Akşener’in şanssızlığı kadın olması mı?

MAKALEYİ DİNLE

MHP’de, her ne kadar Genel Başkan Devlet Bahçeli ısrarla “Kurultay yok” dese de, her kafadan bir ses çıkmaya devam ediyor.

Bahçeli’nin 1 Kasım seçimlerinden oy kaybı ile çıkmasının ardından başlayan isyan, özellikle sosyal medya üzerinden sarf edilen kurultay çağrıları ile giderek büyüyor.

Kısacası MHP’de parti içinde bir muhalif yapı oluştu. Aslında bu zaten var olan bir durumdu. Son büyük kurultayda bunu açık bir şekilde görmüştük. Ancak 1 Kasım sonrasındaki gelişmelerle bu yapının giderek güçlendiğini artık daha yakından hisseder olduk.

İddialı adaylar var…

Meral Akşener, Sinan Oğan ve son kurultayda Bahçeli’ye rakip olan Koray Aydın…

Bu isimler içinde üzerinde en çok durulan isim ise Meral Akşener…

Bizim tabirimizle Meral Abla…

Kocaeli’deki siyasetin yakından tanıdığı bir isim. Delikanlılık ve adamlık ifadelerinin cinsiyet ayrımı yapmadan kullanılmasını sağlayan belki de birkaç kadından bir tanesi…

Bakanlık yapmış, bu sıfatı ile valinin kapısına tekmeyi vurup girebilen, devlet yönetiminin etkisini en yoğun şekilde hissettirebilen ender siyasilerden birisi…

Aslında daha çok sayarız.

İyi niyetle kullanılan “Erkek gibi kadındır” sözünün ise Meral Hanım’a haksızlık olduğunu düşünüyorum.

Peki, Meral Akşener, lider olarak bir siyasi partide başarılı olabilir mi?

Bu soruya yanıtımız hepimizin ‘Evet’ şeklinde olacaktır.

Buna inanıyorum.

Burada sorulması elzem olan konu ise Meral Akşener gibi bir siyasinin, MHP gibi bir oluşumda genel başkan olup olamayacağıdır…

Bir defa şunu iyi idrak etmek durumundayız.

MHP, açıkça söylemek gerekirse kökleri yıllar öncesine dayanan ve gelenekçi bir yapı ile yönetilen bir siyasi partidir. Üstelik rahmetli Alparslan Türkeş’in MHP’sinden giderek uzaklaşmasına rağmen bu durum böyledir.

Bu partide Türkeş’in vefatının ardından geçen sürede sadece Devlet Bahçeli genel başkanlığa geldi. Şu ortalığın birbirine girdiği ilk kongrede yarıştığı Tuğrul Türkeş bugün AK Parti’de. Kendisi ise hala MHP’nin başında. 2002 hezimeti sonrasındaki istifasını saymaz isek uzun bir dönemdir partinin genel başkanı.

Başarılı mı, bir yere kadar evet.

Çünkü devraldığı partinin oy oranı ile MHP’nin bugünkü oy oranı arasında gerçekten büyük bir gelişme var.

Fakat şurası da kesin ki, MHP, bugün Meclis’te HDP’nin, yani PKK uzantısı olan bir siyasi partinin de gerisinde bir temsiliyete sahip. Bu durum Türkeş düsturundaki MHP’lilerin kabullenebileceği bir durum değil.

Bahçeli’yi bugün tartışılır kılan şey de bu durumdur bana kalırsa.

Fakat MHP gelenekleri bana göre maalesef Meral Akşener gibi bir lider için hazır değil. Meral Hanım ne kadar delikanlı ve ‘astığım astık, kestiğim kestik’ olursa olsun, MHP’de kadın bir genel başkana sıcak bakılacağını pek düşünmüyorum.

Keşke olsa…

Keşke bir kadın ve lider olarak Meral Hanım’ın bilgi ve tecrübelerinden bu partinin ileri gelenleri faydalanabilse…

Ama çok ihtimal vermiyorum.

O yüzden Akşener’in liderlik için çok şansı olmayabilir.

Ayrıca Meral Akşener, Sinan Oğan ve Koray Aydın’ın bir diğer sıkıntısı da Meclis’te bulunmamaları. 2019 sürecinde milletvekili olmayan bir liderin söylemleri çok fazla ciddiye alınmayabilir.

O yüzden MHP’deki muhalif yapının, olağanüstü kurultay yerine 2018 yılına kendilerini hazırlamaları gerektiğini düşünüyorum.

Bakın bunun faydalarını da göreceklerdir.

Ama bu olurken de, muhalefetin her biri ayrı bir telden çalmaması, ortak bir ses verebilmelidir. Çünkü tek tek Bahçeli’nin hakkından gelebilmeleri bu zayıf hali ile bile çok mümkün gözükmemektedir.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj GönderYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR