CHP, Derince’de nasıl seçim kazanır?

MAKALEYİ DİNLE

 

 

Sevgili okurlar;

Derince, 1994 yılında belediye oldu…

1994-1999 seçimlerinde CHP’nin adayı Reşat Keçeci idi…

Seçimi Nihat Ergün (RP) kazandı…

**

1999-2004 seçimlerinde CHP’nin adayı Dr.Kanber Türkoğlu idi…

Seçimi Halit Altuntaş (FP-SP) kazandı…

**

2004-2009 seçimlerinde Kars oylarına güvenen CHP’nin adayı Yaşar Çelik idi…

Seçimi Ali Haydar Bulut (AKP) kazandı…

**

2009-2004 seçimlerinde CHP’nin adayı İrfan Kabaloğlu idi…

Seçimi Aziz Alemdar (AKP) kazandı…

**

2014-2019 (30 Mart’ta belli olacak) seçimlerinde CHP’nin adayı Hakan Savaş…

Peki Hakan Savaş, CHP’nin 20 yıllık özlemini giderip seçimi kazanabilecek mi?

Bu soruyu herkes birbirine soruyor…

**

Önceki gün CHP’li meclis üyesi Ercan İlter’in daveti üzerine CHP’nin Derince Belediye Başkan adayı Hakan Savaş’ın Sırrıpaşa Mahallesi’nde bir evin bahçesinde yaptığı toplantıya katıldım…Savaş, burada yapacağı çalışmaları anlattı…

**

DERİNCE’YE ÜNİVERSİTE GELECEK  

 “İlçemizde maalesef üniversite yok. Üniversitesi olmayan tek ilçe biziz. Kocaeli Üniversitesi Rektörümüz ile görüştüm. Çok sıcak baktı. Seçimi kazandığım taktirde Veteriner ve Ziraat Fakülteleri’nin ilçemize gelmesi için olumlu cevap aldım”

ÇÖP KONTEYNIRLARI YER ALTINA

“İlçemizde temizlik hizmetleri ile ilgili yeni çöp projelerimiz var. Caddelerdeki konteynırları yerin altına indireceğiz. Bu sayede çöpler kokmayacak, çevremiz temizlenecek”

YENİ AVM’LER ESNAFIMIZI BİTİRİR

“İsmetpaşa Stadı’nın yıkılıp, yerine yeni konutlar ve AVM’ler yapılacak. Yeni AVM’nin yapılmasıyla zor durumda olan esnafımız daha da zor durumda kalacak. Yeni AVM, esnafımızı bitirir”

GENÇLERİ İLÇEDE TUTMAK LAZIM

“Derince, sosyal ve kültürel yönden çok geride kaldı. Derince’deki gençlerimiz genelde İzmit’e gidiyor. İlçemizdeki sosyal ve kültürel faaliyetleri artırıp, gençlerimizi ilçemizde tutmalıyız. Bu sayede esnafımız da kalkınacak”

İLÇEDE ULAŞIM UCUZLAYACAK

“Su pahallı, ekmek pahallı, ulaşım pahallı… İlçe içindeki ulaşım daha ucuz olmalı. Göreve gelirsek, ilçe içindeki ulaşımı ucuzlatacağız”

 

OTOBAN BAĞLANTISI PROJESİ

“Edirne’den Ankara’ya kadar inceleyin. Otoban bağlantısı olmayan tek ilçe Derince’dir. Mevcut yönetim bu sorunu hep görmezden geldi. Göreve gelirsek her ne pahasına olursa olsun, otoban bağlantısını mutlaka sağlayacağız”

İŞÇİ ALIMINDA AYRIM YAPILMAYACAK

“Gerek Derince Belediyesi, gerekse diğer AKP’li belediyeler elaman alınırken, AKP üyesi olma şartını öne sürüyorlar. Göreve gelirsek, işçi alımında memleket ayrımı, mezhep ayrımı, görüş ayrımı yapmayacağız. Kimseyi ötekileştirmeyeceğiz”

HALK TOPLANTILARI YAPACAĞIZ

“AKP’li Derince Belediye Başkanı, göreve geldiğinde haftada bir halk toplantıları yapıyordu. Ama sonradan halk kendilerinden hesap sorunca bu toplantılardan vazgeçtiler. Göreve gelirsek, halk toplantılarına devam edeceğiz. Halka hesap vereceğiz”

YENİ BELEDİYE BİNASI YAPILMALI

“Derince’nin 130 bin nüfusu var. Mevcut Derince Belediyesi hizmet binası, yeterli değil. Harmantarla mevkiine yeni belediye binası yapılacaktı. Derince Belediyesi burayı İncievlerinin yeri karşılığında Büyükşehir’e verdi. Yeni hizmet binası için ihale edildi. Ama baronlar hizmet binasının yapılmasına izin vermedi. Göreve gelirsek, belediye binasını mutlaka yapacağız”

ASKERİ HASTANE’NİN YERİ

“Askeri Hastanesi’nin yeri oldukça büyük bir alana sahip. Derince’nin kurumları hep ayrı yerde. Göreve gelirsek, Askeri Hastane’nin yerine bütün kurumların toplanacağı bir kompleks yapacağız”

TAŞERON İŞÇİLİĞİ KALDIRACAĞIZ

“Derince Belediyesi’nde 400’e yakın taşeron işçi var. Biz taşeron işçiliğe karşı bir partiyiz. Göreve gelirsek taşeron işçileri, belediyenin kadrolu işçisi yapacağız. Ayrıca sendikalı olmalarına izin vereceğiz”

MAHALLELERE KAPALI PAZAR

“İlçemizdeki pazarlar içler acısı. Doğru dürüst bir altyapısı yok. Biz göreve gelirsek, her mahalleye bir kapalı pazar projemiz var. Kapalı pazarlar sayesinde hep pazar esnafımız, hem de pazara giden vatandaşlarımız rahat edecek”

 

ÇENESUYU A.Ş.’YE DENETİM

“ Derince Belediyesi’nin yan kuruluşu Çenesuyu A.Ş.’nin hesapları gizli. Biz muhalefet meclis üyelerine hiçbir şekilde bilgi vermiyorlar. Çenesuyu A.Ş.’de ne tezgahlar döndüğünü kimse bilmiyor. Çenesuyu A.Ş. kapalı kutu. Göreve gelirsek, Çenesuyu A.Ş.’nin hesaplarını mali müşavirlere didik didik inceleteceğiz. Hesaplarda yanlışlık olduğu takdirde yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Göreve gelirsek, her üç ayda bir Çenesuyu A.Ş.’nin hesaplarını halkımızla paylaşacağız.”

KİTAPÇIK DAĞITTIK, HESABINI SORUN

“Yapacağımız projelerle ilgili sizlere kitapçık dağıttık. Bu projelerin hepsi, yapılabilir projeler. İçinde uçuk projeler yok. Bu kitapçığı dikkatle okuyun. Eğer göreve gelirsek, kitapçıktaki projeleri uygulayamasak, bizden hesap sorun. Bakınız iktidar partisi belediye başkanları, birçok vaatte bulunuyorlar. Çoğunu da yerine getiremiyorlar. Ama yine de yüzleri kızarmadan gelip sizlerden oy istiyorlar. Biz o vaatlerde bulunsak, yerine getiremezsek, vallahi utançtan sokağa çıkamayız” dedi.

**

Değerli okurlar;

CHP’nin adayı Hakan Savaş’ın konuşmalarından, söylemlerinden sizlere bir kesit sundum… Derinceliyim…

Derince, 1994 yılında belediye oldu. 94 yılından beri de Derince’deki seçimleri yakından takip ediyorum. 1994, 1999, 2004 ve 2009 seçimlerine baktığımda ilk kez bir CHP Derince Belediye Başkan adayının bu kadar planlı ve programlı çalıştığına şahit oluyorum.  Diğer seçimlerde kara düzen bir çalışma vardı… Eksikliklerine rağmen bu kez daha sistemli bir çalışma var. Daha önceki seçimlerde ev toplantıları pek yapılmazdı… Seçimlere 1 ay kala aday belirlenir, birkaç kahve toplantısı, bazı mahallelerde miting yapılıp seçim çalışması bu şekilde sonlandırılırdı. Hatırlanacağı gibi CHP, 2009’da yapılan seçimleri 3 bin oyla kaybetti… Alınan bu oy, CHP’yi kamçıladı. Derinceli Hakan Savaş’a diğer partililer de sıcak bakıyor. Savaş, herkesimden oy alabiliyor.  Bu kendisi için bir avantaj…

**

Her seçim öncesinde Derince’de diğer partilerde şu algı var…

CHP kazanmasın da, kim kazanırsa kazansın…

Sağ ve muhafazakar partiler, CHP’yi bir öcü olarak gösteriyorlar.

Bu sadece Derince’de değil, diğer bazı ilçelerde de bu böyle.

2009’da yapılan yerel seçimlerde özellikle MHP tabanının AKP’ye oy verdiği biliniyor. Genel seçimlerde MHP’nin ölüsü Derince’de 10-11 bin oy alırdı. Ama 2009’da 5-6 bin oy aldılar. Aradaki fark, AKP’ye gitti. AKP’liler, MHP’lilere özellikle Gümüşhane derneklerine gidip, “Biz üç kez anket yaptık. Her defasında CHP önde. Siz bize oy vermezseniz, CHP gelir. Bütün ticaretiniz bozulur” deyip AKP’ye oy istedikleri Derince’de hala konuşuluyor.

**

2009’daki senaryo bu seçimlerde de uygulanıyor. Aldığım bilgilere göre AKP’liler Saadet Partisi ile dirsek temasında. 2009’da SP’nin adayı olan ve şimdi MHP’nin adayı Halit Altuntaş’a karşı Saadetlileri kışkırtıyorlar.  “Bakınız  Halit Altuntaş sizi sattı, bize oy vermezseniz MHP, ya da CHP seçimi kazanacak. Her ikisi de sizin için iyi olmaz” diyorlarmış. AKP, Saadet’in 16 bin oyundan 6-7 binini alırsa, seçimi kazanır.

**

Yani anlayacağımız AKP’nin CHP korkusu, her seçimde başka bir senaryoya itiyor. MHP’nin adayı Halit Altuntaş, geçen seçimde SP’nin adayı olarak 16 bin oy almıştı. Altuntaş, bu oyların yaklaşık 12 bininin kendi oylarını olduğunu, MHP’den gelecek 10 bin oy, AKP ve CHP’den gelecek 5 bin oy, toplam 27-28 bin oyla seçimi kazanmayı düşünüyor. Altuntaş, AKP’nin CHP’den sonra üçüncü parti olduğunu söylüyor.

**

AKP ise geçen seçimlerde 25 bin oy almıştı. Ama AKP, epeyce kan kaybetti. Saadet Partisi’nin oyuna ihtiyacı var. Ama SP’liler AKP’nin bu düşüşünden faydalanıp, kendilerine avantaj sağlamaya çalışıyorlar. AKP’liler, MHP tabanından da destek bekliyor. Görünen o ki; geçen seçimlerde 25 bin oy alarak seçimi kazanan AKP’ye bu kez 25 bin oy yetmeyecek.

**

CHP, 22 bin civarında bir oyu var. CHP’nin seçim kazanabilmesi için diğer partilerden de oy almak zorunda. CHP, diğer partilerden 5-6 bin oy alabilirse, seçimi kazanabilir. Peki Saadet Partisi bu konuda ne düşünüyor? SP, 2009’da alınan 16 bin oyun, 14 binini muhafaza ettiğini, AKP’nin düşüşte olduğunu düşünüp, Halit Altuntaş’ın MHP’ye gidip, Altuntaş’a kızan MHP’lilerin oylarını alıp 26 bin civarı bir oyla seçimi kazanabileceklerini düşünüyor. SP’liler, kendilerine CHP’yi rakip görüyor.

**

Yani anlayacağınız, Derince’de işler karışık. Gerek CHP, gerekse MHP, 1999 yılındaki rüzgarı yakaladı. O seçimlerde SP birinci parti olmuştu. Ama ikinci CHP ile 120, üçüncü MHP ile 200 oy civarında bir fark vardı. AKP, 2004 ve 2009 seçimleri gibi rahat değil. Derince’de AKP’nin yanı sıra CHP veya  MHP’nin seçimi kazanması sürpriz olmaz!

 

Günaydın Fikri Bey!

 

Başbakan Erdoğan, Kocaeli mitinginde Kocaelispor’un bulunduğu duruma sitem etmişti. Erdoğan, miting sonrasında talimat vermiş, “Yeni statta Kocaeli’nin Süper Lig’de takımı olsun” demiş. Erdoğan’ın bunu seçime yönelik bir söylem olduğunu herkes biliyor. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, önceki gün gazetelerin spor müdürleriyle kahvaltıda bir araya gelmiş. Fikri Bey toplantıda, Kocaelispor’un borçlarından söz etmiş. Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun Kocaelispor’a verdiği 27 milyon liranın nereye gittiğinin hesabını sormamış, CHP’li Sefa Sirmen’e yüklenmiş. Yani Işık, Başbakan talimat vermese, Kocaelispor’un “K” sini ağzına almayacak. Şimdi de AKP, semtinden geçmediği Kocaelispor üzerinden prim yapmaya çalışıyor. 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR