O bir emir kuluydu!..

MAKALEYİ DİNLE

“Kenan Evren öldü” haberini alınca düşündüm;

Bu ülkenin bugünlere gelmesinde çok büyük bir “rolü” vardı.

Çünkü o, küresel sermayenin Türkiye için yazdığı felaket senaryosunun “KÖTÜ ADAMI” idi!

12 Eylül 1980 Askeri Darbesi’ne, “askerlerin ülkedeki kardeşi kavgasını önlemek için emir-komuta zinciri içinde yaptıkları bir eylem” gözüyle bakarsanız yanılırsınız.

Önce, “24 Ocak 1980 Ekonomik İstikrar Önlemleri” paketini incelemelisiniz!

İMF-Uluslar arası Para Fonu’nun hazırladığı reçeteye göre hazırlanan, Süleyman Demirel’in Başbakan, Turgut Özal’ın da Başbakanlık Müsteşarı kimliği ile “teknisyeni” olmakla övündüğü “24 Ocak Kararları” o günkü demokratik ortamda uygulanamazdı! Özetle; “TL’nin değerinin sabit kurdan çıkarılması-yani sürekli değer kaybetmesi, emeği ile yaşayanların ücretlerinin sınırlandırılması, mal ve hizmetlerin fiyatlarındaki artışın serbest bırakılması ve tüm kamusal varlıkların ÖZELLEŞTİRİLMESİ” hedefleniyordu.

CHP, TİP (Türkiye İşçi Partisi) ve DİSK başta olmak üzere sendikaların varlığı, bu kararların uygulanması önünde büyük engeldi!

1978’den itibaren, “faili meçhul cinayetler” hızla arttı! Toplum, “yaşam kaygısı” içine sürüklendi. “Kardeş kavgasını önlemek ve demokrasiyi yeniden tesis etmek” gerekçeleriyle, 12 Eylül Faşizmi gerçekleşti! Kenan Evren, işte bu noktada bir “küresel figüran” olarak bu olayda rol aldı.

Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Bülent ULUSU başkanlığında kurulan hükümette, Turgut ÖZAL, “Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı”  olarak görev aldı!

1983’e kadar Faşist yönetim fiilen sürdürüldü;

1 milyon kişi fişlendi, 230 bin kişi yargılandı, 50 kişi idam edildi,

30 bin kişi “sakıncalı” diye işten atıldı, 300 kişi kuşkulu şekilde öldü, 3 bin 854 öğretmen, 120 üniversite öğretim üyesi ve 47 hakim işten atıldı.

Cezaevlerinde 299 kişi yaşamını yitirdi, 144 kişi kuşkulu öldü, 14 kişi açlık grevinde öldü, 16 kişi kaçarken ve 95 kişi çatışmada öldü.

Bilanço daha çok uzun, bu kadarı da yeterli!

Peki sonra ne oldu?

Türkiye, adım adım “Sömürge” oldu! ULUSAL VARLIKLAR yerli ve yabancılar tarafından yağmalandı. İnsanlar sindirildi, siyasetten soğutuldu. “Din Adamı” kılığındaki “din üzerinden siyaset” maşaları ortaya çıktı. “Birlik-beraberlik dini olan İslamiyet, “Cemaatlere ve tarikatlara” bölündü!

Elde Kur’an, toplumu “Allah’la kandıran kirli siyasetçiler” türedi!

Toplum “korku ile terbiye edildi” ve özellikle gençler siyasetten uzaklaştırıldı.

Sanayi, tarım ve hayvancılık “Batılı Emperyalist güçlerin” talimatlarıyla güdük bırakıldı.

“Sürekli borçlanan bir ülke” haline geldik.

“ULUS DEVLET” kimliğimizle dalga geçilir hale geldi. “Türklüğümden utanıyorum” ya da; “Milliyetçiliği ayaklar altına aldık” diyen, TÜRKİYE CUMHURİYETİ adını ve Anayasa’nın ilk 3 maddesini değiştirmek isteyenler türedi!

Dış Politika’da Küresel Düzen’in çıkarlarına hizmet eder hale geldik.

Yabancı çıkarlar için ülkemizde “FÜZE KALKANLARI” kurulmasına ve yabancı askerlerin görev almasına göz yumduk!

Tüm komşularımızla kavgalı ya da küskünüz!

12 Eylül Faşizminin getirdiği yüzde 10 barajı, İş Yasaları ve toplumsal dinamikleri baskı altında tutan diğer yasalarla “SUSKUN BİR TOPLUM” haline geldik.

Kenan Evren öldü. Ama, küresel sömürü düzeninin çıkarlarına uygun olarak çıkardığı yasalar hala bu ülkede egemen!

Bu ülkede halk “bilinçli ve örgütlü” olmadıkça, halkın demokratik mücadelesi ile gerçek anlamıyla HUKUK DEVLETİ kurulmadıkça, Kenan Evren ve takipçilerinden ölseler de kurtuluş yoktur!..

Onlar, “Emir Kulu” dur!

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR