Bu köyde inek nöbeti var!

MAKALEYİ DİNLE

Birçoğumuz köy hayatını biliriz…

Köydeki tartışmaların çoğu, hayvan, tarla ve su kavgasından ibarettir…

Bu tartışmalar zaman zaman kavgalara bile dönüşür…

Kimileri daha da ileri giderek, birbirlerini bıçaklar, birbirine ateş eder… 

Bu yüzden köy kavgası deyip geçmemek lazım…

**

Kandıra’nın Erikli Köyü Budaklar Mahallesi’nde şu sıralar bir tartışma var…

Tartışmanın nedeni, köydeki inekler…  

Erikli Köyü, tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlar…

Fındık üreticiliği de önemli bir yer tutar…

Köy halkı bir süredir, ineklerle başı dertte...

Köy halkı bir süredir bahçelerindeki sebze ve meyveleri talan eden, fındık ağaçlarına zarar veren başıboş ineklerle mücadele veriyor.

Hayvan sahiplerinin ineklerini başıboş bırakması, uyarılara rağmen önlem alınmaması ve her geçen gün ortaya çıkan zararın artması üzerine isyan eden köy halkı, aralarında imza toplayarak ineklerin küpe numaraları ile birlikte hayvan sahiplerinden şikâyetçi olacak.

** 

Her gün bahçesini bu hayvanlardan korumak için adeta nöbet tutan mahalle sakinleri, defalarca uyarmalarına rağmen hayvan sahiplerinin ilgisiz kalmasından dert yanıyor.

**

Köy sakinleri , “Haftalardır ineklerin bahçelerimize verdiği zarardan Usandık.

Fındık bahçelerimizde büyük zararımız var.

Sebze ve meyvelerimizi korumak için nöbet tutuyoruz.

İneklerin küpe numaralarını aldık…

Sahiplerine uyarılarda bulunduk, ama buna rağmen bayram da bile inekleri serbest bıraktılar.

Artık olayın kasıtlı yapıldığına inanıyoruz.

Hakkımızı yargıda arayacağız” diyorlar…

**

İneklerin bağa, bahçeye, fındığı zarar vermesi elbette hoş bir olay değil.

Anlaşılan köydeki bu inek meselesi, farklı boyutlara gelecek…

Köydeki bu inek meselesi daha fazla büyümeden bir uzlaşma yoluna gidilmeli…

 

Kavşut otoparkı yenileniyor...

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu tarafından 2007 yılında açılan ve Kavşut İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Kavşut'un sahibi olduğu kapalı otoparkın beton zemini asfaltlanıyor. Asfalt ve çizgi çalışmalarının ardından yarın kapasite ile hizmet verecek… Kapalı otopark 400 araç kapasitesi ile hizmet veriyor.

 

AKP’li Höbek’in Fenerbahçe aşkı

AKP’den milletvekili aday adayı olan Dr.Hakan Höbek, yeni transferleriyle göz dolduran Fenerbahçe - Shakhtar Donetsk maçını Fenerbahçe Stadı’nda izledi.  Statta uzun süre terör karşıtı slogan atılırken bu sloganlara Höbek de kızlarıyla birlikte eşlik etti. Karşılaşmanın heyecanı ve göz dolduran stattan kareleri Dr. Höbek kendi sosyal paylaşım sitesinde takipçileriyle paylaştı. Umarız Fenerbahçe rövanşta rakibini eler ve terör olaylarıyla moral bozulan milletimize bir nebze moral verir.

 

AKP’li Katırcıoğlu, adayları unutmadı

TBMM’nin tatilde olması nedeniyle Kocaeli’de bulunan AKP Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, vatandaşlarla bir araya geldiği gibi adaylık sürecinde yol arkadaşlarını da unutmadı. Kocaeli milletvekili adayları Av. Halit Çokan, Sami Çakır ve Yalçın Coştur ile bir araya gelen Katırcıoğlu, genel ülke gündemi ve Kocaeli üzerine sohbet etti. Çokan, Çakır ve Coştur, Katırcıoğlu’nun ziyaretinden memnuniyet duyduklarını dile getirdiler. Siyasetin yeni yüzü Katırcıoğlu, iletişimi de iyi kullanıyor.

 

 

Karakadılar soruyor; Tepetarla'yı ne zaman Sapanca’ya verdik

Sakarya ve Kocaeli’nde son günlerin önemli gündem maddelerinden biri Sapancalıların yeterli hizmet getirmedikleri için eleştirdikleri Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nden ayrılıp kaliteli hizmet verdiklerini düşündükleri Kocaeli’ye istemeleri çok tartışılıyor. Ancak, Sapancalılar ilimize bağlanmaya çalışırken Karayolları Kartepe ilçesi sınırları içindeki Tepetarla’yı tabelada Sapanca sınırlarına katıverdi.  Otobanın Suadiye geçişinde bulunan tabelada “Sapanca (Tepetarla) Servis Alanı” yazıyor.

 **

Bu durumu dile getiren CHP Kartepe İlçe Başkanı Cumhur Karakadılar, “Tepetarla´yı ne zaman Sapanca´ya verdik? Bu yanlışı kimse görmüyor mu? Küçükmüş gibi görünse de ilçemizin marka değeri için kötü bir durum. Tabelanın düzeltilmesini istiyoruz” diyor. Tabela demişken, İstanbul’dan İzmit’e gelince, İzmit yerine hala “Kocaeli” yazılması da ayrı bir sorun.

 

 

MHP’li Pekin anıları tazeledi

Kentin siyasi ve eğitim bakımından en donanımlı isimleri arasında şüphesiz Süleyman Pekin çok önemli bir yerde olur. Öyle ki Pekin, sendikal mücadelenin içerisinde yıllarca elinden geleni yaparken diğer yandan gençlerin tarihi doğru öğrenmeleri için çaba harcamıştır. Türk Eğitim-Sen Kocaeli Başkanlığı’nın yaparken siyasete girmesi noktasında büyük baskı yapılan Pekin, görevinden ayrılarak MHP’den milletvekili adayı oldu.

**

Herkesin içerisinde sakladığı durum bazen kapalı kapılar ardından dile getirilen durumlardan biri de Pekin’in oluşturulan milletvekili aday listesinde 9’ncu sırada olmasıdır. Kentte önemli bir yere desteğe sahip olan Pekin’e verilen yer ile adete MHP’nin oyları doğrandığı bir gerçek. MHP’den milletvekili adayı gösterilen Pekin kendi sosyal paylaşım sitesinden geçmişe döndü.

**

Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Söğüt Şenlikleri kapsamında Eylül 94 yılında çekilen bir fotoğrafı takipçileriyle paylaştı. Pekin’in diğer bir paylaşımı mesaj niteliğinde oldu. Ülkemizin son dönemlerde yaşadığı karışıklara mesaj olarak yorumlanan fotoğrafta Pekin, Askerlik hatırası.. (Devegeçidi - Diyarbakır / Kasım 1992 sözlerine yer verdi. 92 yılında Diyarbakır’da askerlik yapan Pekin, ülkücü selamı ile poz veriyor. Herhalde Pekin her zaman buradayız diyor!

 

Ali Oktay sinema sektörüne mi atılıyor?

Mahallenin Muhtarları başta olmak üzere birçok dizide rol alan ünlü oyuncu Erkan Can ve Kartepe’nin sevilen genci Suadiyeli Ali Oktay bu yıl tatili birlikte yapıyorlar. Sakarya Karasu'da, dow sendoromlu çocuklar, şehit ailesi çocukları ve Tunuslu çocuklarla birlikte izcilik kampında vakit geçiren Can ve Oktay, hem tatil, hem de yeni projeler üzerine çalışmalar yapıyorlar. Anlaşılan Ali Oktay, sinema sektörüne göz kırpıyor.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR