Yerel seçimler öne alınırsa kim kazançlı çıkar?

MAKALEYİ DİNLE

Türkiye’de her gün gündem değişiyor…
Meclis’te büyük tartışmalara neden olan bir yasa çıktığında, hemen gündemi değiştirmek için hükümet yeni bir manevra yapıyor…
4+4+4 eğitim sistemini unutturmak için şimdi de yerel seçimlerin 6 ay öne alınması formülü öne çıktı.
Radikal gazetesinin haberine göre, normal koşullarda aynı yıl yapılacak olan cumhurbaşkanlığı ve belediye başkanlığı seçimleri için 'çifte sandık' kurulmayacak. 2014 yılında yapılacak yerel seçimler 6 ay öne çekilecek. Anayasa değişikliği gerektiren bu proje için muhalefet partileriyle temas başladı. Böylece, gelecek yıldan itibaren vatandaş her yıl sandığa gidecek. 2013'te belediye, 2014'te cumhurbaşkanlığı, 2015'te ise milletvekilliği seçimleri yapılacak. İktidar partisi bir süredir gündeminde olan yerel seçim tarihiyle ilgili adım atmaya hazırlanıyor. Anayasa gereği her 5 yılda bir mart aylarında yapılan yerel seçim tarihinin öne alınmasının temel gerekçesi, kampanya döneminin kış aylarına denk gelmesi...
***
Yerel seçim tarihi olarak en ideal dönem sonbahar ayı görüldüğü için anayasa değişikliği ile seçim tarihinin ekim veya kasım ayına kaydırılması planlanıyor. Bu durumda kampanya dönemi yaz mevsimine rastlayacak. AKP, yerel seçim tarihini öne alma konusunda düşüncesini netleştirmiş durumda.
***
Muhalefet partileri CHP, MHP ve BDP ile temaslara da başlandı. İktidar, muhalefetin yaklaşımını olumlu karşıladı. Yerel seçim tarihiyle ilgili düzenlemenin ayrı bir anayasa değişikliği olarak Meclis'e gelmesi bekleniyor. CHP, Abdullah Gül'ün görev süresinin 2014'te dolacağı ve yeniden aday olamayacağına ilişkin yasayı Anayasa Mahkemesi'ne taşımıştı. Mahkemeden iptal kararı çıkarsa, 2012 Ağustos ayında cumhurbaşkanlığı seçimi zorunlu olacak.
***
Normal koşullarda ise Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün 7 yıllık görev süresi 2014 Ağustosu'nda doluyor.
Yerel seçim tarihi de Mart 2014. AKP istediği değişikliği yaparsa yerel seçimler ekim veya Kasım 2013'te yapılacak.
Milletvekilliği seçimlerinin tarihi de 2015 yılının haziran ayı…

Vakıfbank Gölcük Şube Müdürüne ziyaret
Gölcük Trakya İlleri Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Orhan Karagöz, yönetim kurulu üyeleri Muharrem Doğruk, Metin Çantalı, Hüseyin Yavaşoğlu, Muammer Küçükcan, kadın kolları başkanı Neslihan İyigün ve kadın kolları yönetiminden Gülten Karagöz Vakıfbank Gölcük Şube Müdürü Candoğan Doğan'ı makamında ziyaret etti. Karagöz, Doğan'a, dernek çalışmaları hakkında bilgi verdi. Kendisi de, Edirne-Uzunköprülü olan Vakıfbank Gölcük Şube Müdürü Doğan, bu ziyaretten oldukça mutlu oldu.

AKP Gölcüklü gençler öğretmenleri unutmadı
AKP Gölcük İlçe Gençlik Kolları Başkanı Ziya Yıldız ve yöneticiler önceki gün
Anadolu Öğretmen Liselerinin kuruluşunun 164. yıldönümü münasebetiyle Ulaşlı’da eğitim veren Gölcük Anadolu Öğretmen Lisesi müdür yardımcısı Salih Ünel’i ziyaret etti. Yıldız, Ünel’e çiçek takdiminde bulundu.

Seymen Koleji, engelli öğrenciyi sevindirdi
Seymen Eğitim Kurumları Kurucu temsilcisi Hamiyet Satı’nın çalışmaları sonunda temin edilen son sistem akülü bir tekerlekli sandalyeyi Atatürk İlköğretim Okulu öğrencisi Mert Demirli’ye hediye etti. Akülü sandalye teslim törenine Atatürk İlköğretim Okulu Müdürü Azmi Turgut, Seymen Koleji Genel Müdürü Murat Kaya, Seymen İlköğretim Müdürü Rahim Gül, okulun aile birliği ve öğrencinin yakınları katıldı.

Demirtaş, mahalle başkanlarını topladı
AKP İzmit İlçe Kadın Kolları Başkanı Aysel Demirtaş ve yönetim kurulu üyeleri ile birlikte her ay düzenli yaptıkları mahalle başkanları toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıya İzmit Belediyesi meclis üyesi Av.Emine Zeybek de katıldı. Emine Zeybek, toplantıya çağırıldığı için teşekkür ederek, böyle toplantılara katılarak mahalle başkanlarını, hem tanımış hem de mahalle sorunlarını birebir dinlemiş olduğunu belirtti.

Körfez Fen Lisesi’ne çok amaçlı salon
İzmit Belediyesi tarafından Alikahya Karadeniz Mahallesi’nde bulunan Körfez Fen Lisesi’ne çok amaçlı salon yapıldı. Daha önceden çok da kullanışlı olmayan Körfez Fen Lisesi’ndeki salonun yenilenmesi yönündeki talep İzmit Belediyesi tarafından kısa zamanda yerine getirildi. Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri okuldaki salona sahne, asma tavan, duvar kağıdı ile sahne perdesi çalışmasının yanı sıra ses ve aydınlatma sistemini de yeni baştan yaptı. Körfez Fen Lisesi’nde önemli bir eksikliğin giderildiği çalışma için İzmit Belediyesi’ne teşekkür edildi.

Yücel’den Baro’ya ziyaret
AKP Gölcük İlçe Başkanı Sedat Yücel ve yönetimi Avukatlar Günü dolayısıyla Kocaeli Baro Başkanı Av.Tamer Solakoğlu’nu makamında ziyaret edip günün anısına bir çiçek takdim etti. Av. Solakoğlu, avukatlık mesleğinin zorluklarından bahsederek, “Savunma hizmetinin daha verimli ve kaliteli sürdürülebilmesi için yasama organının, avukatlık mesleğinin sorunlarına çok daha fazla duyarlı olması gerekir” dedi. Başkan Yücel’e ziyarette Temel Erten, Serkan Ateş, Nurten Özgören, Mustafa Çavdar, Av.Kamil Sert, Semih Barış ve Ramazan Demir eşlik etti.

İzmit’te çevre düzenlemesi
İzmit Belediyesi, okulların eksiklerini gidermeye devam ediyor. İzmit’teki 30’dan fazla okula çok amaçlı salon ve kütüphane yapan İzmit Belediyesi, Bekirpaşa’da bulunan Kazım Karabekir İlköğretim Okulu’nda da çevre düzenleme çalışması yaptı. Okul idaresiyle velilerden gelen talep üzerine harekete geçen Belediye’nin Park Bahçeler Müdürlüğü ekipleri okulun bahçesine 2 adet kameriye monte ettiler. Okul bahçesinde çevre düzenlemesi de yapılırken çalışmalar için İzmit Belediyesi’ne teşekkür edildi.

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?
Farelerin bir akarsuda akıntıya karşı 1 km’ye kadar yüzebildiğini,


# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR