Ceyhan’ın teşkilatçı listesi…

MAKALEYİ DİNLE

AK Parti, 2001 yılında kuruldu. 3 Kasım 2002’de girdiği ilk seçimlerde memleketin idaresini ele aldı. 2003 Mat ayında da yapılan bir ara seçimle liderine meclis çatısı altında kavuştu.

Çok kişiyi emekli etti bu parti.

Mesut Yılmaz, Tansu Çiller, Deniz Baykal sadece bir kaçı.

AK Parti’nin başarılı olmasının temel sebeplerinden birisi teşkilatçılık bilincinin tam manası ile oturmuş olmasıydı. Bunu söylememdeki kasıt şudur…

AK Parti, gerçekten hasbi duygularla hareket eden samimi insanların yönetiminde kurulan bire siyasi oluşumdu.

Bu samimiyet özellikle teşkilat tabanına yansımış, herkes büyük bir iştahla partinin başarısı için savaşıyordu.

Evet, doğru ifade buydu aslına bakarsanız. Tam manası ile bir savaş veriliyordu. Daha sonra ise her büyüyen unsurda görüldüğü üzere AK Parti’de de yıllar ilerledikçe bazı zafiyetler ortaya çıktı. Parti artık eski samimiyetinde değildi. Her an bazı kopmaların yaşanabileceği bir ortam, üstelik kendiliğinden hazır hale gelmişti.

Yani anlatmak istediğim AK Parti’de en başta var olan, özellikle 2002 ve 2004 seçimlerinde zirve yapan samimiyeti şimdilerde tam manası ile bulabilmemiz pek mümkün görünmüyor. Dahası AK Parti’nin bu samimiyete en fazla ihtiyacının bulunduğu bir genel seçime gireceğiz.

İşte tüm bu sebeplerden dolayı Şemsettin Ceyhan’ın iktidar partisinde il başkanlığı görevine getirilmesini önemsiyorum. Değerli buluyorum.

Dahası, yeni il başkanımızın, oluşturduğu yönetim kurulunu da bu açıdan değerlendirmek gerekiyor inancındayım. Listeyi dikkatle baktığınızda, şöyle bir durumla karşılaşıyorsunuz. Şemsettin Bey, Fikri Işık’tan sonra belki de ilk kez gerçekten teşkilatçı bir yönetim oluşturmuş.

Özellikle Mahmut Civelek’in yaptığı gibi soy isimlerine bakarak yönetim kurulunu oluşturmamış. Ayrıca küskünlüklerin de önüne geçebilmek, unutulmasını sağlamak için yerinde bir hamle yapmış.

Bu açıdan bakıldığında bir Engin Koyun’un, bir Mehmet Ustaoğlu’nun yönetim kuruluna girmesini de bu açıdan mantıklı bir yaklaşım biçimi olarak nitelendiriyorum.

Zaten adaylığının ilan edildiği o basın toplantısına katılanları şöyle bir düşündüğümüzde ise ilginç bir veri ile karşılaşıyoruz. O da o gün partiye akın eden kalabalığın yüzde sekseninin Şemsettin Ceyhan ekolünün gençleri olması.

Kalan kısmın da yarısı teşkilat büyükleri olarak bilinen isimler, diğer yarısı ise küskün olarak nitelendirilen kesimdi.

Yani Şemsettin Ceyhan, hem atanmasında oluşturulan tablo, hem de oluşturduğu yönetim kurulu ile gerçekten en başta işaret ettiğimiz o samimiyetin yeniden tesisi içi yerinde bir aday olmuş. Bu açıdan bakıldığında yüzde 58,5’luk oran biraz uçuk bir hedefmiş gibi dursa da, en azından buna ulaşılması için gecesini gündüzüne katacak bir ekibin oluştuğunu görebiliyoruz.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR