Muhalefetin algı sorunu var

MAKALEYİ DİNLE

7 Haziran seçimleri aslında bu memleket için bir dönüm noktasıydı.

En azından iktidarıyla, muhalefetiyle tüm siyasi kesimlerin silkelenip hatalarını, noksanlarını görmeleri, sıkıntılarını çözmeleri için bir fırsattı.

Öyle ya da böyle bir erken seçim kararı alındı.

Bu dönemde milletin mesajını algılayan tek oluşum AK Parti oldu…

Açıkçası süreçle ilgili her zaman savunduğum bir gerçek açık bir şekilde ortaya koyuldu millet tarafından. 1 Kasım seçimlerinde Türkiye’de sandıktan tek başına iktidarın çıkabileceğini söylüyordum. Beklentim ise 45-48 puan seviyesindeydi. Kocaeli’deki seçim sonuçlarının da gelinen noktada, özellikle muhalefet partilerinin performanslarını gördüğümüzde 7-3-1 şeklinde neticelenebileceğini düşünüyordum.

Özellikle kendilerini hala 7 Haziran’da zanneden muhalefet partileri, 1 Kasım sürecinde genel olarak “Senin yüzünden koalisyon kurulmadı, şöyle oldu, böyle oldu” diye horoz dövüşüne girince meydan yine AK Parti’ye kaldı.

AK Parti ise bu dönemde millete gitti, zamanı halka kendilerini anlatmakla geçirdi. Muhalefet bu konuda belli ki çok yetersiz kalmış.

Sonuç; AK Parti Türkiye’de 50, Kocaeli’de ise 56,5 puan düzeyindeki oy oranı ile milletten bir vize daha aldı.

 

***

 

Daha önce kaleme aldığım bir yazımda, Türkiye’de AK Parti’nin tek başına iktidara gelebileceğini, bunun öncelikli sebebinin ise ekonomik veriler olduğuna dikkati çekmiştim.

Ve netice tam da düşündüğümüz gibi oldu.

Bu duruma muhalefetin kavgacı kimliğini de eklemeliyiz.

Olası bir şekilde koalisyon sonucu çıksaydı, belki hükümet kurulabilir, ancak yönetim her üç ayda bir erken seçim tartışmalarının altında yürütülebilirdi.

Bu erken seçimi isteyen AK Parti, Başbakan Ahmet Davutoğlu ya da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan değil, bilakis muhalefetin kendisi olurdu.

Şimdi size soruyorum:

Böyle bir ortamda ülke yönetilebilir mi?

Milletin yaşam idamesi sağlanabilir mi?

Haliyle bu sıkıntıların etkisi ekonomide yaşanacak, devletin mali yapısının beli kırılma noktasına gelecekti.

Bakın bunlar tahmin değil, bizzat yaşanılacak hadiselerdir.

Ayrıca MHP ve HDP’nin körüklediği, Türk ve Kürt milliyetçiliği üzerinden yapılan seçim çalışmalarının körüklediği kardeş kavgasının önüne geçmek de milletin talepleri arasındaydı.

Haliyle bu tablodan AK Parti’nin tek başına iktidarının çıkmaması gibi bir durum söz konusu olamazdı.

Beni şaşırtan, CHP’nin tahminimden daha az oy alması oldu. Zira ben bu partinin yüzde 27 bandında bir oran alabileceğini düşünüyordum.

Tabi bu gerçekleşmiş olsa idi, muhtemelen HDP meclis dışı kalacak, Türkiye’de çok daha farklı bir seçim ortamı oluşmuş olacaktı.

Kısacası millet, kavgacı bir tutum içinde hareket eden, sürekli sorunun bir parçası olarak millete giden, yani sadece şikayet anlayışı ile siyaset güden ülkemizdeki muhalefet partilerini iktidardan yine uzak tuttu.

“Siz birbirinizi yiyin, Ahmet Bey siz de yolunuza devam edin” dedi.

Bu sonucu başka türlü bir şekilde irdeleyebilme şansımız kalmadı. 1 Kasım seçimleri bir kez daha ortaya koymuştur ki, Türkiye’deki siyasetin en büyük sorunu yetersiz muhalefettir. Sürekli her şeyden etkilenen, günübirlik siyaset yapan, iktidara gelmek gibi bir çaba içinde olmayan, hatalarını tespit ettiğini ve çözdüğünü zannederken yeni hataları üstüne ekleyen bir anlayıştan iktidara gelmeleri beklenemezdi.

7 Haziran seçim sonuçlarını okuyamayan, okuduklarını zanneden ya da mesajın hikmetini çözemeyen siyasilere millet neden sıcak baksın ki.

Bunun sonucudur ki, dönemin Başbakanı Bülent Ecevit, Tansu Çiller, Mesut Yılmaz, Hüsamettin Cindoruk, Deniz Baykal, Cem Uzan gibi birçok siyasi parti liderini siyasetten uzaklaştıran AK Parti’nin imha listesine yeni isimler ekleyebileceğini bugün tartışıyoruz.

1 Kasım’ın mesajı ve hikmeti bana göre bu yöndedir.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR