Muhasebeciler, NCITY mağdurlarını uyardı!

MAKALEYİ DİNLE

NCITY yandı…
84 dükkan büyük hasar gördü…
Bu dükkanlardan 42’si sigortasız…
AVM, hem tapusuz, hem de ruhsatsız…
İŞKUR, işsiz kalanlara işsizlik maaşı verecek…
Valilik uyardı…
Büyükşehir Belediyesi uyardı...
Elektrik Mühendisleri Odası uyardı…
Şimdi de Kocaeli Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (KSMMMO) uyarıda bulundu.
KSMMMO Mevzuat Komisyonu, NCITY AVM’de çıkan yangında zarar gören iş yerlerinin sahiplerini vergi kanunu açısından da zarar görmemeleri için uyardı ve şu açıklamada bulundu;
Kocaeli Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Mevzuat Komisyonu, NCITY Alışveriş Merkezi’nde meydana gelen yangın sonrası iş yerleri ve malları zarar gören iş yeri sahiplerinin vergi kanunları açısından da ileri zarar görmemeleri için dikkat edilmesi gereken önemli hususları aktararak, iş yeri sahiplerini uyardı.
Komisyon, iş yeri sahiplerinin zarar görmemeleri için şu hususlara dikkat etmesi gerektiğini söyledi:
***
“Yangında ateş veya sudan zarar gören şahıs veya ticari işletmelere ait her türlü ticari defter, belge, fatura, irsaliye ve benzeri resmi evraklar ile yazar kasalar, bilgi kaydına yarayan elektronik cihaz ve aletler ile mal alış ve satışına yarayan tüm resmi evraklar ile ilgili olarak, en kısa sürede ve özellikle yangının etkileri kaldırılmadan Ticaret Odası üyesi olan şahıs ve şirketler Ticaret Mahkemesi’ne, diğer esnafların ise yine en kısa sürede Sulh Hukuk Mahkemesi’ne başvurarak tespit yapması gerekmektedir.
Geç yapılacak başvurular halinde bu hakkı kaybetmiş olacaklardır.
***
Yine yangından zarar gören tüm işletmelerin, yine en kısa süre içerisinde Vergi Usul Kanunu’nun 278. maddesi gereğince, gelir ve kurumlar vergisi yönünden bağlı oldukları vergi dairelerine hasar ve zarar gören malları, demirbaşları ve belgeleri için müracaat ederek tespit yaptırmaları gerekmektedir.
Bu işlemlerin her ikisinin de mutlaka yapılması gerekmekte olup, başvurular yapılır iken hasar ve oluş şekli ile ilgili var ise tutanak ve belgelerin de başvuru dilekçelerine eklenmesi şarttır.CHP’li Akar, Bakan Şahin’e muhtarların durumunu sordu
CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, 2012 yılında da soru önergelerine devam ediyor. Akar TBMM Başkanlığına dilekçe vererek İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in yazılı olarak cevaplanmasını istediği 4 soru sordu. Akar’ın soru önergesi şöyle;
Ülkemizde yaklaşık 54.000 mahalle ve köy muhtarı görev yapmaktadır. Merkezi ve Yerel Yönetim açısından her alanda hizmet üreten ve vatandaşlarımıza yardımcı olan muhtarlarımızın özlük hakları, giderleri, ödenekleri bakımından yaşadıkları sorunlar devam etmektedir. 30.05.2005 tarihli ve 2005/8870 sayılı Bakanlar Kurulu kararıyla memur aylık katsayısının 6.000 çarpımı muhtarlarımızın maaşları olarak belirlenmiştir. Ancak bu rakam muhtarlarımızın temel ihtiyaçlarını karşılamakta yetersiz kalmaktadır.
Bu bilgiler ışığında;
1- Köy ve mahalle muhtarları ile ilgili mevcut yasa ve yönetmeliklerin günün koşullarına göre düzenlemesi ile ilgili herhangi bir çalışmanız var mıdır?
2- Muhtarlarımızın maaş kat sayılarının arttırılması ve Sosyal Güvenlik primlerinin devlet tarafından karşılanması yönünde bir düzenleme yapılmakta mıdır?
3- Yaklaşık 54 bin muhtarlığın kaçının kendine ait çalışma ofisi bulunmaktadır?
4- Muhtarlıklara çalışma ofisi/büro tahsisi yapılması ya da mevcut büro ofis giderlerinin Bakanlıkça ayrılan bütçeden karşılanması gündeminizde var mıdır?


Parası olan Başiskele Belediyesi düdüğü çalıyor!
Başiskele Belediyesi, zaman zaman ilginç uygulamalara imza atıyor.
Başkan Hüseyin Ayaz başkanlığında, 2012 yılında da bir ilkle başladı…
Belediye, resmi tedarikçileri olan ve birlikte çalıştığı esnafın iş yerine giderek, ödemelerini elden teslim ediyor…
Esnaf mutlu…
Zira ödemeleri ayağına geliyor…
İlimizdeki bazı belediyelerde zaman zaman maddi sıkıntı yaşanırken, esnaf alacağını zamanında almazken, Başiskele Belediyesi’nin ödemeleri esnafın ayağına götürmesi, bölge esnafını oldukça mutlu ediyor.
***
Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz’ın talimatları doğrultusunda hayata geçen ve alacaklı esnafın adeta yüzünü güldüren uygulama, önceki gün Başiskele Belediyesi ile çalışan üç esnafla başladı. Başiskele Belediyesi Başkan Yardımcıları Köksal Ayabakan, Faik Akyol ve Mali Hizmetler Müdürü Mustafa Koral, tek tek iş yerlerini dolaştı. Bu uygulamaya ilk defa şahit olan iş yeri sahipleri ise; üst düzey konuklarına tatlı ve çay ikramında bulundu.
Ne diyelim, parası olan Başiskele Belediyesi düdüğü çalıyor.


Trabzonlular Derneği kemençe kursu açıyor
Kocaeli Trabzonlular Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Orhan Sarısüleyman, açacakları kemençe kursuyla ilgili bilgi verdi. Sarısüleyman, “Derneğimizin amaçlarından biri olan, kültürümüzü gelecek nesillerimize aktarmak için başlattığımız ‘Kemençe kursu’ cumartesi günü başlayacak. Kurslarımız cumartesi ve pazar günleri saat 10.30-12.30 arasında yapılacak. Kayıtlar devam etmekte olup, kemençe kursuna katılmak isteyen hemşerilerimizin derneğimize irtibata geçmeleri rica olunur” dedi.


HAS Partili Demir, Fikri Işık’ı kınadı
HAS Parti Kartepe İlçe yöneticisi Osman Demir, Arslanbey’in ilçe olmasını talep ediyor.
Demir, 50 bin nüfuslu olan Arslanbey, üniversitesi ile organize sanayisi ile turizmi ile ilçe olmayı çoktan hak ediyor diyor.
Demir, “Arslanbey ilçe olmayı hak ediyor. Ama AKP Kocaeli Milletvekili Fikri Işık, 25 bin nüfuslu Hereke’nin ilçe olmasını istiyor. Hereke’nin ilçe olması yönünde açıklama yapan AKP milletvekili Fikri Işık’ı kınıyoruz. Belde belediyesi kapandıktan sonra Kartepe Belediyesi’ne bağlanan Arslanbey’de ticaret durdu. Bu olaydan dolayı esnaf mağdur. Kartepe Belediyesi, başta kültür merkezi olmak üzere derelerin ıslahı okullarda bilgisayar ve laboratuvar odası, spor sahaları, çocuk parkları ve mezarlıkların bakımı gibi küçük işleri yapamıyor. Kartepe Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi Arslanbey’e daha duyarlı olmalı” dedi.


Mali, dostlarını Lucce İzmeet’e bekliyor
Kış sezonu boyunca şehrimizin elit ve en güzel deniz manzaralı mekanı olan LUCCA İZMEET'te bu akşam saat 21.00'de "MALİ CANLI PERFORMANS" programlarımıza Gala Gecesi ile start veriyor.
Programla ilgili açıklama yapan sanatçı Mali, “Her cuma akşamı Karşıyaka-Başiskele mevkiinde bulunan damak tadı ve kaliteli hizmeti ile öne çıkan bu yeni mekana bütün hemşerilerimizi bekliyoruz” dedi. Mali severler, haydi bakalım Lucce İzmeet’te buluşun…


Körfezli Keser Arslan aranıyor
Körfez Esentepe Mahallesi’nde oturan ve Esenspor Lokali’nin işletmecisi Mehmet Arslan’ın annesi Keser Arslan’dan bir haftadır haber alınamıyor.
76 yaşında olan yaşlı kadının ailesi telaş içinde mutlu bir haber bekliyor.
Yaşlı kadının evinin yolunu bilmediği ve Türkçe konuşamadığı ancak Zazaca ve Kürtçe konuşabildiği belirtildi. En son Körfez Esentepe Mahallesi Esentepe Caddesi’nde görülen Keser Arslan’ın bulunması için tüm yetkililer emniyet güçleri ve mahalle halkı seferber olmuş durumda. Yaklaşık 1.60 boyunda gözlüklü, beyaz tülbentli olduğu belirtilen Keser Arslan’ı görenlerin 0534 371 58 50 numaraları telefonu aramaları isteniyor…


BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?
İnsanların ölümüne en fazla sebep olan hayvan sivrisinektir.KONUŞAN FOTOĞRAF:Belediye-İş Sendikası Şube Başkanı Adnan Uyar: Artık Hizmet-İş Sendikası’nın yaptığı yeter. Git onlara söyle, kafamın tasını attırmasınlar, “Yetki hakkımız, söke söke alırız”…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR