HAZIR OLUN YENİ MALİ YÜKLER GELİYOR

MAKALEYİ DİNLE

Kentlerde yaşamanın bedeli ağırlaşıyor. Önümüzdeki günlerde belediye meclislerinden çıkması muhtemel kararla su faturalarına yeni ekler yapılacak. Bu ekleri, vatandaşların kentlerdeki katı atıkların toplanması, ayrıştırma, depolama ve bertaraf edilme maliyetlerine katılma payları olarak da belirlemek mümkün. Bunlarla da yeterli değil, ayrıca vatandaş atık suların toplanması, arıtılması, deşarjı ve arıtmalarda biriken çamurların bertarafı maliyetlerine de katlanması gerekecektir.
Bu maliyetlerin ne olacağına ilişkin hesaplamalar tam olarak netleşmiş bulunmamaktadır. Ancak yapılan kaba hesaplara göre hane halkına düşecek olan bedel konutlarda 150-250 TL işletmelerde 400-500 TL sanayi kuruluşlarında 700-800 TL civarında olması beklenmektedir.
Sadece İzmit ilçesinde konut sayısı 110.000 olarak hesaplanmaktadır. Ve bu bedeller konut sayısı (hane halkı) esas alınarak dağıtılmaktadır. Bilindiği üzere tek kişilik evlerde olabileceği gibi 5-10 kişilik dairelerde olabilir. Hane sayısı esas alınarak yapılacak hesaplama bu yönüyle de hatalı olacağı kanaatindeyiz. Kirleten ödemeli mantığından hareketle yapılan bu işlemler bu haliyle tam olarak bu ilkeye uygun düşmemektedir. Zira bir kişi günde 1 kg atık ürettiği mantığından hareket edildiğinde tek kişilik bir hanede günde 1 kg atık üretilmesine karşılık 8 kişilik bir hanede 8 kg atık üretilecektir. Hane sayısına göre ücretlendirme yapıldığında 1 kişilik aile ile 8 kişilik aile aynı bedeli ödemek durumunda kalacaktır.
Tüm yeni mali yükler Toplam bedeller olarak ele alındığında çok ciddi rakamlar ortaya çıkmaktadır. Doğru olduğu tartışmalı olmakla birlikte ( henüz kesinleşmemiştir ) İzmit belediyesinin ön hesaplarına göre toplamayı düşündüğü rakam 17.238.000 TL dir. Kocaeli büyükşehir belediyesinin tahmini rakamları da henüz belirsizdir. Öyle sanıyoruz ki bu atık bedelleri vatandaşın su faturalarına konmaya başladığında daha ciddi tartışmalar olacağı kesin.
Belediyelerce rakamlar kesinleştirildiğinde bu konuda daha geniş açıklama yapmaya çalışacağız.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR