KOCAELİSPOR’UN BORÇLARINDAN KİM NE KADAR SORUMLU? (2)

MAKALEYİ DİNLE

Geçen haftaki yazımızda kulüp borçlarının zaman aşımına uğrayıp uğramadığı ile borçlardaki sorumluluk açısından 2008 yılı öncesi ve sonrası arasındaki farklı durumlar üzerine değerlendirmeler yapılmıştır.
Bu hafta da aynı konuya devamla hangi üyelerin ne kadar sorumlu olduğu hususunda kişisel yorumumuzu paylaşacağız. Bu konunun tespiti ile ilgili olarak, 2008 yılı içinde 6183 sayılı kanununda yapılan değişiklik öne çıkmaktadır. 04.06.2008 tarihli 5766 sayılı yasada yapılan bu değişiklikleri konumuzla ilgili olarak şöyle belirtmek mümkün. Konumuzu ilgilendiren yasal düzenleme 6183 sayılı yasanın 35 ve mükerrer 35. maddeleridir.
35. madde de yapılan değişiklik Vergi borcunun doğduğu ve ödenmesi gerektiği zamanlarda yönetim kurulu üyelerinin farklı şahıslar olması halinde, bu şahısların vergi borcunun ödenmesinden müteselsilen sorumlu olmaları öngörülmüştür.
Mükerrer 35. maddedeki değişiklik Kamu borcunun doğduğu ve ödenmesi gerektiği tarihlerde farklı kanuni temsilci veya teşekkürlü idare edenlerin olması halinde vergi borcundan eski ve yeni kanuni temsilcilerin ve idare edenlerin müteselsilen sorumlu olmaları şeklinde değişiklik yapılmıştır.
Değişikliklerden de anlaşıldığı üzere her iki değişiklikle de tüm yönetim kurulu üyelerinin ve kanunun temsilcileri tüm borçlardan müteselsil sorumlu hale getirmiştir. Oysa 2008 yılından önceki uygulamada, her yönetim kurulu üyesi ve kanuni temsilci kendi görev yaptığı süre içindeki borçlardan sorumluydu. 2008 yılında yapılan bu değişiklikle sorumluluk tümüne kapsar hale getirmiştir. Daha da önemlisi bu değişikliği pekiştirmek adına ilgili yasaya geçici 1. madde konulmuştur. İlginç olan madde bizce budur buna göre
“…Bu kanunla (5766 sayılı kanun kastediliyor) 6183 sayılı kanunla yapılan değişiklikler ve eklenen hükümler, hükümlerin yürürlüğe girdiği tarih itibariyle tahsil edilmemiş bulunan amme alacakları hakkın da uygulanır…” denilmektedir.
İlginç olan düzenleme buradadır yani deniliyor ki yukarıda belirtilen 35. ve mükerrer 35. madde ile getirilen değişiklikler o tarih itibariyle tüm borçları kapsar ve 2008 yılı öncesindeki yönetim kurulu üyeleri ve kanuni temsilcileri de tüm borçlardan sorumludur. Oysa temel bir hukuk kuralı var. Bunu bilmek için hukukçu olmaya da gerek yok. “Kanunların geriye işlemezliği ilkesi” temel bir ilkedir. Yani siz 2008 yılında bir düzenleme yapacaksınız ve düzenleme 2008 yılı öncesi içinde de geçerlidir diyeceksiniz. Böyle hukuk dışı işlem olabilir mi?
Nitekim Anayasa Mahkemesi de 28.04.2011 tarih 2009 / 39 esas ve 2011/23 karar sayılı kararı ile 5766 sayılı yasanın 1. maddesi ile ilgili olarak yürütmeyi durdurma kararı verdi. Bu karar 14.05.2011 tarih 27934 sayılı Resmi Gazete’de yayınlandı. Görüldüğü üzere çok yeni bir karar.
Bu durumda 5766 sayılı yasa ile değiştirilen mükerrer 35 ve 35. maddelerde yapılan düzenlemeler durdurulmuş olmaktadır. Şu anda yürürlükte değildir Anayasa Mahkemesi’nin bu kararı sonrası 06.06.2008 tarihinden önceki dönemlere ilişkin olarak var olan amme borçları açısından yönetim kurulu üyelerinin ve kanuni temsilcileri sorumluluğu, değişiklik öncesi düzenlemelerle sorumlu olacağı kuşkusuzdur. Diğer bir ifade ile 2008 yılı öncesi görev yapanların sorumluluğu kendi dönemlerinde tahakkuk eden borçlardan sorumlu olacağı, tüm dönemleri kapsayan bir sorumluluk olmayacağı anlaşılmaktadır. Bu yönde Danıştay’ın da verdiği çok sayıda karar bulunmaktadır. (4. Daire 2006/5716 E, 2007/452 K – 7. Daire 2001/3306 E, 2005/396 K, sayılı kararları v.s.) ancak 5766 sayılı yasanın yürürlüğe girdiği tarihten sonra görev alanlar için durum biraz daha sıkıntılı olduğu, zira tüm borçlardan müteselsilen sorumlu olmaları gerektiği kanaatindeyiz.
Dileriz bu konuda, amaçları sadece yaşadığı kentin takımına katkı vermek olan yöneticilerin daha fazla sıkıntıya düşürülmemesidir. Eğer aldığımız bazı duyumlara göre bu işin içinde bazı siyasi hesaplar da varsa, mutlaka hesaplarında yanıldıklarını bir gün anlayacaklardır.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR