Yaşasın Cumhuriyet, kahrolsun Başkanlık!

MAKALEYİ DİNLE

Tarihi seçimi geride bıraktık… 7 Haziran’daki seçimler ya Cumhuriyet rejimine devamdı.  Yada da Başkanlık Sistemine (bir nevi şeriat)  geçişti… Oy dağılımına bakıldığında… AKP’nin oyları fena düştü…  CHP’nin oyları yerinde saydı…  MHP’nin oyları biraz arttı…  HDP, oy patlaması yaptı…  AKP, 258 milletvekili kazandı… CHP; 132, MHP ve HDP, 80’şer milletvekilinin sahibi oldu…  Pazar akşamı gazeteyi saat 23.00 civarında gazeteyi baskıya gönderdik… Sonuçlara göre AKP; 6, CHP; 3, MHP; 2 milletvekili çıkarıyordu…

Yurt dışı oylarının sayımı da devam ediyordu… Mesai arkadaşım Mehmet Özmen ile seçimleri değerlendirirken, “Sonuçlara bakınca HDP, 76 bin oy almış. MHP, de ikinci milletvekilini 4 bin oy farkla çıkarmış. Demek ki HDP, 5 bin oy daha alsaydı 1 milletvekili çıkaracaktı” deyip evimizin yolunu tuttuk. Sabah öğrendik ki, yurt dışından gelen oylar, illere dağıtılınca HDP’nin oyu 5 bin artıp 82 bin civarında olmuş. Böyle olunca da HDP, MHP’yi geçti ve HDP, 1 milletvekili çıkardı.

**

Sevgili okurlar;

2002’den beri ülkeyi yöneten demeyeceğim, ülkeyi işgal eden AKP, yüzde 50, yüzde 55’lik kesimi canından bezdirdi. Türkiye’yi bırakın, Kocaeli’ye bakın…

Büyükşehir Belediyesi ve 12 ilçe belediye başkanı, 12 ilçe kaymakamı, devletin valisi, devletin bürokratları topyekun seçime asıldılar. Devletin bütün imkanlarını seferber ettiler. 16 Mayıs’ta Wellborn Otel’de gazetemizin 41’nci yıl kutlamaları vardı. Ödül vermesi için Vali Hasan Basri Güzeloğlu’ nu davet etmiştik.  Devletin valisi Güzeloğlu, Bakan Fikri Işık’ın Gebze’de programına katılacağını söyleyip,  gecemize gelmedi, Bakan’ın programına katılmayı tercih etti. Normal bir ülkede olsak, Vali bizim gecemize katılırdı. Ama anormal bir ülkede yaşıyoruz. Devletin valisi, AKP’li Bakan’ın  peşinden gitmek zorunda. Gitmezse, üzeri çizilir… İstenmeyen vali olur…

**

Bu örneği verirken, amacım Vali’yi zor durumda bırakmak, hedef tahtasına oturtmak değil. Buradaki amacım, AKP’nin ne kadar insanları, bürokratları, kaymakamları, valileri baskı altında tuttuğunu belirtmekti. AKP’nin Türkiye’yi işgal etmesi buraya kadar… Şimdi sıra koalisyon senaryolarında… Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın nasıl bir tavır sergileyeceği merak konusu…

YAŞASIN CUMHURİYET, KAHROLSUN BAŞKANLIK!

 

CHP’li Ensar Öğüt, seçilemedi

Ardahan’da 3 dönemdir CHP’den milletvekili seçilen Gebzeli iş adamı Ensar Öğüt, 7 Haziran’daki seçimlerde milletvekili seçilemedi. CHP, burada üçüncü parti oldu. Ardahan’daki iki milletvekilliğini de HDP kazandı. Öğüt, meclisin en renkli isimlerinden biriydi.

 

Turan Dumlu’ya yazık oldu

Yıllardır siyasetin içinde olan Turan Dumlu, 30 Mart’ta yapılan yerel seçimlerde CHP’nin Gölcük Belediye Başkan adayıydı… Partisinin oylarını ikiye, üçe katladı, ama AKP’li Mehmet Ellibeş’e karşı seçimi kaybetti. Dumlu, bu kez 7 Haziran’daki genel seçimlerde milletvekili adayı oldu. Herkes kendisini ilk üç sırada bekliyordu. Ama partisi kendisi 4’ncü sıraya koydu. CHP, 3 milletvekili çıkarınca, Dumlu meclise gidemedi… Duruşuyla, karakteriyle Dumlu, meclise gitmeyi hak ediyordu… Ama olmadı, ne diyelim, sağlık olsun…

 

AKP’li  Sami Çakır umduğunu bulamadı…

AKP, 7 Haziran’da yapılan seçimde, oldukça iddialıydı… Ama umduğunu bulamadı… 2011 genel seçimlerinde Sami Çakır, 8’nci sıra milletvekili idi… AKP, 7 milletvekili çıkarınca, Çakır seçimi kazanamadı. AKP, Çakır’ı bu kez 7’nci sıraya koydu… AKP’liler Sami Çakır’ın Meclis’e gideceğine kesin gözüyle bakıyordu… Hatta, 8’nci sıra milletvekili Müge Olşen’i de Meclis’e göndermenin hesaplarını yapılıyordu… Ama AKP, bu seçimlerde 6 milletvekili çıkardı… Doğal olarak 7’nci sırada yer alan Çakır, Meclis’e gidemedi… Bakarsınız bir sonraki seçimlerde Çakır bu kez 6’ncı sıraya konur. Böyle giderse, AKP’nin 6’ncı sırası da garanti olmayacak.

 

MİLLİ İTTİFAK sandığa gömüldü

Büyük Birlik Partisi ve Saadet Partisi, birleşti… Milli İttifak’ı kurdu… Saadet Partisi çatısı altında seçime girdi… Kocaeli genelinde 51 bin civarında oy aldılar… SP’nin adayı eski BBP il Başkanı Serhat Duyar, oldukça iddialıydı. 1 değil, 2 milletvekili çıkaracaklarını söylüyordu. Ama, beklenen olmadı. BBP ve SP, istedikleri sonuçları alamadı. Serhat Duyar’a kar kalan, tanıtımını iyi yaptı.

 

Işık’ın kehaneti tutmadı

AKP’nin Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, partisinin toplantısında 7 Haziran’daki seçimlerde alacakları oyları açıklamıştı. Işık, Kocaeli’de 583 bin 405 oy alacaklarını iddia etmişti. Ama evdeki hesap çarşıya uymadı. Daha öncesi seçimlerde alacakları oyları aşağı yukarı tahmin eden Işık, bu seçimlerde fena çuvalladı. 583 bin 405 oy alacaklarını söylemişti, 499 bin oy aldılar. Yani anlayacağınız Fikri Işık’ın kehaneti tutmadı.

 

MHP’li Aydın Ünlü’nün hesabı da tutmadı

MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, 7 Haziran’da alacakları oyla ilgili bir tahminde bulunmuştu. Ünlü, 327 bin 856 oy alacaklarını söylemişti. Sandıklar açıldı ve MHP 160 bin civarında bir oy aldı. Yani 67 bin kişilik bir sapma yaşandı. AKP’li Fikri Işık, 583 bin 405 alacağız demiş, 499 bin oy aldı. Yani Işık’ın sapması 84 bin civarında. Her iki saplaya bakıldığında MHP’li Ünlü’nün sapması daha az!

 

Hurşit Güneş’in, HDP’yi kutlaması tepki çekti

24. Dönem CHP Kocaeli Milletvekili olan 25. Dönemde ise partisi tarafından tekrar aday gösterilmeyen Hurşit Güneş, seçim gecesi sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla tepki çekti. Paylaşımında AKP’nin kaybeden olduğunu, CHP ve MHP ile ilgili daha sonra yorum yapacağını dile getiren Güneş, “Kazanan HDP oldu, kutlamak gerek” sözüyle takipçilerinin tepkisine maruz kaldı. Tepkilerden biri şöyle; CHP'nin başarısını nasıl pas geçersin! PKK'yı meclise soktu, Kandıra'da milletin yüzüne nasıl bakıcan?

 

 

LDP’den güldüren seçim yorumu

2015 Milletvekili Genel Seçimlerinde Türkiye genelinde 27.099 oy ile %0,06 oranda kalan Liberal Demokrat Parti (LDP), sosyal paylaşım sitesinde yaptığı seçim yorumu ile takipçilerini güldürdü. Twitter hesabında “Sosyal medyada eğlenceyi biz keşfetmedik ama siyasetle biz buluşturuyoruz” diyen LDP; genel seçimleri, 2014 Kasım ayında yapılan rektörlük seçimleriyle kıyaslayarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a göndermede bulundu. Liberal Demokrat Parti’nin Twitter hesabında yaptığı paylaşım şu şekilde: “Oylamada sonuncu çıkan adamı rektör olarak atayan Sn.Cumhurbaşkanı, hükümeti kurma görevini bize verebilir”

 

Gelinlik ve damatlıkla oy kullandılar

SGC İnşaat Hafriyat’ın sahiplerinden Serkan Akyıldız, Ümmühan Tandoğan ile hayatını birleştirdi. Genç çift düğün öncesinde Kartepe Acısu Türk-Fransız İlköğretim Okulu’na gelinlik ve damatlıkla oy kullandı.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj GönderYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR