Dikkat! Hereke’de büyük göç var

MAKALEYİ DİNLE

Hereke, Kocaeli’nin en eski yerleşim yerlerinden biridir…

İlçe olmayı beklerken, belediyesini bile kaybetti…

Zaman zaman bana mail gönderen Hacı Akif Mahallesi eski Muhtar Nazım Demirtaş, Hereke ile ilgili duygu ve düşüncelerini belirti.

Demirtaş, bu kez Hereke’nin göç sorununu bana iletti.

Birlikte okuyalım;

***

Özelleştirme Daire Başkanlığı kamu satışları çerçevesinde 1996 senesinde satış sırası Hereke Sümerbank Fabrikasına geldiğinde fabrika işçileri Sümerbank’ı biz alalım demelerine rağmen alamadılar. Kayserili iş adamı fabrikayı satın alır. Fabrikanın arsa ve binaları boşa çıkar bu durumda. 1998 yılında Sümerbank’ın arsa ve binaları ne yapılabilir konulu toplantı için zamanın Hereke Belediye Başkanı Şadi Biçer bir toplantı düzenledi. Hereke’ye gelen Ankara Özelleştirme Dairesi görevlileri ve Hereke’nin muhtarları katıldı. Yapılan görüşmelerde iki konu ağırlık kazandı. Arsaları TOKİ’ye mi verilsin, yoksa Kocaeli Üniversitesi’ne mi verilsin?  Ağırlık üniversiteden yana olduğu için üniversiteye arsaları ile birlikte taş binalar verilmiş oldu. 1999 depremi sebebi ile acilen Kocaeli Üniversitesi’nin Hereke’ye gelişi ile yaklaşık 8 bin üniversiteli öğrenci ve eğitimci, yaklaşık 1500 liseli öğrenci ve eğitimcilerle öğrenci nüfusu yaklaşık 9500 civarında idi. Geçmişe baktığımızda Hereke’nin nüfusu 1965 senesi 5555, 1990’ da 18.872, 29 Mart 2009’ da 28.657  idi ve en üst seviyede olan nüfusumuz ilçe olamamıştı.  Bu yüzden Herekeliler göç etmek ve yeni yerleşim alanları aramak zorunda kalmışlardır.  29 Mart 2009’u Hereke’de çöküşün göçün başladığı tarih olarak kabul etmekteyiz. Çünkü 18 Kasım2012 Nüfus 18.657, 30 Mart 2014 Mahalli seçim rakamları Hereke’de Nüfus 16.800.

**

1999’da üniversite Hereke’ye geldiğinde büyük bir sevinç esnafta umut ve nüfus patlaması olacağı düşünülmüştü. 06 Temmuz 2009’ da (Hereke Arama 1) projesi ve büyük müjde verici vaatler verilse de, toplantıda anlatılanlar Hereke adına duymayı hayal bile edemediğim olağan üstü bir toplandı idi. Projenin önemini yakın çevremle konuşmaları, anlatarak paylaştım, yapılacakları dinlediğimde unutamadığım bir toplantı olmuştu.  Zaman içersinde bu proje yok oldu.

*** 

18 Kasım 2012 senesinde ise Hereke’nin nüfusunun 18.464 kişi olduğu bu rakamlardan Hereke’den göçün büyük olduğu anlaşılmaktadır.  Hereke sahilde bir sabah kahvaltısında vekilimden öğrendiğim, inanmak istemediğim soğuk rakamlar olmuştu. Geçen 2014 senesi mahalli seçimlerde Hereke’de seçmen oylarını topladım.  Artı % 40 ilave ile hesabıma göre Hereke’de nüfusun 16.800 civarlarında olduğu, bunun bir göç olduğu… Hereke’de bir gerçek daha vardı ki; o da en kötü gününde Herekeli, Kocaeli Üniversitesi’nin yanında olmasına rağmen hukuk ve iletişim başta olmak üzere son olarak da Güzel Sanatlar Fakültesi’nin  Hereke’den ayrılmasıyla talebe nüfusu olarak büyük göç verdik.

***                                                                                                                  

Bugün maalesef Hereke’de üniversitenin üç bin kayıtlı öğrencisi bulunmaktadır. Bununda yarısı hem çalışıp, hem okumakta. Diğer yarısı günü birlik gelip gitmektedir.  Nuh Çimento Fabrikası’nın Hereke’de evsel kokusu, tozu, doku tahribatı, taş ocaklarının çevreye yaydığı toz ve dinamit korkuları, Hereke’de maalesef göçü durduracak bir projenin olmadığını üzülerek görmekteyiz.

Artık vaktin geçtiğini kalıcı, yapıcı proje yapılması Hereke’ye ne yapabiliriz diyebilecek akıl fırtınalarına ihtiyaç olduğunu görmemiz lazım. Bugün ise yeni  çöp projeleri konduysa Hereke’ ye daha ne yapılabilir ki? İlimizin sahipleri kendi yerleştiği yörelere layık görmedikleri tesisleri,  Dilovası, Hereke ye yakışır görmüşlerse ne diye bilirim ki. Yapmayın Hereke’ de büyük göç var!”

***

Demirtaş’ın düşünceleri böyle…

Kocaeli Üniversitesi’nin Hereke’ye gelmesinden sonra belde canlandı…

Ama üniversitenin birçok bölümü Umuttepe’ye taşındı…

Demirtaş’ın değerlendirmelerinden yola çıkarsak, Hereke’nin emekli kasabası olmasını istemiyor.

Hükümet ve belediye yetkililerin Hereke’ye sahip çıkarak göçü önlemesini istiyor.

 

İzmitliler 2’nci kez buluşuyor  

CHP’de aktif siyaset yapan ve İzmit’in tanınmış esnaflarından Hüseyin Erol’un kurduğu internet üzerindeki paylaşım sitesi “Biz İzmitiz” grubu bugün bir araya geliyor. 16.00-20.00 saatleri arasında Hızırreis İlkokulu’nun üst kısmında bulunan Kertil Tekke Meydanında bir araya gelecek 2’nci İzmit buluşmasına 1000 kişi bekleniyor. Etkinlikte pişmaniye çekilecek, konser verilecek, İzmit’in yemekleri afiyetle yenilecek. Güzel bir gün geçirmek isteyenler İzmitliler, bugünkü etkinliği kaçırmasın.

 

Malatyalılar’ın pikniği bugün

Malatyalılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, bugün Derince Çınarlıdere Mesire alanında piknik düzenliyor. Sabah saatlerinde kahvaltı ile başlayacak program, öğleden sonra yapılacak yöreye özgü etli pilav ikramı ile devam edecek. Dernek Başkanı İhsan Aydın, tüm Malatyalıları pikniğe davet etti.

 

Vefalı Üzülmez!

Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, geçirdiği operasyon sonrası evinde dinlenen ve kendisinin de ortaokulda öğretmeni olan Mehmet Özden’i, evinde ziyaret ederek elini öptü. Eski öğrencisi olan Üzülmez’i karşısında gören emekli öğretmen Özden, bu ziyaret karşısında duygulandı. Üzülmez’e ziyaretinde AKP Milletvekili adayı Sami Çakır, ilçe yöneticisi Aşkın Adıgüzel ve Yusuf Özdemir de eşlik etti.

 

 

SP’li Duyar, ilimiz yerel basına duyarlı

Saadet Partisi Kocaeli Milletvekili adayları Hasan Bitmez, Serhat Duyar ve Av. Zafer Mutlu Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Çetin Gürol’u ziyaret eti. Ziyaret sırasında Duyar, “İlimiz yerel basın açısından son derece şanslı bir il. Bir çok metropol şehrimizi bile imrendirecek işlere imza atıyor yerel basın temsilcilerimiz. Bu bağlamda sizin nazarınızda bütün camianızı tebrik ediyorum” dedi.  Gürol da  cemiyet olarak yaptıkları çalışmaları aktararak, adaylara çıktıkları yolda başarılar diledi. Biz de hem cemiyete, hem de SP’lilere başarılar diliyoruz.

 

Sarıdoğan’ın hayvan sevgisi

Saadet Partisi Körfez İlçe eski Başkanı ve Kocaeli Milletvekili adayı Recep Sarıdoğan’ın aslında bilinen ama kameralara yansımayan bir diğer yönü de önceki gün yapılan seçim çalışmaları sırasında görüntülendi. Her kese karşı sıcak ve candan yaklaşımı ile tanınan Recep Sarıdoğan, Derince’de esnaf ve vatandaş ziyareti yaparken yanına yaklaşan sevimli bir kediyi okşamadan geçemedi. Kediyi okşayıp seven Sarıdoğan, içindeki sevgiyi de göstermiş oldu. Atalarımız, içinde hayvan sevgisi olan insandan zarar gelmez diyor…

 

Muammer Biner DP’ye başarılar diledi

Demokrat Parti  milletvekili adayları Murat Aydoğdu, Mustafa Nazlıgül, Mükerrem Ocakoğlu, Ali Yılmaz, il başkanı Cem Serhat Dayanç ve Olcay Çelik önceki gün eski il başkanlarından Muammer Biner'i ziyaret etti. Oldukça verimli geçen sohbetin ardından eski il başkanı Muammer Biner’in destek sözü verdiği öğrenildi. Biner, eski yol arkadaşı Murat Aydoğdu’ya başarılar diledi.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR