26 Şubat Taksim yürüyüşü

MAKALEYİ DİNLE

26 Şubat’ta İstanbul Taksim’de 25 Şubat 1992 gecesi Hocalı’da yapılan katliamları kınamak için bir yürüyüş yapıldı. Bu yürüyüşü belli bir kurum, kuruluş ve kişi organize etmedi. Bu yürüyüşün mimarı halktır. Evet, basında, televizyonlarda herkes dilinin döndüğü kadar bu emsali görülmemiş bu mezalimi anlattılar.
İstanbul başta olmak üzere, Ankara, Adana gibi birçok ilimizde yürüyüşler, salon toplantıları, paneller, soykırım resimleri gibi çeşitli etkinlikler düzenlendi.
Hocalı katliamın bir soykırım olduğu anlatıldı. Hocalı’yı unutmadık mesajı verildi. Açılan pankartlar mağduriyeti vurguluyordu. O gün kimin tarafından yazıldığı ve taşındığı anlaşılamayan bir pankartı hiçbirimiz anlayışla karşılamadık. Bu istisnai olayın dışında başarılı, övgüye layık ve sağduyulu bir yürüyüş oldu diyebiliriz.
Bu yürüyüşün sahibi bütün Türkiye idi. Birçok ilden katılım oldu. En büyük katılım ise Kocaeli’den oldu. Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu (TADEF) olarak 45 otobüs ve 100’ün üzerinde özel arabaları ile katılan 3.000 civarında insanla destek verdik. Federasyonumuzun katkıları yanında kişi, kurum ve kuruluşlarda kendi imkânları ile katıldılar.
Bu yürüyüş Türkiye ile Azerbaycan’ın tarihten gelen kardeşlik ve dostluğu daha iyi pekiştirdi.
Bu yürüyüşün dünyaya verdiği önemli mesaj ise zulme uğramış, mağdur olmuş Azerbaycan’ın işgal edilen toprakları geri alınmadan, Katliamların suçlularını cezalandırmadan Kafkasya’ya asla huzur gelmeyecektir.
Aşağıdaki metni TADEF olarak TBMM Başkanlığı’na, Milletvekillerine ve Dostluk Grubu üyelerine ilettik:
Kardeş ve dost Azerbaycan’ımızın topraklarının yüzde 20’si Rusya’nın desteği ile Ermenilerce işgal edilip bütün dünyanın gözleri önünde orada Katliam gerçekleşmiştir.
İşlerine geldiği noktalarda ve yerlerde özgürlük adına, insan hakları adına, demokrasi adına, hak ve özgürlük adına ülkeleri işgal edenler bir bardak suda fırtına koparırken nedense Azerbaycan’ın Karabağ sorununda ve Hocalı’da yaptıkları soykırımda sessiz kalarak kör ve sağır olmaktalar.
Hocalı’da yapılan insanlık dışı katliam bir soykırım niteliğindedir. Oturumunuzda Yüce Meclisimizin “Soykırım Kararı” almasını diliyor ve talep ediyoruz.
Alacağınız karar Türk Milletinin duygularına tercüman olacaktır.
Bu duygularla ve düşüncelerle Yüce Meclisimizi sevgi ve saygı ile selamlıyoruz.

Fransa’da sağduyu galip geldi
Basiretsiz siyasetçiler siyasi rant uğruna uzun vadede başta kendilerine sonra da ülkesine büyük zararlar veriyorlar. Tarih bu konuda sayısız örneklerle doludur.
Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy ikinci kez seçimi kazanmak için her yola başvuruyor. Nitekim “Soykırım” Yasası’nı inkâr edenlere, yani soykırım olmamıştır diyenlere bir yıl hapis ayrıca 45.000 Euro para cezası veren ucube yasayı parlamentoda ve senatoda azınlık oyu ile kabul ettirmişti.
Aynı Fransız Meclis ve Senatosu’nda bu yasayı içine sindiremeyen milletvekilleri ve senatörler Fransa’nın imajını bozacak duygusu ile Fransa Anayasa Komisyonu’na itiraz ettiler. Bu itirazı komisyon inceleyip yasayı iptal etti.
Aklıselimin akıldışlığına galip geldiği bir sonuç ortaya çıktı. Bu durum Fransa’nın imajını oy için bozmaya çalışan Sarkozy’e hukuki bir tokattır. Bu durum Fransa da evrensel değerlerin yok olmadığını, aksine dimdik ayakta olduğunu gösterdi.
Sarkozy ve uzaktan kumandalı yandaşları bu küçük ve o derecede de kirli oyuna tekrar tevessül ederler mi, onu da zaman içinde göreceğiz.
Türkiye olarak Fransa’da oynanan bu oyunu hepimiz insan hakları, düşünce özgürlüğü, adalet ve hukuk adına kınadık.
Evrensel hukuk her yerde, her zaman, herkese ve hepimize lazımdır.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR