Ne olacak bu Körfez Öğretmenevi’nin hali?

MAKALEYİ DİNLE

 

 

Körfez Öğretmenevi, alkol yasağından önce Körfez’in en işlek yerlerinden biriydi.

İyi de kazanıyordu…

Ama alkol yasağından sonra, işletmede sıkıntılar baş gösterdi.

Öğretmenevi, maaş ödeyemez duruma geldi.

Önceki gün Körfez Öğretmenevi’nin işyeri temsilcisi Oktay Moğul, bana bir mail gönderdi. Öğretmenevindeki sıkıntılarla ilgili bilgi verdi…

Bu sıkıntıyı gündeme getirmemi istedi.

**

İş yeri temsilcisi Oktay Moğul’un değerlendirmesi şöyle;   

“Biz Körfez Öğretmenevi personeli olarak bize yardımcı olmanızı  bizim bu sıkıntımızı gündeme getirmeni rica ederiz. Size Körfez Öğretmenevi’nden bahsedeyim. Alkol yasağından önce günlük olarak ortalama 3 bin lira ciro yapıyordu. Yasağın uygulamaya geçmesiyle ciro inanılmaz bir oranda düştü. Körfez öğretmenevi günlük 150 ila 300 TL arasında ciro yapmaya başladı. Haliyle bu durum öğretmen evinin yatırım yapamamasına neden oldu. Yatırım yapamayan öğretmenevi git gide kan kaybetti.

Daha önce 16 personelle hizmet veren kurum, işçi çıkartmak zorunda kaldı. Şu an 11 kişi çalışıyoruz  ve yinede  maaşlarımızı alamıyoruz. 9 yıllık, 10 yıllık,12 yıllık personeller var burada. Ne işten ayrılabiliyorlar ne de tazminatları verilerek işten çıkartılabiliyorlar.

**

Durum vahim. Yatırım için proje geliştirilse de, gerekli kaynak bulunamıyor. Kır düğünü için proje geliştiriliyor, sahip çıkan yok. Daha önce Milli Eğitime ait olan ve şu sıralar atıl durumda bulunan kaymakamlık lojmanı, kreş yapılmak isteniyor, orayı da veren yok. İşin özüne geldiğimizde, Körfez Öğretmenevi iflasın eşiğinde, personel maaşı bile ödeyemiyor. Yatırım yapmak istiyor kaynak bulamıyor, kreş açmak istiyor, bunu bile başaramıyor. 9-10 dönümlük alanda hizmet veren Körfez Öğretmenevi saat 19.00 olunca kapanıyor. Kim bilir bekli de altın değerindeki öğretmenevi arazisi için yine farklı planlar kuruluyordur. Milli Eğitim Müdürüne gidiyoruz, ‘ben raporumu verdim yapacak bir şeyim yok’ diyor. Sayın Kaymakamımıza gidiyoruz ‘ben üst mercilere durumu bildirdim, kapanmasına karşıyım ama yapacak bir şeyim yok’ diyor. İl Milli Eğitim Müdürümüze gidiyoruz o da orası eskimiş, oranın yıkılması yeniden yapılması gerekiyor. Orayı müstecize vermek gerekir. O borç ödenmez diyor herkes topu birine atıyor anlayacağınız, ama kimse de demiyor; sevgili çocuklar sizin 3 AYLIK MAAŞLARINIZ içerde ne yiyorsunuz ne içiyorsunuz, paranız pulunuz var mı? Çoluk çocuğunuz aç mı? Pazara markete çıkabiliyor musunuz? En üzücü ise, çocuğumuz geliyor sabah, ‘baba para versene, simit alacam okulda’ diyor onu bile veremiyoruz. Bizim bu halimiz ne olacak abi, söylüyorum sana Allah rızası için cevap ver. Sayın devlet büyüklerimiz demiyor, çocuklar siz rahat olun, biz bu konuyu halledeceğiz, maaşlarınızı alacağınız  niye demiyor?

**

Çünkü sırf personel giderleri Öğretmenevindeki en büyük yük. İnanın kim bilir bizim gibi kaç tane Öğretmenevi vardır? Ama hiç bir yetkili bu konuya el atmıyor, ne  Milli Eğitim  Müdürlüğü,  ne Valilik,  ne de Büyükşehir Belediyesi, ne ilçe belediyesi ilgileniyor. Gerekli çalışmaları yapıyor, ama çaresiz zaten cüzi maaş alan, çalışan mağdur. İnanın bu bizim gibi olan bu kurumlarımıza  el atılmazsa işler daha da kötüye gidecek. Hiç yoksa borcumuz silinse, inanın rahat bir nefes alacağız. Veya yer olarak Özel İdareye ait olan kurumumuz yeni yasayla Kocaeli Büyükşehir’e devri olması söz konusu.  Yerle beraber bizi de Körfez Belediyesi’ne veya Büyükşehir Belediyesi bünyesine geçsek inan hem biz çalışan 11 kişi rahat bir nefes alacağız, hem de kurumumuz .

**

Onun içindir ki; Bizler ekmek yediğimiz yere sahip çıkmak ve daha ileriye götürmek, çoluk çocuğumuza gelecek korkusu olmadan rahat bir gelecek vatana millete hayırlı evlatlar yetiştirmek istiyoruz. Sizden  öğretmenevi çalışanları adına bu konuya duyarlı olmanızı ve kurumumuzdaki bu sıkıntıyı gidermek  adına bizim bu talebimizin takipçisi ve sesi olacağınızı ümit eder, konuyu gerekli yerlere  iletmenizi rica eder saygılar sunarız.”

**

Yukarıda bir öğretmenevi personelinin, bir babanın feryadını okudunuz. Buradan, Kocaeli Valiliğine, Büyükşehir Belediyesi’ne, Körfez Belediyesine sesleniyorum; Körfez Öğretmenevinin sorununu çözün… Kimsenin kimseyi mağdur etmeye hakkı yok. Hemen kalıcı bir çözüm bulun.

 

 

Sertip Erat albüm çıkardı

 

30 yıldır müzik ile uğraşan Türk Halk Müziği sanatçısı Sertip Erat, albüm çıkardı. Gebzeli sanatçı Erat, daha önce çıkardığı Gülseren, Ellerim Ağrı albümünden sonra üçüncü albümü Dertler Açtın Başıma’yı çıkardı. 9 parçanın yer aldığı albüm marketlerde satışa sunuldu. Tek kazançlarının ve yaşamlarını sürdürmelerinin sanatları olduğunu ifade eden Erat, belediyelerin ve bölge halkının kendi bünyelerinde hizmet veren sanatçılara sahip çıkmalarını istedi.

 

Gölcük’te Yaman’ın

yerine Aksöz atandı

 

Gölcük Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğünde görev değişimi yaşandı. Temizlik İşleri Müdürü olarak görev yapan Hasan Yaman’ın bu görevden ayrılması nedeniyle yerine vekil olarak çevre mühendisi Serkan Aksöz getirildi. Aksöz, Ulaşlı’dan Yazlık’a kadar olan alanlar içinde yoğun bir tempoda temizlik çalışmalarının artarak devam edeceğini söyledi.

 

MHP Derince’den muhtar turu

 

MHP Derince İlçe Başkanı Emin Şimşek önceki gün meclis üyeleriyle birlikte yeni mazbatalarını alan Yavuz Sultan Mahallesi Muhtarı Ali Cenk Akgün ve Sırrıpaşa Mahalle muhtarı Hülya Yıldırım’ı ziyaret ettiler. MHP’nin Yıldırım’ı ziyareti sırasında Çenedağ Mahalle Muhtarı Osman Koçyiğit de hazır bulundu. Yani MHP, Sırrıpaşa ziyareti sırasında bir taşta iki kuş vurdu.

 

 

Köşker’in yüzü gülüyor

30 Mart’taki yerel seçimlerinin en rahat adaylarından biri AKP’nin Gebze Belediye Başkan adayı Adnan Köşker idi… Gebze’nin yapısı gereği seçmenlerin neredeyse yüzde 80’i sağ ve muhafazakar görüşlü. Bu yüzden Köşker’in seçimi kazanma şansı yüzde 100 idi. Köşker önceki gün kent meydanını gezdi. Köşker vatandaşlarla, vatandaşlar Köşker’le bol bol fotoğraf çekti.

Vatandaşların soru ve önerilerini de not alan Başkan Köşker, “Yüzde 50’ye ulaşan oy desteğiyle sorumluluğumuz bir kat daha arttı. İkinci dönem yeni projelerle Gebze’de hizmet çıtasını çok daha yukarılara çıkaracağız” dedi.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR