Civelek herkesin hedefinde

MAKALEYİ DİNLE

Siyaset sabun üzerinde dans etmeye benzer.

Dans eden ne kadar kıvırırsa düşme riski o kadar artar.

Kimi cambazlık yapsa da uzun süre düşmeden ayakta kalır. Kimi daha ilk hamlesinde yerin dibine batar.

Dans ederken etrafınızda sizi alkışlayan insanları görürsünüz. Düştüğünüzde ise alkışlayan eller görevi tekmeleyen ayaklara bırakır.

Siyaseti üslubuyla yapanlar, siyasetin insan odaklı olduğunu unutmayanlara ise mutlaka bir el uzanır, sizi sırtında taşıyacak kişilerin elleridir bu.

 

7 Haziran’da yapılacak olan genel seçimler, ülke için son derece önemli. Türkiye’nin gelecekteki kaderi bu dönem kullanacağımız oylara bağlı.

Bu denli önemli bir seçimde siyasi partiler adaylarını ince eleyip sık dokudu.

Bütün partiler adaylarını belirledi. Sürprizlerle dolu bir süreç yaşandı. AK Parti’de de, CHP’de de, MHP’de de sürprizler vardı.

 

En fazla sürprizi CHP yaptı. Fatma Hürriyet Kaplan’ı 1. sıraya koyan CHP, tarihinde bir ilke imza atmış oldu. İlk kez bir bayan, liste başını çekti. Eski il başkanı Yalçın Kuşkan’ı liste dışı bıraktı. Sadece o mu? CHP, Hurşit Güneş’i de liste dışı bıraktı. CHP ilk kez ön seçim yapmadan tabanını memnun edebildi.

 

MHP’de ise sürprizin adı bana göre Saffet Sancaklı oldu. Önce MYK üyeliğine alınan Sancaklı, daha sonra liste başına getirildi. MYK’ya alındığı için sıralamada yer verilmeyecek denen Sancaklı, beklide geçtiğimiz yerel seçimlerde Büyükşehir adaylığını üstlendiği için ödüllendirildi.

 

Ve Ak Parti…

Ak Parti’nin sıralamasından çok eski il başkanı Mahmut Civelek’in listeye girip girmeyeceği tartışma konusu olmuştu. Kimine göre Civelek ilk 5’te kimine göre 8’inci sırada olacaktı. Civelek’e yakın olan isimler onun mutlaka seçilebilecek bir yerde listeye gireceğini söylüyordu.

Ama olmadı. Ak Parti, eski il başkanını liste dışı bıraktı.

Mahmut Civelek şimdi sadece Ak Parti üyesi…

Bir dönem etrafında yüzlerce kişinin pervane olduğu Civelek, şimdi başkalarının yanında pervane...

Bir zamanlar Civelek’in gazabına uğrayan Ak Partililer ise eski il başkanına karşı resmen kurtuluş mücadelesi başlattı.

Önüne gelen Civelek’i eleştirir oldu.

Önüne gelen Civelek’e düşman oldu.

Şahsen Civelek’in bu kadar düşmanı olduğunu tahmin etmezdim. Ancak siyaset bu bir kere düşmeye gör, sırtından hançerleyenin çok olur. Civelek kimine göre ektiğini biçiyor, kimine göre hak ettiğini yaşıyor.

Bende sormak istiyorum “Bu kadar tepki vardı da il başkanlığı yaptığı dönemde neden kimsenin sesi çıkmadı?”

Neydi insanların korkusu?

Bu soruyu muhataplarına soruyorum. Korkularıyla suskun kalanlara…

Aslında Mahmut Civelek olayı, toplumun ders çıkartması gerektiği bir olay…

Hiç kimse ama hiç kimse nereden geldiğini ve nereye gideceğini unutmamalı. Ben en büyüğüm deyip yıllar sonra sürüneceğine, biz demeyi bilmeliyiz.

Bugün siyaseten makam sahibi olanlar, bir gün sizler de o halkın arasına geri döneceksiniz. Döndüğünüzde bir kaldırımın üzerine konulan taburede dostlarınızla çay içip tavla atmak istiyorsanız Mahmut Civelek örneğini iyi analiz edin.

Unutmayın bir gün gelecek o koltuktan kalkıp evinizdeki kanepeye döneceksiniz…

 

Hurşit’e kim takmıştı?

2011 Haziran ayına götürmek istiyorum sizi…

Hani o meclisin açıldığı ilk günlerde Hurşit Güneş’in rozet takımı sırasında söyledikleri vardı ya, işte o güne;

Hurşit Güneş'in Meclis'te verdiği röportaj sırasında söyledikleri gazetecilerin gülmesine neden olmuştu. 

Sadece gazeteciler mi?

Tüm ülke yaşanılan diyaloga aylarca güldü.

Gazetecilerin karşısına geçip nasıl rozet takacaklarını açıklayan Hurşit Güneş, "Bakın çok ilginç bir şey yapacağız. Üçgen biçiminde birbirimize takacağız. Ben Haydar Bey'e takacağım, Haydar Bey Mehmet Bey'e takacak, Mehmet Bey de bana takacak ve gazeteler için haber niteliğinde olan bir şey çıkacak" diyerek takmıştı “ROZETİNİ”.

 

Belki bu dönemde benzer bir rozet takım hikayesi yaşanacaktı. Ancak 4 yıllık süreçte dengeler bozuldu. İyi olan ilişkilerin arasına kara kediler girdi. Belki parti yönetimi, belki de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hurşit Hoca’ya taktı ve sınıfta bıraktı.

Milletvekilliğinin il gününde Mehmet Hilal Kaplan’ın taktığı rozet bu dönem Hurşit Bey’in yakasında olmayacak.

O da hep bu komik diyaloguyla anılacak.

 

 

The person you have called…

Son günlerde en çok duyduğum İngilizce kelime “the person you have called can not be reach at the moment please try again”

Yani telefonla aradığınız kişiye ulaşamayacağını söyleyen ses kaydı.

Peki, kimleri aradım da ulaşamadım.

Tabi ki sıralamaya giremeyen milletvekili aday adaylarını.

Malumunuz yaptığımız meslek nedeniyle haberin peşinden gitmemiz gerekir. Bu uğurda günde belki de yüzlerce kişiyi telefonla ararız. 7 Nisan da o günlerden biriydi.

Sıralamaya giremeyen aday adaylarından görüş almak için telefonlara sarıldık. Aday olamayanların yüzde 90’ının telefonundan şu ses geldi “The person you have called can not be reach at the moment please try again”

 

Peki, aday olanlar?

Onların telefonundan da “Aradığınız kişi şuanda başka bir görüşme yapıyor…”

Kimi telefonunu kapatıp evine döndü, kimi tükenen telefon pilleri için şarj aleti aradı. Ancak birçok kişinin telefonu o gün kapalıydı. Aday olamayan aday adayları, “Burukluğunuzu paylaşıyorum. Allah yolunuzu açık etsin. Dileğiniz makamlara ulaşmak için pes etmeyin” diyorum.  

 

Nice yaşlara…

170. yaşına giren Türk Polis Teşkilatı’nın kuruluş gününü kutluyorum.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bülent Ekinci - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

mert can - civelek başarılıydı,f,ışık yedi rakip gördü kandırıldık kızgınım bu temayül listesi değil bende salak değilim oy yok f,ışık çalışsın

Yanıtla . 0Beğen 09 Nisan 17:45
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR