Türkiye’nin işi deve hikâyesine döndü!

MAKALEYİ DİNLE


2013’ün Haziran ayında Gezi Olayları patlak verdi…
“Artık yeter” diyen halk özgürlüklerinin kısıtlandığını haykırarak sokaklara indi…
Başbakan Erdoğan, yurtdışı gezisi sonrasında birçok ilde miting yaptı…
Gezi olaylarını hükümete karşı bir darbe olarak değerlendirdi…
Miting alanını dolduran binlerce kişi, Başbakan Erdoğan’a destek verdi…
Erdoğan, “karaya ak” dedi, halk da buna inandı.
**
17 Aralık’ta Yolsuzluk ve Rüşvet Operasyonu yapıldı…
Başbakan Erdoğan, Pakistan gezisi sonrasında yine birçok ilde miting yaptı…
Erdoğan, 17 Aralık sürecini yine hükümete karşı bir darbe olarak değerlendirdi.
Miting alanlarını dolduran binlerce kişi, yine Başbakan Erdoğan’a destek verdi…
Erdoğan, yine “karaya ak” dedi, halk da buna inandı.
**
Tarihte Muviye, Ali ve deve hikayesi meşhurdur…
Bir gün Hz. Ali'nin taraftarlarının yoğun olduğu Küfe'den, bir Arap, devesiyle Şam'a gelmiş.
Şam sokaklarında dolaşırken biri ona yanaşmış:
- Ver o dişi deveyi bana! demiş.
Tartışma büyümüş, Küfe'den gelen adam, "Bu deve benimdir, üstelik dişi değil, erkektir" diye itiraz etmişse de anlaşamamışlar.
Konu Muaviye'ye yansımış.
Halk meydanda toplanmış...
Muaviye, Küfe'den gelenle Şam'da deveye sahip çıkan yerliyi dinledikten sonra, kararını açıklamış:
- Bu dişi deve Şamlınındır!
Sonra toplananlara dönmüş ve sormuş:
- Ey cemaat, bu dişi deve kimindir?
Cemaat hep birlikte bağırmış:
- Şamlınındır!
Küfeli şaşkın bir vaziyette devesinin ardından bakakalırken, Muaviye onu yanına çağırmış:
- Ey Küfeli, dinle! Sen de ben de biliyoruz ki, bu deve senindir ve dişi değil, erkektir. Ama sen Küfe'ye dönünce gördüklerini Ali'ye anlat ve de ki: "Ey Ali, Muaviye'nin, dişi deveyi erkekten ayırt edemeyen, o ne derse evet diyen 10 bin adamı var! Ayağını denk al!"

Eski devirlerde hükümdarın ak dediğine ak, kara dediğine kara demek belki caizdi.
Ama demokrasilerde birey, kendi vicdanı doğrultusunda düşüncesini ifade eder ve sadece inandığı doğruların peşinden gider…


AKP’li Menderes Türel,
adayların canını sıktı!


AKP’de ilçe belediye başkanlıklarının hevesi yine kursağında kaldı. Uzun süredir ilçelerdeki başkan adaylarının açıklanmasını bekleyen aday adayları, Başbakan Erdoğan ya da teşkilattan başka bir yetkilinin konu hakkındaki açıklamalarını bekliyordu.
**
Ancak Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Menderes Türel, sosyal paylaşım sitesi twitter üzerinden herkesi üzen bir açıklama yaptı. Türel, yaptığı açıklamada adaylıklarla ilgili en az 10 günlük daha bekleme sürelerinin olduğunu söyledi.
**
Türel açıklamasında, aday belirleme komisyonunun İstanbul’da yapılan toplantılarının sona erdiğini belirterek, şu anda resmi olarak kesinleşen hiçbir ilçe belediye başkan adayının bulunmadığını ifade ederek, konu hakkında çok titiz bir çalışma dönemi içinde olduklarını, 10 resmi açıklamanın ise en az 10 gün daha yapılmasının mümkün gözükmediğini belirtti.
**
Türel daha önce de 31 Aralık tarihinde attığı bir başka tweet’inde, çeşitli adaylıklarla alakalı olarak piyasaya bazı isimlerin belirlendiği yolunda dedikoduların yayıldığını belirtmiş, parti genel merkezi ya da teşkilatın yetkililerinden bir kişinin resmi olarak yapmadığı açıklamaların dikkate alınmamasını istemişti.
**
Türel’in paylaşımlarının ardından ilimizdeki belediye başkan adaylarını da hüzün kapladı. Artık sıkıntılı bir bekleyişin içine giren AKP’li başkan aday adayları, şimdi, uzakdoğu gezisine giden Başbakan Erdoğan’ın dönüşünü beklemeye başladı. AKP kulislerine göre, Erdoğan’ın bu önemli ziyaretinin oluşturacağı gündemin ilçe adaylarının açıklanması ile oluşacak gündemin gölgesinde kalmaması için isimlerin kamuoyuna duyurulmasının geciktirildiği kaydedildi.CHP’nin basına verdiği
değer işte bu kadar!CHP İzmit Belediye Başkan adayı Sefa Sirmen’in önceki akşam Solaklar Köyü’nde yaptığı etkinliği Kozluca, Durhasan, Eseler, Bayraktar, Gedikli, Zeytinburnu, Emirhan, Biberoğlu, Dağköy ve Balören köylerinden de vatandaşlar katıldı. Programı takip eden gazetecilere yer ayrılmıştı. Fotoğrafta gözüktüğü gibi bantlanmış bir karton kağıdın üzerine “basın” yazılmış… Kartın, küllüğün üzerine konmuş. Bu resmen bir ciddiyetsizliktir. CHP’liler biraz AKP’lilerden ders alsın.Siyasetteki Prof adaylar!


Son zamanlarda profesörler siyasetin içine girdi… Prof.Dr. Ali Akdemir, CHP’den Büyükşehir Belediyesi Başkan aday adayı, Prof.Dr. Cüneyd Özkürkçügil, CHP’den İzmit Belediyesi Başkan aday adayı oldu… Daha sonra Prof.Dr. Reşat Başar, CHP’den Körfez Belediye başkan adayı oldu… Son olarak Prof.Dr. Nilay Etiler, BDP’nin batı uzantısı Halkın Demokrasi Partisi (HDP)’nin Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı oldu…


3-5 koyun heykeli dikmek!


Barış ve Demokrasi Partisi (BDP), batı illerinde Halkın Demokrasi Partisi (HDP) olarak seçime giriyor… HDP, önceki gün Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı Prof.Dr. Nilay Etiler’i törenle kamuoyuna tanıttı… Etiler, aday tanıtım töreninde sert mesajlar verdi. AKP’li Büyükşehir Belediyesi’ni eleştiren Etiler, Kocaeli’nin Türkiye’nin en zengin ili olduğuna dikkat çeken Etiler, “Buna rağmen en borçlu belediye Kocaeli. Yapılan işlere baktığımızda işlerin hep sermaye için yapıldığını görüyoruz. 3-5 koyun heykeliyle belediyecilik yapılmaz” dedi. Anlaşılan Prof. Etiler, siyasete ayrı bir heyecan katacak.


Çağlayan Restoran’da
kadınlar matinesi var!

İzmit Belediyesi tarafından Fuar içindeki Çağlayan Restaurant’ta geniş katılımlı kadınlar matinesi düzenleyecek. Kültür Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada daha önceden Alikahya, Öğretmenevi ve Yenişehir Mahallesi’nde dar katılımlı olarak düzenlenen etkinliğin daha geniş katılımlı olanı bugün 13.00-17.00 saatleri arasında yapılacak. Ücretsiz olan etkinlikte kadınların gönüllerince eğlenme imkanı bulacağı açıklandı.# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR