Bugünün işini yarına bırakırsanız ne olur?

MAKALEYİ DİNLE

Yapılması gereken işleri zamanında yapmak, daha sonra o işlerle ilgili karşılaşılabilecek zorluk ve sıkıntılarla karşı karşıya kalmamızı ortadan kaldırır.

***

Her iş gerektiği zamanda yapılmalıdır.

Bu kural genel prensip olmalıdır.

Yeterli zaman varken yapmadığımız işler daha sonra biriken diğer işlerin de yapılması ile daha az bir zamanda yapılmak zorunda kalır.

Zamanın yetersizliği ve biriken işlerin yarattığı sıkıntılar o işin yapılması sırasında hataların oluşmasına sebep olabilir.

Zira az bir zamanda çok iş yapmak mecburiyeti insanı hep fiziksel hem de ruhsal olarak fazlasıyla yorar ve yıpratır.

***

Bugün için önemli sayılabilecek bir işi ertelemek suretiyle daha sonraki zamanlarda önemini kaybedebilir.

İlerleyen zaman yapılması gerektiği halde ertelenen işleri yapabilme isteğini de azaltır. Böylece gününde önemli olan şeyler sonraki zamanlarda önemsiz kalır.

***

Örneğin; okula giden bir öğrenciyi düşünelim.

Günlük ödevlerini ve hazırlanması gerektiği dersleri zamanında yapmaz ve devamlı daha sonraki zamanlara bırakırsa, ileride daha çok yapacağı ödevi ve dersi birikir ve bunları yapmak zorunda olacağı zaman gelince de yeterli zamanı olmadığı için gerektiği şekilde yapamayacağından mecburen hatalar oluşacaktır.

Öğrenmesi gereken şeyleri gerektiği şekilde öğrenemeyecektir.

Bir işi ertelemek taşınacak bir yükün ağırlığını daha sonra taşımaya ertelemek gibidir.

O yükün ağırlığı devamlı artarsa, taşınacağı zaman ruhun ve bedenin taşıyamayacağı kadar ağır olacaktır.

***

İşleri gününde yapan kimseler, rahat ve huzurlu olurken, onları zamanında yapmayanlar sıkıntılı ve huzursuz olurlar.

Zira düşüncelerinde yapılacak işlerin çokluğu ne zaman ve nasıl yapılacağının yaratacağı sorular vardır.

Rahat ve huzurlu bir yaşamı elbette her insan ister.

O halde kendimize huzursuz ve kaygılı günler yaşatmak istemiyorsak her işi gerektiği zamanda yapmayı tercih etmeliyiz. (Tuğba Aydınlık – DenizTopu.com)

 

HDP’li Konca Körfez turunda

HDP Kocaeli Milletvekili 1.sıra adayı Ali Haydar Konca, İbrahim Ergin, Ahmet Okuyucular ve parti yöneticileri Körfez'de esnaf ziyareti gerçekleştirerek yaklaşan seçimler öncesi esnaftan destek istedi. Esnafın sorunlarını ve sıkıntılarını dinleyen milletvekili adayı Ali Haydar Konca, HDP'nin esnafları borç yükü altında ezilmesine izin vermeyeceğini, AKP’nin ekonomik sisteminin küçük esnafı değil, devletten geçinen yeni yetme sermayedarları koruduğunu belirtti. HDP adayı Konca, sevilen ve sayılan bir kişi. HDP, Selahattin Deminrtaş’ın cumhurbaşkanlığı seçiminde aldığı 50 bin oya güveniyor. HDP, 30 bin oy daha alır ve barajı aşarsa, 1 milletvekili çıkarabilir.

 

İftira at, izi atanda kalsın

Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Kocaeli İl Başkanı İbrahim Özcan, MHP’li Meral Akşener’e destek verdi. Özcan, “Geçtiğimiz günlerde bir kendini bilmez deyyus, ekranlarda boy göstere göstere, biz bozkurtların abla veya anne addettiği, başına tac ettiği bir hanım efendiyi kendi çapına ve haddine yakışmayacak şekilde diline dolamıştır.  Sayın Meral Akşener Hanımefendi, Kocaeli’nden yetişmiş bir Nene Hatun veyahut Kara Fatma’nın siyaset mecrasında yeniden doğmuş halidir ”dedi. Hatırlanacağı gibi kendini bilmez gazeteci, Akşener için kaseti var demişti. AKP’nin yandaşlarının iftira atmakta sınır tanımıyor.

 

Özgüneş’e sürpriz

AKP Karamürsel Gençlik Kolları İlçe Teşkilatı, Yelken Kafede başkanları Adem Özgüneş’e sürpriz doğum günü partisi hazırladı.  29 yaşına basan Özgüneş ekibine teşekkür etti. Hatırlanmak güzel şey,…

 

CHP’li Dumlu, çok çalışıyor

 30 Mart 2014’te yapılan yerel seçimlerde CHP’nin Gölcük Belediye Başkan adayı olan Turan Dumlu, partisinin oylarını üçe, dörde katladı. Ama bu, seçimi kazanmaya yetmedi. Dumlu, 7 Haziran’da yapılan seçimde CHP’nin dördüncü sıra milletvekili adayı oldu. CHP, 2011’de yapılan seçimlerde 3 milletvekili çıkarmıştı. Dördüncü vekili aç bir farkla kaçırmıştı. Dumlu’nun performansı belirleyici olacak. Dumlu, önceki gün gazetemizin ödül törenine katıldı. Kendinden emindi. Çok çalıştığını söyledi. Her kesim tarafından sevilen Dumlu, Ankara’ya gitmeyi hak ediyor…

 

Kubilay Kırman üzüntüden konuşamadı

Akademi Hastanesinde çalışan çocuk doktorlarından  Yalçın İnanç geçtiğimiz günlerde Ankara'da hayatını kaybetmişti. GATA'da beyin tümörü tedavisi görürken hayata veda eden İnanç için Akademi Hastanesi bir anma etkinliği düzenledi. İnanç'ın muayene odasının önünde düzenlenen etkinliğe eşi, çocukları, meslektaşları ve çok sayıda seveni katıldı ve dua etti. Burada bir konuşma yapan Akademi Hastanesi sahibi Kubilay Kırman, kaç gündür konuşma hazırlamaya çalıştığını ancak bir türlü hazırlayamadığını söyleyerek göz yaşlarına boğuldu. Ölen doktoruna Allah'tan rahmet diliyorum derken bile hıçkırıklara boğuldu. Doktorunu kaybetmenin verdiği üzüntü ile kendini ve duygularını bir türlü ifade edemedi. Belli ki Kubilay Bey çalışanlarına sadece işçisi gözüyle değil, arkadaşı ve dostu gözüyle bakıyor. Bu sahneyi görünce biz de çok mutlu olduk. Keşke her patron çalışanı için bu kadar üzülebilse. Bizler de Kubilay Bey'in şahsında Tüm Akademi Hastanesine Başsağlığı diliyoruz. Ölen doktor Yalçın İnanç'a Allah'tan rahmet, arkada bıraktığı kederli eşi ve çocuklarına sabırlar temenni ediyoruz. Nur içinde yatsın.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj GönderYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR