Yeni ttk’ da limited şirketlere ilişkin önmeli düzenlemeler

MAKALEYİ DİNLE

Türkiye’de 95 bin Anonim Şirket, 700 bin limited şirket bulunmaktadır. Görüldüğü üzere sermaye şirketi olarak kabul edilen şirketler içinde limited şirketlerin çok büyük sayısal üstünlüğü mevcuttur. Yeni Türk Ticaret Kanunu’nda da limited şirketlere ilişkin çok önemli değişiklikler yapıldı. Yeni kanunda limited şirketi, kolektif şirkete benzemekten uzaklaşarak anonim şirkete yaklaştırılmıştır. Örneğin yeni düzenleme de limited şirketler içinde Genel Kurul yapma zorunluluğu getirilmiştir. Önemli düzenlemelerde şirket müdürlerine yöneliktir. Şirket müdürleri ile ilgili olarak yapılan düzenlemeleri şöyle sıralamak mümkündür.

1) Eski Türk Ticaret Kanunu’nda şirket sözleşmesiyle veya bir ortaklar kararı ile şirketi yönetecek ortaklar ve/veya üçüncü kişiler belirlenmemişse, tüm ortaklar hep birlikte müdür sıfatıyla şirketi yönetmeye hem yetkili hem zorunludur. Yeni kanun müdürlerin seçimle belirlenmesi zorunluluğunu getirerek anonim şirketlere ilişkin bir ilkeyi limited şirkete uygulamıştır.

2) Eski Türk Ticaret Kanunu’ndan farklı olarak yeni kanunda müdürlerin devredilmez ve vazgeçilmez görevleri sınırlı sayıda sayılmış ve bu sayede müdürlerin yetki sınırları açıkça ortaya konmuştur. Ayrıca şirket sözleşmesinde, müdürün veya müdürlerin
a) Aldıkları belirli kararları ve
b) Münferit Sorunları

Genel Kurul’un onayına sunmaları gereği öngörülebileceği fakat birlikte Genel Kurul’un onayının müdürlerin sorumluluğunu ortadan kaldırmayacağı veya sınırlandırmayacağı hükme bağlanmıştır.

3) Müdürler Kanunla veya şirket sözleşmesi ile Genel Kurul’a bırakılmamış bulunan yönetime ilişkin tüm konularda karar almaya ve bu kararları yürütmeye yetkilidirler.

4) Şirketin birden fazla müdürünün bulunması halinde, bunlardan biri, şirketin ortağı olup olmadığına bakılmaksızın, Genel Kurul tarafından müdürler kurulu başkanı olarak atanır.

5) Anonim şirketin denetçiye ve işlem denetçileriyle denetime ve özel denetime ilişkin hükümleri limited şirkete de uygulanacaktır.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR