Her an dolandırılabilirsiniz!

MAKALEYİ DİNLE

Çağımızın vebası haline gelen dolandırıcılık olaylarına neredeyse her gün tanık olmaya başladık. Sanal ortamda yapılan dolandırıcılıklar, makam mevki isimleri kullanılarak yapılan dolandırıcılıklar aldı başını gitti.

Peki  nasıl dolandırılıyoruz;

En bilindik yöntemlerden biri telefonla dolandırıcılık yöntemi. Bu yöntemde sizi arayan dolandırıcı kendini polis, savcı ve benzeri bir kamu görevlisi olarak tanıtıyor. Hesabınızın terör örgütünün eline geçtiğini söylüyor.

Dolandırılacak kişiyle ilgili olarak önceden bilgi toplayan bu kişiler, bu bilgiler ışığında kurbanlarının güvenini kazanıyor. Sonra da hesaplarındaki ve evlerindeki tüm paranın gönderilecek olan polis memuruna teslim edilmesini istiyor.

Kurban, yaşadığı korkunun sersemliğiyle ne denirse yapıyor.

Kocaeli’de de bu yöntemle birçok insan dolandırıldı.

En bildik yöntemlerden bir diğeri ise cep telefonunuza gelen SMS ile yapılan dolandırıcılıklar. Kiminde hediye kazandınız falanca numarayı arayın yazar, kiminde ise bu SMS’e yanıt verin hediye kazanın…

Ama her iki hamlede de zararlı çıkan, dolandırılan kurban oluyor.

Geliştirdikleri fikirleri insanlar üzerinde usanmadan deneyen dolandırıcılar, çeneyle ve yalanla nasıl haksız kazanç sağlanacağı konusunda doktora yapmış gibiler.

 

Bir de kamu kurum ve kuruluşlarının isimlerini kullanarak dolandırıcılık yapan kişiler var. Bununla ilgili olarak sık sık uyarı mesajları gönderen kurum ve kuruluşlar, halkı dolandırıcıların hain planlarına kanmaması için azami gayret gösteriyor.

Mesela dün Kocaeli Büyükşehir Belediyesi benzer bir bilgilendirme metni gönderdi.

Bu metinde, “Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, bağlı iştirakler ve çalışanları bahane edilerek bağış ve yardım talebinde bulunulmaktadır. Bu ve benzeri taleplere itibar edilmemesi ve yardımda bulunulmamasını, karşılaşılacak sorunlar için 444 11 41 no’lu Çağrı Merkezi’ne müracaat edilmesi gerekmektedir” dendi.


Akla gelmeyecek yöntemler bulan dolandırıcılar son günlerde de ticarete atılmak için devlet desteği alabilme adına girişimcilik kursuna giden vatandaşlarımızı hedef aldı.

Kursa gidenlerin iletişim bilgilerine ulaşan ve telefonla arayan dolandırıcılar, “Girişimcilik kursu sonrası kredinizi alabilmeniz için 650 TL havale yapmanız gerekiyor” diyor ve girişimcilik eğitimi alan vatandaşları dolandırmaya çalışıyor.

Bu duruma kanan da oluyor kanmayan da…

Dolandırıcıların oyununa gelmemek için biraz fikir yürütmeniz yeterli olacaktır.

Bazı altın kuralları hiçbir zaman unutmamalıyız…

1 Hiçbir kamu görevlisi (Polis-Savcı-Hakim) sizi telefonla arayarak para istemez.

2 Hiçbir kamu kurumu yardım toplamak için sizin kapınızı çalmaz.

3 Hiçbir kamu kuruluşu alacağınız hizmete – krediye karşılık sizi arayarak sizden havale yoluyla para istemez.

4 Telefonla sizi arayan her kim olursa olsun, sakın kredi kartı ve hesap bilginizi bu kişilerle paylaşmayın.

5 Size gelen SMS’lerdeki hediye kazandınız bizi arayın, ya da şu kadar para gönderin hediyenizi gönderelim şeklindeki uyarılara kulak asmayın. Numarayı doğruca polise bildirin.

6 Şüpheli her telefon konuşmasını derhal sonlandırın ve sizi arayan kişinin numarasını emniyete bildirin.

Çok uyanık olmanıza gerek yok, sadece biraz mantıklı düşünmek sizi dolandırıcıların hain planlarından uzak tutacaktır.

 

Polis, dolandırıcılığı tiyatroyla anlatacak

Emniyet Genel Müdürlüğünün isteğiyle illerde oluşturulacak tiyatro ekipleri,  sergileyecekleri oyunla, halka dolandırıcılık ve dolandırılmaktan korunma yollarını tiyatro oyunuyla anlatacak. Bununla ilgili ekip ilimizde de kuruldu. Toplum Destekli Polis Şubesi tarafından organize edilen proje kapsamında polis ve üniversite öğrencileri nisan ayında sahne alacak. TRT aenaristlerinden Ayhan Arabacı’nın yazdığı oyunla ilgili provalar halen sürüyor.

 

Fevziye Camii’nde şehitler için mevlit

Türkiye Hafızlar ve Mevlithanlar Cemiyeti tarafından 6 Mart Pazar günü organize edilen mevlit okuması Fevziye Camii’nde yapılacak. Vatan uğruna şehit olanların ruhlarına ithafen Türkiye’nin en seçkin hafızları tarafından okunacak olan mevlit öğle namazına müteakip başlayacak. 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bülent Ekinci - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR