Yoksulun sırtından DOYAN DOYANA!

MAKALEYİ DİNLE

Seçimlere sayılı günler kaldı…
Muhalefet bu seçimlerde “yoksulluk” üzerinden iktidara yükleniyor.
Seçim stratejisinin büyük bir bölümünde “Yoksulluk ve işsizlik” temasını işliyor. AKP dışındaki bütün partiler Türkiye’de yoksulluğun “arttığını” belirterek, “yoksullukla” ilgili projelerle halkın karşısına çıkarken, AKP iktidarı yerli uçak yapadursun, hızlı tren getiredursun, ülkemizde “yoksul” sayısı her geçen gün artıyor. Muhalefet partileri, AKP’yi, “yoksulluğu” yönetmekle, yoksulluktan “faydalanarak” oy istemekle suçluyor…
***
AKP İl Başkanı Mahmut Civelek, her şeyi tozpembe gösterirken, CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan, MHP İl Başkanı Celalettin Yaylak, SP İl Başkanı Mustafa Mercan, HAS Parti İl Başkanı Erol Pekcan, BBP İl Başkanı Rıza Güven Usta ve diğer siyasi parti il başkanları açıklamalarında hep işsizlik ve yoksulluk üzerinde duruyor. Hatta CHP, “Yoksulluk Kader Olamaz” diyerek ilimizde miting yaparak, yoksulluğa dikkat çekti...
***
Dilerseniz partilerin yoksullukla ilgili düşüncelerini ve projelerini birlikte okuyalım
CHP: Aile Sigortası Projesi kapsamında ayda 600 lirayı yoksul hanedeki kadının banka hesabına yatıracak. Kadın, işçi, memur veya emekli gibi her ay bankaya giderek parayı çekecek. Bunu da devletten başka kimse bilmeyecek.
MHP: Muhtaç durumdaki aileler tespit edilerek aylık temel ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri HİLAL KART ismiyle harcama kartları verilecek.
SP: Kredi faizlerinin yüksek olması yatırımları engelleyerek işsizliğe yol açmakta. Faiz tekelleşmeye ortam hazırlayarak hem işsizliğe, hem de yoksulluğa ortam hazırlamakta. Mal ticareti işsizliği azaltır. Para ticareti ise işsizliği artırır. Adil düzen ile bütün sorunlar çözülür.
DP: İktidar, Türkiye ekonomisini boğan işsizliğin farkında değil mi? Türkiye'de yoksulluk artıyor. On iki milyon yurttaşımız sobasına atacak odunu, yiyecek ekmeği olmayan insandır, yoksulluk sınırındadır.
BBP: Asgari ücretin hükümet tarafından geçim sıkıntısı çeken büyük kitleleri yokluğa mahkum eden bir ücrettir. Asgari ücret açlık ve yoksulluk sınırına (1500 TL) çekilmeli.
DSP: Her evde en az 1 kişinin iş sahibi olmasını öngörüyor. Kimseye karşılıksız para verilmeyecek, ama her evde en az bir kişiye iş imkanı sağlanacak.
HAS PARTİ: Türkiye'de 20 milyon insan başkasının yardımı olmadan yaşamayacak durumda. Bunun için de haksızlık, adaletsizlik ve yoksulluk var. İktidar partisine Adaletsiz Kalkınma Partisi diyelim bu isim daha çok yakışır.
***
Siyasi partilerin yoksullukla ilgili düşüncelerini ve çözüm önerilerini okudunuz. Düşünün 21.yüzyıldayız. Hedef 2023 konmuş. İktidar partisi her şeyi “tozpembe” gösterip, yoksulluğun, işsizliğin üzerine sünger çekip dikkati başka yönlere çekerken, yoksulluk Türkiye’nin en büyük sorunu olmaya devam ediyor…
***
İşçilerle konuşuyorsunuz, dertli!
Emekli ile konuşuyorsunuz, dertli!
Esnaflarla konuşuyorsunuz, dertli!
Memurlarla konuşuyorsunuz, dertli!
İşadamlarıyla konuşuyorsunuz, dertli!
***
Yani toplumun bütün kesimi “dertli mi dertli!”. Toplumun her kesimi “dertliyiz” diye isyan ediyor, bakalım “dertli” olan bu toplum, derdine “deva” olacak iktidarı “sandıktan” çıkarabilecek mi?
Merhum Aşık Mahsuni’nin “Ağlasam mı?” türküsü var.
Türkünün bir dörtlüğü şöyle
“Yoksulun sırtından doyan doyana
Bunu gören yürek nasıl dayana
Yiğit muhtaç olmuş kura soğana
Bilmem söylesem mi söylemesem mi?”
***
Bu türkü, Türkiye’nin içinde bulunduğu durumu ne güzel de açıklıyor…
AKP iktidarı tarafından 9 yılda Türkiye’de 12.5 milyon yiğit kişi, kuru soğana muhtaç bırakıldı…
Bakalım “yoksulun sırtından doyan doyana” devri 12 Haziran’dan sonra da devam edecek mi?

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR