Kent Meydanları kentlerin vizyonudur

MAKALEYİ DİNLE

Bütün dünyada kentler meydanlarıyla anılır. Meydanların ismi bazen kentlerin isimlerinin önüne bile geçer. Örneğin Kızıl Meydan denildiğinde hemen,hemen herkes nerenin kastedildiğini bilir. Meydanlar kentlerin vizyonudur diyoruz. Öncelikle vizyon nedir? Vizyon, kelimenin tam anlamıyla “geleceğin resmidir”. Meydanların planlanması kentlerin geleceğinin resmi içinde çok önemli yerleri işgal eder. Yaşadığımız İzmit’in belki de en fakir olduğu alan kentin ona yakışan bir meydanın olmayışıdır.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin Perşembe Pazarı olarak bilinen alanla ilgili kent meydanı projesi bulunmaktadır. Geçtiğimiz günlerde bu projeyle ilgili olarak meclis üyelerine bir sunum yapıldı. Bizlere yapılan sunuma göre düşünülen Kent meydanı projesi şöyledir.

Bilindiği üzere Real AVM nin önündeki alana Kocaeli Valiliği kendi arazisine valilik binası yapmaktadır. Valilik binasının önünde eskiden Karayollarına ait olan, ancak daha sonra Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından Karayollarına Otogar tarafında bir yer verilerek alınan arazi vardır. Bu arazinin büyüklüğü 26.000 m2 (26 dönüm). Perşembe pazarı olarak bilinen alanın büyüklüğü de 9.000 m2 (9 dönüm).

Dolayısıyla İzmit içinde toplam 35000 m2 büyüklüğünde Kent Meydanı olabilecek bir alan ortaya çıkmaktadır. Bu büyüklükte bir alan İzmit geleceği için heyecan verici bir durumdur. Birde alanın Kuzeyinde Anıt Park meydanını düşündüğünüzde Kentin merkezinde 40.000 m2 nin üzerinde bir kent meydan alanının olduğunu düşünmek kentin geleceği açısından son derece önemli ve gereklidir. Bahsedilen bölge gelecekte İzmit’in tam merkezi olma durumdadır. Alanın Güneyinde MİA ( Merkezi İş Alanı ) bölgesinin de iki Gölcük Yolu arasında Yuvacığa kadar uzandığını düşünürsek buradaki bu büyük alanın ne kadar önemli olduğu daha çok ortaya çıkmaktadır. 30 – 40 dönümlük alanlar Kent meydanları için bazılarına çok büyük görünebilir. Ancak yukarıda da belirtildiği üzere Kent Meydanları kentin vizyonu ve itibarıdır. Dünya kentlerinden bazı ünlü alanların büyüklükleri şöyledir. Concorde Meydanı 250 Dönüm ( Paris ) Tionanmen meydanı 440 dönüm ( Pekin ) Trafalgar Meydanı (Londra) 90 dönüm Kızılmeydan (Moskova) 73 dönüm diğer dünya kentlerine baktığımızda meydanların 30 - 40 dönümden daha az olmadığını görmek mümkündür. İzmit’imiz de böylesi önemli bir alana isterse kavuşabilir.

İsterse kavuşabilir diyorum. Çünkü Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin bize sunulan projesinde ne yazık ki 35.000 m2lik alan kuşa çevrilmiş.

35.000 m2’nin 17.500 m2 si yine yapılaşmaya ayrılmış. Büyük bir otel, alışveriş merkezleri, Kültür sarayı vs. alanın yarısı binalarla doldurulmuş hatta kalan diğer yarısına da plan notu konularak %10 yani 1750 m2 nin de transfer merkezi vs. amaçlarla kullanılabileceği belirtilmiştir. Dolayısıyla kalan kent meydanı alanı sadece 15000 m2 civarında olmaktadır.

Kocaeli büyükşehir Belediyesi ne yazık ki yine kent merkezindeki çok önemli bu alanda nasıl rant elde ederiz yönünde tercih yapmıştır. Proje henüz tartışma aşamasındadır. İzmit halkı bu aşamada Kocaeli Büyükşehir Belediyesine açık açık görüşlerini yoğun şekilde sunarsa düşünülen projede değişiklik mümkündür. Yoksa Kocaeli Büyükşehir’in mevcut projesinin uygulanması durumunda İzmit tarihi bir fırsatı heba etmiş olacaktır.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR