Bir tanıdık yeter

MAKALEYİ DİNLE

Türkiye’de yaşıyorsanız, devlet memuru iseniz, birçok yerde ve farklı ortamda çalışmak durumunda kalmışsanız başınızdan çok şey geçmiştir. Tabii bunlardan bir kısmı komiktir. İşte başıma gelen bir olay. Yıllar geçmiş…Kim kime…dum duma

Yıl 1979. Aylardan Nisan. Adeta bir yığın evrak hazırlayıp İtalyan Hükümetinin verdiği 6 adet bursu kazanandan biri olmak için Milli Eğitim Bakanlığında, bildiğim yabancı dili kullanmak şartıyla mülakata girdim. Katılanlar içinde opera sanatçıları bile vardı. Görevlendirilen 8-9 kişilik bilim kurulu beni de seçti (İlginç bir durum; seçilen diğer 5 kişi Milli Eğitim Bakanlığına bağlı birimlerdendi) ve ben havalarda uçtum tabii.

Ankara’dan çağırdılar. Aylardan Eylül. Bağlı olduğumuz genel müdürlükte birkaç  gün evrakların tamamlanmasını bekledim. Bu arada İtalyan Kültür merkezi, doğrudan gideceğim Perugia kentindeki üniversitede italyanca derslerin başladığını ieri sürüp hemen hareket etmemi istiyordu. Perugia’da iki ay kadar kalacaktım ama sonra  İtalya’da nereye gideceğimi Roma’da Dışişleri Bakanlığı’ndan öğrenecektim.

Ankara’da genel müdürlükte bu işlemleri yürütürken yıllardır görmediğim bir memur arkadaşa rastladım. Ne haber..Nasılsın filan. Kazandığım bursu anlattım ve  İstanbul’da (….) Bankasından döviz almak zorunda olduğumu söyledim. “Orada benim kızkardeşim şef…Adı……” dedi. İsmini elimdeki gazetenin bir köşesine yazdım ve çantama evrakların yanına koydum. Hiç unutmam..İstanbul’dan Roma’ya THY’ nın haftada bir gün Çarşamba günleri uçak seferi var ve bilet bedeli 11 300 lirayı Genel Müdürlükte bana vermişlerdi. ( O zaman maaşım 5000 lira kadardı).

Günlerden Pazartesi o bankaya gittim. Evrakları gösterdim, belirtilen kadar döviz  vermeleri için. (Harcırah olarak döviz almak zorundayım ve almadan ülke dışına çıkmama izin verilmiyor). Olmaz dediler. Neden olmaz ?. Sen kursa gittiğin için Dışişleri Bakanlığından evrak getireceksin. Ben kursa gitmiyorum, İtalya Hükümetinin bursu ile gidiyorum dedim. İtalyan hükümetinin yazılarını da gösterdim. Bütün işlemlerin İtalyan Hükümetinin bursu ile ilgili olarak yapıldığını evraklar üzerinde gösterdim. Kabul etmediler. Çünkü Genel Müdürlükten bana verdikleri çeşitli evrakların bazılarında burs, bazılarında kurs yazmışlar. Şefler, sonra Md. Yardımcıları filan.. olmaz da olmaz. Size döviz veremeyiz…

Aldım evrakları. Çıktım kapının önüne. Bari gece yolculuğu yapayım, Ankara’ya gideyim diye düşünürken aklıma arkadaşın kızkardeşi geldi. Bir görevliye onu sordum. Şu bayan dediler. Yanına gittim. Tam “Ben sizin ağabeyinizin arkadaşıyım “ demiştim ki “Ben sizi hatırlıyorum, bizim orada çalışmıştınız “ diyerek beni masanın önündeki koltuğa buyur etti. Bana çay-kahve söyledi. Ben durumu anlatınca, elimdeki evrakları inceledi ve bayan  memurlardan birini  çağırıp, “Bu evraklardaki bütün Kurs’ları Burs yapmanı rica ediyorum “ dedi. (Yani K’ları B yapacak) O zaman bilgisayar yok, daktilo kullanılıyor,  bayan memur dediğini yapmış, evrakları getirdi. Oradan bir erkek memur çağırdı; “Necdet beyi yormayalım, lütfen sen, üst kata çık,  bu dövizleri alıver”

On- on beş dakika kadar geçmişti ki bana birtakım evraklar getirdiler, imzalar attım, dövizleri aldım. Bu pratik uygulamayı yapan bayan şefe  teşekkür ettikten sonra doğrudan THY bürosuna giderek Roma biletini aldım.

Aradan tam 37 sene geçti… Hiç unutamıyorum.  Bazı şeyler ne kadar kolay hallediliyor…Bazı durumlarda bir tanıdık yetiyor… Pratik olacaksın..

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Necdet Güler - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR