AKP’de köşe kapmaca oynanıyor!

MAKALEYİ DİNLE

AKP'de Mahmut Civelek'in il başkanlığı sonrasında partide birçok önemli isim kızağa çekildi. Eski bir söz vardır “Devrim ilk önce kendi evladını yer”. Bu sözden yola çıkarsak bir dönem AKP içerisinde önemli isimler olarak dikkat çeken birçok kişi bugün sıradan partili durumuna geldi.

**

Bu isimlerin başında şüphesiz eski İl Başkanı Mahmut Civelek geliyor. Civelek'in kafasında her zaman Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı olduğunu bilmeyen yoktur. İl başkanlığı koltuğuna oturması sonrasında hep bu hedefi için mücadele etti. Kent genelinde elinden geldiğince kendisini tanıtmaya çalışırken diğer taraftan siyasi dengeleri oluşturmaya çalıştı. Bu dengeleri oluştururken Bakan Fikri Işık ve Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile karşı karşıya geldi. Sahne önünden olmasa da perde arkasında Bakan Işık – Başkan Karaosmanoğlu ve Civelek arasında sürtüşme her zaman oldu.

**

Bu üçlü arasında yaşanan gerilimin Civelek'in il başkanlığından istifa etmek zorunda kalması sonrasında farkı bir boyut kazandı. Civelek zoraki de olsa görevi bırakarak istemeyerek de olsa milletvekili aday adayı oldu. 7 Haziran genel seçimleri öncesinde ortaya çıkan bu durum Civelek'in hedeflerinin de değişmesine neden oldu. Uçak mühendisi olduğundan gözüne Ulaştırma Bakanlığı’nı kestirdi. Milletvekili seçilmesi durumunda Bakanlık neden olmasın düşüncesi ruhuna yerleşti.

**

Ancak evdeki hesap çarşıya uymadı. Herkesin bildiği ve partiye yakın kaynaklardan sızan bilgiler ışığında Bakan Işık ve Başkan Karaosmanoğlu'nun Ankara temasları ile tarihinde ilk defa bir il başkanı milletvekili adayı listeye yazılmadı. Ankara semalarında “Her il başkanını milletvekili yapmak zorunda mıyız?” sorusu Civelek'i buldu. AKP'de geleneksel hale gelen biraz da manidar olan Soğuksu Tesislerinde 7 Haziran listesi açıklanırken 6'ncı sıradan sonra Civelek tesislerden apar topar ayrılmıştı.  

**

Ondan sonra Civelek bir daha ortalarda gözükmedi. Dinlenmesi daha doğrusu listede olmayışının stresini bir şekilde atmaya çalışırken yeniden iş hayatına geri döndü. İş hayatına döndü dönmesine ancak artık il başkanı değildir. Kendisinin zamanında ötelediği birçok isim şimdi hesap sormaya hazırlanıyordu. Bu zaman Civelek için hiç kolay geçmedi.

**

Civelek giderken yanında bir çok ismi de götürdü. Bunların başında Teşkilat Başkanı Mehmet İpşiroğlu, Milletvekili adayı Ayşe Müge Olşen ve Halit Çokan tabii Mehmet Öztürk... Bu kişiler AKP'nin Kocaeli Kozmik Odası'nın önemli isimleri arasında yer alıyordu. Civelek'ten sonra İl Başkanlığı'na Şemsettin Ceyhan geldi. Tabii Civelek, Ceyhan'ın il başkanlığına gelmesini hiç istemedi. İl başkanlığı seçimlerinde yaşanacak kaos sonrasında koltuğuna dönmeyi düşünüyordu. Ancak olmadı.

**

Ceyhan'ın göreve gelmesi ve hızlı çalışmaları, parti içerisinde kırgınlıkları gidermeye başlaması birçok kesim tarafından beğenilmedi. Beğenmeyen kesim bellidir. Anlatmaya gerek yok. Ceyhan daha sonra İl Kadın Kolları Başkanı Oya Tunçel'in Ankara'da görev alması sonrasında buraya isim aramaya başladı. Parti de uzun süredir görev yapan İl Sekreterliği yapmış isim olan Ayşe Müge Olşen'in adı gündeme geldi. Kamuoyuna yeni il kadın kolları başkanı olarak Olşen'in adı açıklandı.

**

Ancak Olşen Ankara'ya milletvekili olarak gitmek istiyordu. Son dakikada Sibel Gönül'ün aday olmayacağının ortaya çıkması sonrasında Olşen milletvekili aday adayı olduğunu açıkladı. Her ne kadar AKP modern bir parti gözükse de Milli Görüş'ün kuralları parti içerisinde uygulanıyor. Görev istenmez verilir düsturu ile Olşen'in üstü çizilerek 8'nci sıradan milletvekili listesine girdi. Bu durum Olşen'in siyasi hayatının da son noktası anlamına geliyordu.

**

AKP'de il başkanlığı yarışı yaşanırken başkanlık için adı geçen isimler arasında Av.Halit Çokan da yer alıyordu. Eski İl Başkanı Civelek her ne kadar Çokan'ı destekler gibi gözükse de manevraları ile onu yolundan çekmeye çalıştı. Çokan bu durumun çok net farkında olan bir isim. İkili arasında yaşanan sürtüşme zaman zaman partililerin gündeminde önemli bir yer işgal etti. Çokan, baskılar neticesinde milletvekili aday adayı oldu. Çokan beklemediği bir şekilde 9'ncu sıradan listeye girebildi. Bu durumda Çokan'ın siyasi hayatında son durak olarak yorumlanabilir. Zira 1 Kasım seçimlerinde Ayşe Müge Olşen yine 8'nci sıra, Halit Çokan 9'ncu sırada ki yerlerini korudular.

**

Gelelim Civelek'in en güvendiği isimlerin başında yer alan Mehmet İpşiroğlu'na... Civelek'in il başkanı olması sonrasında Teşkilat Başkanlığı görevine getirildi. Bu görevi oldukça uzun süre yaptı. Partililerle zaman zaman karşı karşıya kalması görevinin nedenli önemli olduğunu ortaya koydu. Dönemin İl Başkanı Civelek'ten dolayı teşkilatın hedef tahtasına konulan isim oldu. Büyükşehir Belediyesi tarafından Antikpup ihalesi yapılması ve Mehmet İpşiroğlu'nun bu ihaleyi alması parti içerisinde tamam gidiyor yorumlarını da getirdi. Haklı da çıktılar. İl Başkanı Şemsettin Ceyhan ile 5 ay birlikte çalışan İpşiroğlu görevinden ayrılmak durumunda kaldı. Yerini Mustafa Kocaman'a bıraktı.

**

Parti içerisinde zaman zaman İpşiroğlu'nun eski İl Başkanı Civelek ile sık sık bir araya gelmesi sorunlara neden oldu. Parti içerisinde bu durumundan rahatsızlık duyanlar İl Başkanı Ceyhan'a bu durumu iletmekten geri durmadılar. Yaşanan bu durumdan İpşiroğlu da rahatsız olmuştu. Hatta parti içerisinde “Eski İl Başkanı Civelek ile görüşmem birçok kişiyi rahatsız ediyor” diyerek sitemini dile getirdiği partiye yakın kaynaklardan gelen bilgiler arasında.

**

İl Başkanı Ceyhan tarafından icra kurulunda yapılan değişiklik ile Mehmet İpşiroğlu yönetim kurulu üyeliğine geri döndü. Tanıtım Medya Başkanlığı yapan Mehmet Öztürk ise Civelek'ten sonra il yönetiminde kendisine yer bulamadı. Öztürk'ün adı bir dönem AKP Başiskele İlçe Başkanlığı için geçmesine karşın aday gösterilmemişti. Şimdi Öztürk parti üyesi olarak iş hayatına geri döndü.

**

Anlayacağınız AKP’de güçler savaşı var…

Partiyi yönetenler, birbirleriyle köşe kapmaca oynuyorlar…

Her dönem birileri galip geliyor, birileri ortadan kayboluyor….

Şimdinin galipleri AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, Başkan Karaosmanoğlu ve Bakan Fikri Işık… Tabiii AKP’nin MKYK’sına seçilen Zeki Aygün’ü de unutmamak lazım…

**

Şimdilik AKP’de bunlar konuşuluyor…

1 Kasım seçimleri sonrasında alınacak sonuca göre yine birilerinin diskalifiye edilebilir…

 

Başkan Ali Haydar Bulut’a sitem var!

Pazar günü Derince Sırrıpaşa Mahallesi Zafer Sokak’ta meydana gelen olayda tüp patlamış, ev sahibi Nurettin Altınok yaralanmıştı. Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan Altınok’un vücudunda ikinci derece yanık tespit edildiği öğrenildi. Altınok ailesi oldukça üzgün. Bir diğer üzüntüleri de Derince Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut, kendilerini ne aramış, ne sormuş. Bir geçmiş olsun bile dememiş. Eğer Bulut’un patlamadan haberi yoksa, buradan haber veriyorum. Ama haberi yoksa da, o zaman neden kendisine haber verilmedi diye hesap sorsun. Haberi varsa, aramamışsa o zaman hatalı. Bir ailenin bebeği dünyaya geldiğinde gidip hayırlı olsun diyorlarsa, bir patlama anında da gidip aileye geçmiş olsun demeleri lazım diye düşünüyorum.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

02

İzmitli - Emeğin kenti Kocaeli kime oy verecek?..

Türkiye için emeklilik yaşı çok yüksek kimse 65'yaşında emekli olamaz!Bu yasa mezarda emeklilik yasasıdır.Erkeklerde:55,Bayanlarda:50 yaş olmalı.Bu yaş sınırlarıda;Bedenen fiziken,Kimyasalla ve kimyasal ortamda,Yer altında çalışanlar için yüksek,bu tür iş kollarında 45’yaşında Emeklilik olmalı.

ASGARİ ÜCRET;Asgari ücrete gelince Asgari ücret Esnaf,Küçük işletmeler,Kobiler içindir(Gücü yeten işveren fazla ücret verebilir),Asgari ücretin Holding ve Holding fabrikalarında,Kamuda işi ne?..Olmamalı,olamaz.

Emekli maaşı;1000 tl.nin altında Emekli maaşı olmamalı,kalmamalı.

Vergi;Koç Holdingle emekçi işçi aynı oranda vergi vermemeli,Bordrolu çalışan vergi kölesi olmamalı,sistem zengine çalışıyor zengin dahada zengin oluyor.

Yanıtla . 0Beğen 29 Eylül 17:45
01

İzmitli - Akp işçi,emek düşmanı

DİSK'sendikasının sitesinde;DİSK Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Sonuç Bildirgesi(25-26 Mart 2015)'okuyunuz seçimlerden sonra emekçileri neler bekliyor.AKP'nin hala rafta beklektiği çalışanın aleyhine yasalar.Bu yüzden insan odaklı insana değer veren Sosyal demokratlara CHP'ye oy vermeli her emekçi.Asgari ücret piyasadaki Esnaf,Küçük işletmeler,Kobilerde çalışan bireyler içindir(Gücü yeten işveren fazla maaş verebilir) Holdinglerde,fabrikalarında,Kamuda asgari ücretin ve teşerön'un işine?..

Yanıtla . 0Beğen 29 Eylül 17:45
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR