uyanışına katkı vermektir.”

Çöpür, bu bilincin de en güzel örneklerinden biridir.

O’nun ilk romanını soluksuz okudum. Kimi sayfalarında tüylerim diken diken oldu! Kimi olaylara en galiz küfürlerimle katkıda bulundum! Cehalet ve gaddarlığın dünyasında, masum insanların yaşadıkları işkence dolu yaşamları kimi yerde ağlattı beni.

Sonra, ikinci romanı ile çıktı karşıma!

“SERPİL” adlı romanı da “toplumsal gerçekçi” roman türüne giriyordu. Yoksulluğun, cehaletin, insana acımasızlığın, ahlaksızlığın ve bir o kadar da “İnsan onurunun direnişini” gördüm o romanda.

Kamil Çöpür, “ eleştiri ya da düzeltilerin olabilir, bir göz atar mısın dostum” diyerek bu romanının orijinal kopyasını verdiğinde “ONUR” duydum. Ciddiyetle okudum ve yeni “yaşam dersleri” aldım… Bu romanı üzerine düşündüğüm ve hissettiklerimi özetle yazdım. Bu romanında bu kısa yazımla benim de yer almam hayatımın en güzel ödüllerinden biri oldu.

Sevgili okurlar;

Bu kentin katıksız bir aydın insanı olan Kamil Çöpür, bugün saat 17.00’dan itibaren Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği’nde “SERPİL” isimli roman eserini imzalayacak.

Sizi, bu değerli insanı yeni eserleri için yüreklendirmeye, kışkırtmaya, bu kitabını okumaya davet ediyorum.

Seni bir kez daha kutluyorum değerli dostum…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR