Cahit Elginkan Anadolu Lisesine yarışmada yapılan haksızlık (!)

MAKALEYİ DİNLE

Bizim Radyo Televizyon Yayıncılık’ın, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mehmet Ali Şahin’in katkılarıyla düzenlediği “Türkiye Geleneksel Liselerarası Bilgi Yarışması’na” Kocaeli adına Cahit Elginkan Anadolu Lisesi katılmıştı.
25 Mayıs Çarşamba günü Ankara’da yapılan çeyrek final yarışmalarında ilimizin bulunduğu gurupta Osmaniye Fen Lisesi, Niğde Fen Lisesi, Sivas Fen Lisesi ve Ankara Atatürk Fen Lisesi yarıştı.
Cahit Elginkan Lisesi öğrencileri gösterdikleri müthiş performansları ile yarışmada diğer okulları geçerek Osmaniye Fen Lisesi ile berabere kaldı.
Birincilik için “yedek” sorulara geçildi ve 2 okul arasındaki çekişme devam etti.
Ne olduysa 3. yedek soruda oldu. “MÜFREDAT” dışı bir soru yüzünden beraberlik bozuldu. Tüm itirazlara rağmen jüri başkanının yanlı ve yanlış tutumu yüzünden yarışmanın formatı gereği Cahit Elginkan Anadolu Lisesi yarışmayı ikincilikle bitirdi.
Ülkemizde son zamanlarda yaygınlaşan bir “SINAV”, kopya yolsuzluğu yaşanırken Ankara’da, Kocaeli temsilcisi olarak yarışan Cahit Elginkan Anadolu Lisesi öğrencilerine yapılan haksızlığa isyan etmemek mümkün değil.
TBMM Başkanı’nın katkıları ile düzenlenmiş bir “bilgi” yarışmasında, adeta müfredat “bilgisizliği” yaşanmıştır.
Yarışmanın jüri başkanı olan özel dershane öğretmeni, yedek 3. soruyu 9. sınıf kitaplarında bulunmayan kimyada “mol” kavramı içinden sormuştur.
9. sınıf kitaplarında bulunmayan soru, Cahit Elginkan Anadolu Lisesi öğretmenlerince yapılan tüm itiraz ve gösterilen gerekçeler, özel dershane öğretmeni olan “jüri” başkanı tarafından “mol” kavramının “dershane” kaynaklarında olduğunu belirtmesi ve bu kaynakların şimdiki değil, önceki müfredata uygun olduğu anlaşılmasına rağmen geçerli sayıldı.
Yarışma kuralları gereği jüri başkanının o anda verdiği karar (!) geçerli olduğundan,
Cahit Elginkan Anadolu Lisesi’nin yarışmadaki birinciliği resmen gasp edildi.
Bu nasıl bir anlayıştır?
Adı üzerinde “BİLGİ” yarışması.
Ama, yarışmanın jüri başkanı Milli Eğitim’in müfredatından habersiz!
Hatta yarışmaya katılan liselere, 9. sınıflarda olmayan bir dersin sorusunu soracak kadar bilgisiz.
Koca bir yıl böyle bir yarışmaya hazırlanan öğrencilerin başarısına gölge düşürmek ancak özel dershane öğretmeni jüri başkanına ve ona yandaşlık yapanlara yakışır.
Üzülmemek elde değil.
Ülkede ayrım ve kayırım o kadar öne çıkmış ki, bir bilgi yarışmasında bile kendini bu kadar açık ve net olarak görebiliyoruz.
Yarının yöneticileri olacak öğrenciler katıldıkları bu yarışmada uğradıkları haksızlığı yapanları acaba unutacaklar mı, bunu yapanları affedecekler mi?
Bence hayır!
Bu onlara daha hayat yolunda yapılmış, birileri için “küçük” onlar için büyük haksızlıktır.
İşte Milli Eğitim’in acınacak hali..
Bir bilgi yarışmasında bir bilgisiz jüri başkanı!
Ve müfredat konusunda anlaşamayan öğretmenler
Ve de Ankara’da, Cahit Elginkan Anadolu Lisesi’ne yapılan HAKSIZLIK(!)
Ülke de birçok haksızlıklar yapılıyor…
Kimi evine ekmek götürmek kimi ise partisine oy götürmek için türlü haksızlıklar yapıyor.
Bari siz eğitimciler, öğretmenler, hele hele özel dershanede öğretmenlik yaparken yarışmaya jüri başkanı seçilenler, geleceğimiz olan öğrencilerin BİLGİ yarışmalarında ne olur haksızlık yapmayın, onların hayallerini karartmayın!

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Abdullah Karagöz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR