Vali, hükümetin mi yoksa devletin mi valisi?

MAKALEYİ DİNLE


*******
Ben sormuyorum…
Bu soruyu, Büyükşehir Belediye Meclisi’nde CHP Grup Başkanvekili Fahri Örengül, Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’na soruyor.
Neden soruyor?
Ne cevap alıyor?
Aralarında nasıl bir tartışma geçiyor?
Bugün köşeme, önceki gün yapılan meclis toplantısındaki o tartışmayı alıyorum.
Karaosmanoğlu ile Örengül arasında ilginç bir tartışma…
Korkmayın, seviye TBMM’deki gibi “eksi” değil.
Seviyeli…
Tatlı tatlı birbirlerini iğneliyorlar.
*******
FAHRİ ÖRENGÜL-Evet, Eskişehir’e Kocaeli’nin benzemediği doğru, doğru söylüyorsunuz… Eskişehir Kocaeli’ ye benzemiyor. Çünkü Eskişehir heykelleri, tiyatroları ile bir sanat şehri, üniversite ile doğrudan bağ kurmuş bir üniversite şehri, toplu taşımayı halletmiş, çağdaş belediyeciliğin örneklerini veriyor. Kocaeli hâlâ toplu taşımayı halledememiş, trafiği çözememiş. 5 yıl sonra bugün vaatlerinizin önemli kısmını yapamadınız. Yalnız Eskişehir ile Kocaeli arasında daha önemli bir fark var. Başkan farkı var… Sizde vizyon eksikliği var.
KARAOSMANOĞLU- O zaman getirin Eskişehir Belediye Başkanını bana rakip olsun, görelim.
FAHRİ ÖRENGÜL-O öyle olmaz, siz Eskişehir’e gidin aday olun da boyunuzun ölçüsünü alın. Sporda da sınıfta kaldınız. 2009 yerel seçimleri öncesi Kocaelispor’la fotoğraflar çektiriyordunuz. Kocaelispor nerede, şimdi neden sahip çıkmıyorsunuz?
KARAOSMANOĞLU-Kocaelispor’u batırdınız da ondan…
FAHRİ ÖRENGÜL-Yapma başkan, 9 yıldır belediye başkanısınız, sıkıştığınızda batırdınız diyorsunuz, bu doğru değil, siz batırdınız, ama biz batırdıysak 9 yıl sen niye düzeltmedin? Geçen gün bir yazı okudum diyor ki “ İnsanlar sizin okyanuslarda mücadele ettiğiniz büyük dalgalarla değil, gemiyi limana yanaştırıp yanaştırmadığınızla ilgilenir. Siz eleştiriyi bırakın, işinizi yapın başkan, iktidarda olan sizsiniz. Üniversiad, Üniversite Oyunları’na doğrudan destek verdik, ama beceremediniz. Neden destek verdik biliyor musunuz? Sizin bu kendi spor kenti yapacak vizyonunuz yok. Hiç olmazsa Üniversite Oyunları nedeniyle üniversite önünüzü açar da kent spor komplekslerine kavuşur diye düşündük, ama bunu da beceremediniz.
KARAOSMANOĞLU-Olimpiyatlarda derece almış sporcularımız var görmüyor musunuz?
FAHRİ ÖRENGÜL-Evet var, teşekkür ediyoruz. Ama bir kısmının dopingli çıktığını biliyorsunuz değil mi? Sporda da da sınıfta kaldınız. Beş yıl sonra Kocaeli kitapçığınızda vaat ettiğiniz spor kompleksi nerede?
KARAOSMANOĞLU-Alikahya’da yapılıyor işte…
FAHRİ ÖRENGÜL-Sayın vali size kıyamadı galiba da bu işi kendisi üstlendi. Siz yapmayı vaat etmiştiniz. Siz bu vaadinizi de yerine getiremediniz.
KARAOSMANOĞLU-Vali hükümetin valisi, başkanın valisi ne fark eder?
FAHRİ ÖRENGÜL-Sayın başkan, vali hükümetin değil cumhuriyetin valisidir. İşte siz siyasete böyle bakıyorsunuz. Savcıları da cumhuriyetin savcısından çıkartıp hükümetin savcısı yapmaya çalışıyorsunuz. Vali o kentte cumhurbaşkanını temsil eder. Devletin ve cumhuriyetin valisidir. Demokrasilerde hükümetin valisi olmaz.
KARAOSMANOĞLU-Hayır vali hükümetin valisidir, devletin valisi değildir.
ÖRENGÜL-Yapmayın başkan, ben hukukçuyum ve anayasa hukuku okudum. Valiler o ilde cumhurbaşkanını temsil eder, hükümeti değil. Hükümetin vali tarafından temsili totaliter dikta yönetimin işaretleridir.
KARAOSMANOĞLU-Sizin önseçimden nasıl geldiğinizi gördük.
FAHRİ ÖRENGÜL-Sayın başkan, sizin bizim partimize aklınız ermez. Siz kendi işinize bakın. Benim partimde bana verilen bir oy bile kutsaldır. Bizde her şey açık olur. Öyle genel başkanın emri ile kapalı kapılar ardında olmaz. Temayülde birinci sırada çıkanları devre dışı bırakıyorsunuz. Kapalı kapılar ardında adaylarınızı tespit ediyorsunuz. Önseçimle ilgili yaklaşımınızı siyasi ahlak ve etik açısından çok yakışıksız bulduğumu da üzülerek burada ifade etmek isterim.
KARAOSMANOĞLU-Burada türbanlı bir meclis üyesi bile oturtamadık…
FAHRİ ÖRENGÜL- Bizim başörtüsü ile sorunumuz, samimi Müslümanlarla sorunumuz yok. Ayrıca sizi, belediyeciliğinizi her eleştirdiğimizde, eksikliklerinizi söylediğimizde, ya türban diyerek dini kullanıyor ya da kişisel konulara giriyorsunuz. Partimizin başını örten samimi dindarlarla sorunu yok, dini kullananlarla, siyasete alet edenlerle sorunu var. Türban sorunu da yok, neye dayanacaksınız bakalım. Siz belediyeciliğe gelin, yapamadıklarınızı neden yapamadığınızı anlatın, halka hesap verin, sıkıştığınızda türbana ya da kişisel konulara girerek sıyrılmaya çalışmayın.
Sayın başkan, Eskişehir Belediyesi bizim partinin belediyesi, neden bunu örnek gösterdiniz diyorsunuz. Şimdi size sizin partinizden birini örnek göstereceğim. Bursa Belediyesi… Size iki yıl önce de burada söyledim. Bursa’ya gidin hiç olmazsa diye. Siz bizi dinlemediniz. Geçen mecliste itiraf ettiniz. Bursa’ya gittim raylı sisteme geçmişler araçlarını kendileri üretiyor diye. Bursa’nın 2011 ve 2013 bütçeleri 800 trilyon civarında. Bizim ise bir katrilyon iki yüz trilyon civarında. Bursa toplu taşımacılığı çözmüş, deniz ulaşımını çözmüş, bunun için şirketler kurmuş, hava ulaşımını çözmek üzere, bütçesi bizden çok daha az. Biz hâlâ yeni yeni raylı sistem diyoruz. Dokuz yıldır size bıraktığımız tek sorun olan ulaşımı çözemediniz ve mali kaynakları heba ettiniz. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi maalesef büyük bir vizyon eksikliği içindedir. Bu bütçe de yetersiz ve öncelikleriniz eksik. Bu bütçeye de maalesef CHP grubu olarak olumlu oy vermemiz mümkün değil. Hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyor, bütçenin kente hayırlı olmasını diliyoruz.

*******
Tartışmayı okudunuz…
CHP’li Fahri Örengül diyor ki, “Vali, devletin valisidir…”
AKP’li İbrahim Karaosmanoğlu ise farklı görüşte… “Hayır, vali hükümetin valisidir…”
Ben aralarına gireyim…
İkisinin söylediğinde de doğruluk payı var.
Valiler, bir zamanlar “devletin valisi” idi.
AKP geldi, devleti ortadan kaldırdı, “devlet otoritesi” yerine “parti otoritesi” ni hâkim kıldı…
Böylece valiler, “devletin valisi” olmaktan çıktılar, “hükümetin valisi” oldular.
Suç, valilerde değil, valileri kendi emirlerine alanlarda!


# DİĞER MAKALELERİ

Yazar M.Tanzer Ünal - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR