“Biraz samimiyet” ihtiyacımız olan…

MAKALEYİ DİNLE

Frito-Lay Fabrikası ve Sumotaş Kooperatifi, geçtiğimiz hafta anlaşmaya varmıştı. Kamuoyu bu kez kavgasız gürültüsüz bir anlaşma dönemine şahitlik etti. Hatırlayın bundan üç yıl öncesini. Yüzlerce polis beldeyi abluka altına almış, çöp bidonlarının yakıldığı sokaklara itfaiye ekipleri dahi güçlükle girebilmişti. Belde, huzurun olmadığı ve kaosun kol gezdiği bir bölge olarak hafızalara kazınmıştı. Düşünün; devletin valisi, milletvekili, büyükşehir belediye başkanı, kaymakamı… Kimse çözüm üretememişti. Dönemin Sumotaş Başkanı istifa etti de anlaşma sağlandı. Her ne kadar tarafları memnun eden bir anlaşma olmasa da, ortamın sakinleşmesi açısından önemliydi.

Ve aradan üç yıl geçti. Yeniden sözleşme dönemine gelindi. Bu sefer sessiz sedasız bir şekilde anlaşma sağlandı. Üstelik işveren de kooperatif de gelinen bu noktadan hayli memnundu. Peki nasıl oldu bu iş? Üç yıl önce devletin hiçbir çare bulamadığı olaylarda bu noktaya nasıl gelindi? Söyleyeyim… Etkili olan en önemli faktör, insani yaklaşımlar. Siz ne kadar samimi olursanız, ne kadar toplumun menfaatini şahsi menfaatinizin önüne koyarsanız, problemin çözümü de o kadar kolaylaşıyor.

Tam da burada, fabrika yönetimi ve kooperatif arasında köprü vazifesi gören Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez’e ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Başkan Üzülmez, taraflarla hiçbir çıkar ilişkisi olmadığı için, olaya toplumsal bir mesele olarak baktı. Önceki dönemde olduğu gibi “üç maymun”u oynamadı. Kişisel ilişkilerinin yanı sıra, bir çözüm olması için gerekli tüm adımları attı. Her iki tarafla da ayrı ayrı görüşmeler yaptı ve anlaşmanın sağlanmasına öncülük etti. Elbette Sumotaş yönetimi ile fabrika yetkililerinin olumlu yaklaşımları da sürecin bu şekilde noktalanmasına büyük katkı sağladı.

Anlaşmanın olması, Suadiye kadar Kartepe için de önemli bir gelişmeydi. Dolaylı olarak binlerce kişi buradan ekmek yiyordu. Üç yıl önce yaşanan travmalar, bugün yerini huzur ve sükûnete bırakmış durumda. Bölge halkı, özellikle ara buluculuk görevini layıkıyla yerine getiren Başkan Üzülmez’e müteşekkir. Hiçbir şahsi menfaati olmadan da taşın altına elini koyduğu ve risk almaktan korkmadığı için kendisine teşekkür ediyoruz.

 

 

Karagül ve Altınkaya AK Parti’de!

MHP Kartepe Eski İlçe Başkanı Taner Karagül ve MHP Kartepe Eski Meclis Üyesi Cemil Altınkaya’nın AK Parti’ye katılması, Kartepe’de geçtiğimiz haftanın en önemli başlıkları arasındaydı. Önce MHP Kartepe İlçe Teşkilatı’nın Karagül ve Altınkaya’yı ihraç ettiği haberleri basına yansıdı. Daha sonra ise bu isimlerin AK Parti’ye katılacağı bilgisi geldi. Fakat çok geçmeden gerçek anlaşıldı. İşin aslı, ne Cemil Altınkaya, ne de Taner Karagül partiden ihraç edilmişti. Kendi istekleri ile AK Partiye katılmak isterlerken, partiden ihraç edildiler gibi gösterilmişti. Yani yazılan çizilen gibi önce ihraç edilip sonra AK Parti’ye katılmadılar.

AK Parti, böylesi önemli iki isim için katılım töreni düzenledi. Oldukça coşkulu geçen törende ikiliye rozetleri İl Başkanı Şemsettin Ceyhan tarafından takıldı. Törenin katılımcılarından birisi olarak şunları ifade edebilirim… Gerek Taner Karagül, gerekse Cemil Altınkaya, AK Parti camiasında ilk günden kabul görmüşler. Yani bir Yaşar Sönmez’in katılımı gibi değildi ortam. Onlarca AK Partili genç, çiçeği burnunda AK Partililere tören boyunca hiç susmadan tezahürat yaptı. “Abi” dediler, “Hoşgeldin” dediler, yıllardır partiliymiş gibi sahiplendiler iki ismi de.

Taner Karagül’ü MHP’de İlçe Başkanlığı yaptığı dönemden tanıyorum. Hiçbir zaman seviyeyi kaybedecek bir muhalefet yapmadı. Sürekli ilçenin eksiklerini dile getiren, olayları kişiselleştirmeyen bir tavrı vardı. Yaptığı çıkışların kamuoyunda büyük ses getirmesi de bundandı. Ben yine çizgisini bozduğunu düşünmüyorum. Ülkenin en kritik dönemlerinde “hayır”dan başka bir şey söylemeyerek ülkeyi kaosa sürükleyenlerin başını çeken bir partide durmak, “Ülkücülük”le ne kadar bağdaşırdı ki? Karagül de konuşmasında buna vurgu yaptı. Eski partisini adeta yaylım ateşine tuttu. “Büyükşehir’de Sefa, ilçede biz” diyen bir anlayışla daha fazla devam edemeyeceğini anlattı. İlçe Başkanlığı döneminde alınan 6000 oyun yerel seçimlerde nasıl 1500’e düştüğünün hesabını sordu. MHP’nin, CHP’nin kayığına bindiğini söyledi. Heyecanı gözlerden kaçmayan Karagül’ün konuşması sık sık AK Partili gençlerin destek tezahüratları ve alkışları ile kesildi.

Cemil Altınkaya ise, sülalemizin yetiştirdiği siyasetçilerdendir. Kartepe onu dürüst esnaflığıyla, karakterli duruşuyla tanır. MHP Kartepe eski meclis üyesi olan Altınkaya, toplantıda ilk kez böyle bir konuşma yaptığını belirterek heyecanını gizlemedi, Karagül gibi. 2023’ün ve ülke menfaatlerinin ortak hedef olduğundan bahsederken, hedefe yürümeye AK Parti saflarında devam edeceğini açıkladı. “İnşallah 1 Kasım’da Sami Ağabeyimizi meclise göndereceğiz” diyerek AK Parti’nin seçimin galibi olacağı inancına da vurgu yaptı.

Samimi bir ortamda gerçekleşen tören, kucaklaşmalar ve tebriklerle sona erdi.

Kendilerine ve İlçemize hayırlı olması temennisiyle…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Hasan Altınkaya - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR