Dikkat! Küçük işletmeler sanayi sicili için son kayıt günü...

MAKALEYİ DİNLE

Bilindiği üzere yeni bir MİKRO İŞLETME tanımı getirildi. Buna göre mikro işletme, 10 kişiden az çalışan istihdam eden ve yıllık net satış hasılatı bir milyon TL’yi aşmayan işletmeler olarak tanımlandı.

Bu tanıtıma göre, bu tür işletmeler imalat işi yapıyorlarsa, yani bir hammaddendin nitelik şekil özellik veya birleşimini makine, cihaz, tezgâh, alet yardımıyla veya sadece el emeği ile kısmen veya tamamen değiştirmek, maddeleri işleyerek devamlı ve seri halde üreten yerler sanayi işleri sayılmaktadır. Bu işletmelerinde sanayi siciline kayıtlarının yapılması gerekmektedir. Bu tip işletmeler üretim faaliyetine başladıktan sonra 2 ay içinde sanayi sicil bilgi sistemine dahil olması gerekmektedir. Kayıt yaptıran işletmelerle ilgili olarak sanayi sicil belgesi düzenlenmekte, kayıt yaptırmayan işletmelerde 759 TL ye varan idari para cezaları yapılması öngörülmektedir. Sanayi siciline başvuru ‘’https/sanayisicil.sanayi.gov.tr’’ adresinden yapılabilmektedir. Kayıt için verilen en son tarihi 31.12.2014 tarihidir. Ayrıca kayıt ile ilgili form doldurulurken işletmeye ilişkin bilgilerin doğru olmasına özen göstermek gerekmektedir. Gerçeğe aykırı bilgilerin beyan edilmesi durumunda 520 TL ceza uygulanacağı ifade edilmektedir. Diğer taraftan alınan sanayi sicil belgelerinin yetkililere istenildiğinde ibraz edilmemesi durumunda ise uygulanacak idari para cezası tutarı 379 TL’dir.

 

CEZA SOPASI İLE DÖVMEK

Yukarıda da dikkat çektiği üzere kamuda öyle bir anlayış gelişti ki her uygulamada vatandaşı ceza sopası ile döverek yola getirmek istenmektedir. Ufak bir işletme sanayi siciline kayıt olmazsa ve yanlış bilgi verirse toplam 1.658 TL ceza ödemek durumunda. Zaten kayıt sırasında da en az 750 TL gibi bir maliyet var. Vatandaşa bu kadar ceza ile yola getirmek yerine sanayi siciline kayıt olmaya teşvik etmek daha akılcı bir çözüm olmaz mı?

 

Örneğin;

Sanayi siciline kayıt olunması halinde elektrik ve su parasında indirim uygulanacağını,

Bankalardan kredi alınması durumunda sanayi sicil belgesinin aranacağı,
TÜBİTAK, MARKA ve KOSGEB gibi kurumlardan yardım alınması durumunda sanayi sicil belgesi isteneceği v.s. gibi hususlar öne çıkarılarak kayıt yapılması gerektiği hususlarının öne çıkarılması daha uygun olmaz mı?

Kamu bu ceza uygulamasını sadece bu uygulamada yapmıyor. Genel alışkanlık haline getirdi. Sosyal güvenlik kanunun ceza ile ilgili düzenlenmesi neredeyse 2 sayfayı kapsıyor. Aynı şekilde işçi sağlığı ve iş güvenliği mevzuatında sayfalar dolusu ceza hükümleri var. Ama Türkiye iş kazaları açısında neredeyse dünya şampiyonu. Demek ki ceza koymakla bu işler olmuyor. Devlet sağa döndün ceza sola döndün ceza yerine her alanda ciddi denetim ve rehberlik hizmetini yapmalı. İnsan sağlığı ve yaşamı ile ilgili alanlarda da  "Siyah – Beyaz" uygulamalar içinde olmalı. "Gri"alanlar bırakılmamalıdır. Yani uluslararası standart neyse o olmalıdır.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR