Nuh Çimento, Herekeli muhtarlara Ramazan iaşe yardımını neden kesti?

MAKALEYİ DİNLE

 

 

 

Hereke…

Kocaeli’nin en güzel yerlerinden biridir…

Daha önce turizm beldesiydi…

Son yıllarda sanayi beldesi olarak anılmaya başlandı…

Zira Nuh Çimento limanın genişletti…

Diğer firmalar yeni liman yaptı…

Şirinyalı tarafına da yeni limanlar yapılacağı konuşuluyor…  

1948 yılında belediye olan Hereke, ilçe olmayı beklerken, belediye de elinden alındı…

Şimdi Körfez ilçeye bağlı…

Kendi halinde bir belde…

Aslında Hereke’ye gitmek…

Sahilde denize karşı tavşan kanı çayı yudumlamak…

İnsana büyük haz veriyor… 

 

**

 

Hereke ile ilgili kısa bir bilgi verdikten sonra gelelim asıl konumuza…

Malum Ramazan geldi…

Yardım hazırlıkları başladı…

Hayırsever insanlar, hayırsever kuruluşlar ihtiyaç sahiplerine yardımda bulunuyor…  

Şu sıralar Herekeli muhtarlar dertli mi dertli…

Dertleri de Nuh Çimento Sanayi A.Ş.  

**

 

Nuh Çimento A.Ş. genel müdürleri 1962 yılından bugüne kadar her Ramazan ayında muhtarlar vasıtasıyla Hereke’de ihtiyaç sahiplerine çeşit yardımlarda bulunurmuş…

Ama muhtarlar, Şahinoğlu’ndan sonra genel müdür olan Tevfik Bilgin’in yardımları kestiğini söylüyorlar…

**

Agah Ateş Mahallesi Muhtarı Halil Vardar ve Hacı Akif Mahallesi Muhtarı Şadan Biçer, konuyla ilgili bana mail gönderdi. Kışladüzü Mahalle Muhtarı Süleyman Umutlu da Vardar ve Biçer’e destek verdiği belirtildi.

Muhtarlar Nuh Çimento A.Ş. le ilgili sıkıntılarını şöyle ifade ettiler;

**

“1962 yılından 2013’e kadar Nuh Çimento Fabrikası, Hereke’de ihtiyaç sahibi olsun olmasın, rahmetli Nuh Çimento kurucularından AHMET ESKİYAPAN tarafından Hereke’de Ankara makarnası kamyonlarla dağıtılırdı. Nice yönetim kurulu başkanları bu yardımlara 2013 yılıma kadar devam ettiler.

**

Bu yardımları en son ATALAY ŞAHİNOĞLU’nun yönetim kurulu başkanı olduğu dönemde tüm müteahhit ve kendi işçisine, muhtarlara Ramazan’da yaptığı yardımlar bilinmekte. Hatta vakıflarından burs dahi alınmıştır.

Fakirlere iaşe verilmek üzere muhtarlardan ihtiyaç sahiplerinin isim ve adres listeleri alınır ve çimento müstahdemi tarafından dağıtılır idi.

Daha sonraki yıllarda Nuh Çimento, dağıtım zorluğu sebebiyle muhtarlar tarafından yapılması istenmiş, alışıla gelmiş Ramazan iaşe dağıtımı 2012 yılıma kadar aralıksız devam etmiştir.

2013 yılı itibarı ile iaşe dağıtımı Hereke Kızılay Şubesi’ne verilmiş olup, yeni fabrika yönetimi yapılanmasında böyle bir karar tabii ki alınmış olabilir.

**

Bilinmesi gereken şu ki; mahallesindeki ihtiyaç sahibini muhtar bilir. Kızılaya ise ‘ihtiyaç sahibiyim’ diye gidilir. Birde bu gibi yardımları isteyemeyenler olur, onu da muhtar bilir. Muhtarların her zaman Nuh Çimento’yla ilişkileri iyi gitmiş, hiç bir sorun yaşanmamıştır.

**

Nuh Çimento’nun verdiğinden fazlasını aldığını bilsek de, çimento ve kömür tozu yutturdukları, evsel atık işleme ünitesinin Hereke’yi kokuttuklarını bilmekteyiz. Yıllarca çimento tozlarını, kömür tozlarını son yıllarda evsel atık kokuları çekmiş hanımların çamaşır asamadığı gibi, ÇED raporları toplantılarında kadınların isyanlarını çok iyi bilinmekte. Hereke yaşanmaz bir bölge olduğu, hızlı giden bir göç görmekteyiz.

Bu duruma rağmen muhtarlar Nuh Çimento ile ters düşmemiştir.

**

Yeşil askeri harita da tarihi Bağdat Caddesi olarak bilinen Nuh Çimento’nun arkasından geçen yol çimento yapılmış, Tavşancıl’a giden yol kaybolmuş. Bu durumda hangi bir yetkili, ‘sen nasıl çimento yaparsın tarihi yolu’ diyemiyor.

Körfez Belediyesi Hereke Hacı Akif Mahallesi sınır haritasında Bağdat Caddesi olarak bilinen yol, İpek yolu ve Akyar mevkii olarak isimlendirilmiştir.

Evsel atığı arıtıp denize dökseler de bugün istendiğinde bu suyun belediye İSU tarafından ne derece temiz raporu var, sunamazlar. Çünkü böyle bir rapor tutulmuyor.

Halkın sağlığıyla oynasalar da güçlü firma durum böyle olunca söylenecek fazla söz olmasa da biraz düşünmeleri lazım.”

**

Muhtarların görüş ve düşüncelerini okudunuz…

Muhtarlar, 1962’den beri gelenek haline gelen iaşe yardımlarının bu yıl da verilmesini istiyor.

Nuh Çimento A.Ş. yetkilileri de muhtarların bu önerisine kulak vermeli…

 

 

 

Gebze’de iş arayanlar dikkat

 

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Gebze Şubesi’nin sosyal yardım ve inceleme görevlisi olarak çalıştırılmak üzere iki eleman alacağı açıklandı. Gebze sınırları içinde oturan,  bilgisayar işletmenliği sertifikasına sahip adayların  9 Temmuz günü akşamına kadar (www.gebze.gov.tr) internet adresinden başvuru yapabilirler.

 

 

 

 

 

 

Alkışlar Üzülmez’e

 

Soma faciasından sonra bu güzide ilçemize birçok yardım yapıldı. Türkiye yardım için seferber oldu. Soma’ya bir destek de Beşiktaş Kulübü’nün eski yöneticisi, işadamı Sinan Vardar’dan geldi. Bölgesel Amatör Ligi 8. Grup’ta mücadele eden Somaspor’un yeni başkanı olan ve yönetim kurulunu önemli isimlerden kuran Vardar, “Soma Spor” ve “Her şey Soma için” temalı sosyal ve ekonomik gelişim projeleri kapsamında bölgeye yatırımlar yapacaklarını belirtti. Soma için yardımda bulunan ve Somaspor yönetim kurulunda ve sosyal komitede Kartepe Arslanbey’in yetiştirdiği ve Türkiye futboluna kazandırdığı İbrahim Üzülmez de yer aldı. Üzülmez'în yanı sıra Rıdvan Dilmen, Tümer Metin ve Suat Kaya da yönetimde yer aldı.

 

 

Akdemir’den CHP’li

Karakadılar’a destek

 

30 Mart seçimlerinde CHP’de Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı olan Prof. Dr. Ali Akdemir v Eşmeli İbrahim Selçuk önceki gün olağanüstü kongrede CHP Kartepe İlçe Başkanı Cumhur Karakadılar’ı ziyaret ederek başarılar diledi. Ziyarette çeşitli konularda görüş alış verişinde bulunulurken, Prof. Dr. Ali Akdemir Kartepe ile ilgili çalışmalara desteğini sunabileceğini söyledi.

 

Hülya Uzuner

taburcu oldu

 

CHP Kartepe İlçe yöneticisi, partinin çalışkan bayanlarından Hülya Uzuner önceki akşam şiddetli karın ağrısı nedeniyle Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesine yatırıldı. Yapılan tetkiklerden sonra küçük bir operasyon geçiren Uzuner’in sağlık durumunun iyiye gittiği açıklandı. İki gün hastanede yatan Hülya Uzuner taburcu oldu. Uzuner sosyal paylaşım sitesinde hastane görüntülerini paylaşırken, geçmiş olsun dileklerine teşekkür etmeyi de ihmal etmedi.

 

 

 

Gölcük’te 73 caminin

halıları temizlendi

 

 

Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, “İlçe geneli ve köyler dahil toplam 73 camimizde halı temizleme çalışmamız başarıyla tamamlanmış olup, toplam 73 camide, 22.730 m2 halı temizliği yapılmıştır ”dedi.

 

 

 Özserbesler yenilendi!

Gölcük’ün en köklü müesseselerinden olan Özserbesler, pasta, kuruyemiş, baklava ve dondurma salonunun yeni konsepti açtı. Davetliler Özserbesler tarafından hazırlanan zengin menüyü tadarken Fahrettin Serbes, oğulları Ercan ve Yavuz ile birlikte tüm aile olarak misafirleri ile yakından ilgilenirken mükemmel bir ev sahipliğinin de en güzel örneğini sergilediler. 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj GönderYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR