MALİ FİŞLENMEDE SON DURUM

MAKALEYİ DİNLE

Maliye Bakanlığının vergi mükelleflerini çok zora sokan bir uygulaması da KOD’a kayıtlı olma uygulamasıdır. Ben bunun adına mali fişleme diyorum. Naylon fatura düzenleyenler ile kullananların yer aldığı bir sistem KOD listesi. Adınız bu listeye girmişse çıkmanız mevcut sisteme göre çok zor. Gerçekten sahte belgeyi bilerek ve çıkar karşılığı düzenleyen ve kullananların KOD listesinde olmasının hiçbir sakıncası yok. Belki de gereklide ancak tüm yükümlülüklerini yerine getiren ancak farkında olmadan kayıtlarına sahte fatura düzenleyen bir firmanın faturası sizin de kayıtlarınıza girmişse (Gerçekten işlem fiili olduğu halde) sizde hemen kod listesine dâhil oluyorsunuz. Artık o listeden çıkmanızda çok zor. KDV iadesi alamıyorsunuz. Sizin düzenlediğiniz faturalarda şüpheli fatura işlemine tabi tutuluyor. Maliyece fişlenmiş kötü bir firma konumundasınız Maliye Bakanlığı verilerine göre fişlenmiş firma sayısı 100 bin civarında. Oysa bunların en az 90 bini masum. Haklı olarak ta bu firmalar mevcut fişleme sisteminden çok rahatsız oluyorlar. Bu rahatsızlıkların düzeltilmesine yönelik olarak Maliye Bakanlığınca bir çalışma yapıldığı basın ve yayın kuruluşlarında geçen hafta yer aldı.

 

 

Yapılması beklenen düzenlemelere göre;    

 

KDV iadelerinde mevcut birçok formalite azaltılıyor. KDV iadelerine ait bilgilerin internet üzerinden takibinin yapılabilmesi sağlanacak. Teminat uygulamalarında yeni düzenlemeler geliyor. İndirimli teminat uygulaması yaygınlaştırılacak ve teminat %100 oranından % 10’lara düşürülecek.

            KDV ile ilgili olarak yayınlanan tüm tebliğ ve sirkülerle birleştirilerek yeni bir şekle sokulacak.

 

            Bu değişikliklerin sorunları tam olarak çözmesini beklemekte aşırı iyimserlik olacağını düşünüyorum. Sorun mükellef ile bire bir ilişki içinde olan Vergi Dairelerinde. Uygulamaya nasıl uyum sağlanacağı hususu sorunun belki de en önemli konusu. Çünkü son yıllarda Vergi Dairesi yöneticilerinin karar verme hususunda hiçbir iradeleri bulunmamaktadır. En ufak bir konuda bile Bakanlık devreye sokulmaktadır. KDV iadelerinde mahsuplar neredeyse bir yıl geriden gitmektedir. Elemanlar nicelik ve nitelik olarak yeterli durumda değildir. Temel olarak çözülmesi gereken sorunun teşkilatın bu alanının olması gerektiği kanaatindeyiz. Yerel yetkililerde gerçekten bazı konularda yetki kullanabilmeli. Devlet, memuruna güvenmeli kararlarına saygı duymalı. Zira en ufak sorunların bile Ankara’dan çözümünü beklemek belki de sorunun en önemli parçası durumunda.

 

                                                                                                                      Fikret GÖKMEN  

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR