CHP’li Tarhan’a göre Sivas’ta yaşanan bir insanlık suçu!

MAKALEYİ DİNLE

Bugün 2 Temmuz…

Bundan 22 yıl önce…

Sene 1993…

Sivas Madımak Otel’de 33 Alevi aydın ve 2 otel görevlisi, yobazlarca yakıldı…

2 de gösterici öldü…

Yani, toplam 37 kişi hayatını kaybetti…

***

İktidarda DYP-SHP koalisyon hükümeti vardı…

Başbakan Tansu Çiller…

Başbakan yardımcısı Erdal İnönü…

***

Aradan 20 yıl geçti ve AKP hükümetinde dosya kapandı, kapatıldı…  

Göstermelik üç beş kişi içeri alındı…

Polis, karakolun hemen 100 metre yakında ikamet eden Sivas katliamı zanlısını görmezden geldi…

***

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, bugünkü Sivas Katliamı ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı… Birlikte okuyalım;

***

“2 Temmuz’da Sivas’ta,

Canlar vardı,

Ateş vardı,

Kül edilen insanlık onuru vardı.

O canlar, o gün ateşte semaha durdular”

***

Sazlarıyla, sözleriyle barış ve bir olalım diyenlerin anlattığını anlamayanlar, insanlığın bin yıllardır getirdiği değerleri de kül ettiler.

Aradan geçen 22 yıl, Madımak’ta yaşanan utancın izlerini silmeye de, orada ölüme terk edilen aydınların çığlığını susturmaya da yetmez.

***

Madımak, bir otelin değil, hiçbir zaman unutulmaması gereken bir zulmün adıdır.

Sivas’ta yaşanan bir insanlık suçudur. İnsanlık suçlarında zaman aşımı yoktur.

Toplumsal belleğin silinmek istendiği, ayrıştırıp, ötekileştiren anlayışa inat; küle karışan canların filizlendiği bu topraklarda her zaman bir olacağız.

Sivas’ta yitirdiğimiz aydınlarımızı bir kez daha saygı ve özlemle anıyorum.”

***

Tarhan’ın duygu ve düşüncelerine katılıyoruz…

2 Temmuz 1993 Sivas Madımak Katliamı nedeniyle bugün saat 18.00’de İzmit Yürüyüş Yolu’nda toplanılıp Cumhuriyet Parkı’na kadar yürüyüş yapılacak. Amaç, Sivas’ı unutmamak, unutturmamak…

 

Sarısu kampına hücum!

İzmit Belediyesi Basın Yayın Müdürlüğü, 26 Haziran’da Kandıra Sarısu Gençlik kampı ile ilgili “Haydi Gençler Sarısu’ya” başlıklı bir haber gönderdi. Haberi birlikte okuyalım; 

İzmit Belediyesi 10-18 yaş arası gençleri yaz tatili için ücretsiz olarak Kandıra Sarısu’ya götürüyor. Hafta içi ve hafta sonu gruplar halindeki kamptan yararlanmak isteyenler Belediyemizin Kültür Müdürlüğü’ne başvurabilirler. Gençlik Kampı ile ilgili 318 00 00-1454 numaralı telefondan detaylı bilgi alınabilir” dediler.

***

Ben de bu haberi köşemde değerlendirdim… 

30 Haziran’da saat 17.25 civarında köşemden Sarısu haberini okuyan bir okurum, beni aradı.

Dedi ki, “Mesut Bey, köşenizden Sarısu haberini okudum. İlgimi çekti. Çocuğumun bu kamptan yararlanmasını istedim. 5 dakika önce İzmit Belediyesi’ni aradım. Görevli bana kadronun dolduğunu, ancak gelecek sene başvurabileceğimi söyledim. Bu nasıl iş anlayamadım. Kontenjan bu kadar erken mi biter?” diye sitem etti…

***

Ben de beni arayan okurumun söylediklerini teyit etmek için dün saat 12.00 civarında gazeteci olduğumu söylemeden İzmit Belediyesi’ni arayıp, kamp hakkında bilgi aldım. Belediyedeki görevli, “Kadromuz doldu. Zaten kampa büyük bir ilgi vardı. Gazete ve internet sitelerinde haber yayınlandıktan sonra müthiş bir geri dönüş oldu. Kısa bir sürede kadro doldu. İsterseniz form doldurun, gelmeyen biri olursa, onun yerine kampa gidilebilir ”dedi.

***

Okuruma buradan seslenmek istiyorum; Burada bir art niyet göremedim. Görevli, gazete ve internet sitelerinde haber çıktıktan sonra izdiham olmuş. Zaten bir art niyet olsaydı, kampın haber yapılması için gazetelere ve internet sitelerine haber servisi yapılmazdı diye düşünüyorum.

 

AKP’li Şeker’den taziye ziyareti  

AK Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, 2004-2011 yılların arasında Kocaeli Büyükşehir Belediyesinde Başkanvekilliği görevinde bulundu zamanda personeli olan ve geçdiğimiz günlerde intihar eden İzmit Erenler Cedit Konutlarında ikamet eden 49 yaşındaki belediye emeklisi Burhan Tezcan'ın dost ve akrabalarını taziye evinde ziyaret ederek baş sağlığı diledi.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR