Gazilerimiz, vekil maaşlarına tepkili!

MAKALEYİ DİNLE

Yeni düzenlemeye göre en düşük emekli milletvekili maaşı 6 bin 270 lira, hem emekli hem vekil olanların maaşı ise 18 bin lira oldu. En düşük SSK-Bağkur emeklisi ise 868 lira maaş alacak.
Kore ve Kıbrıs gazileri üç ayda 1270 lira maaş alıyormuş.
Gaziler, az maaş aldıklarını, vekillerin maaşlarına zam yaparak adaletsiz bir davranış sergilediklerini düşünüyor.
Gaziler, 7 Kasım 2009’da bir gazinin açlıktan ve soğuktan öldüğünü, sağ olan gazilerin de büyük bir perişanlık içinde olduğunu söylüyorlar.
Aşağıdaki hikaye, gazilerin ne durumda olduğunu gözler önüne seriyor.
***
Tam ibretlik bir hikaye… Ama gerçek…
Fırına geldiğimde ortalıkta ekmek görünmüyordu. Eski bir dostum olan fırıncı, “Biraz bekleyeceksin hocam” dedi. “İki-üç dakikaya kadar çıkartıyorum”.
Kenardaki tabureye oturup beklemeye koyulurken, içeriye yaşlıca bir adamın girdiğini gördüm. Eskimiş ceketinin sol yakası altında bir madalya parıldıyor ve yürürken hafifçe topallıyordu. Selam verdikten sonra, fırıncının tezgahına yaklaşarak, “Ekmeklerimi alayım” dedi. “Benim ikizler acıkmışlar”.
Fırıncı, adamın kendisine uzattığı torbayı alarak tezgahın altına eğildi ve bir gün öncesine ait olduğu anlaşılan ekmeklerden dört beş tane çıkardı.
Ben o arada oturması için kendi yerimi adama vermiş, tezgahın yanına iyice yaklaşmıştım. Ekmeklerden birkaç tanesinin şekli değişmiş, katılaşmış, taş gibi olmuştu.
Fısıltı şeklinde fırıncıya sordum. Neden taze ekmeği beklemesini söylemiyorsun? Biraz sonra çıkacak ya!
“Bayat ekmekleri kendisi istiyor” dedi fırıncı. “Çok fakir olduğundan, ona yarı fiyatına veriyorum”
“Kim bu adam?” diye sordum.
“Kore gazilerinden” dedi. “Oğluyla gelini bir trafik kazasında vefat edince, ikiz torunlarını yanına almıştı.
Yıllardır onlara bakıyor, hem de çok az bir maaşla”.
Fırıncının anlattıkları karşısında içimin yandığını hissediyor ve ufak da olsa bir şeyler yapmak istiyorum.
“Aradaki farkı ben veriyim” dedim. “Hiç olmazsa bugün taze ekmek yesinler.” Fırıncı, teklifimi kabul etti ve biraz sonra da, fırından yeni çıkan taze ekmekleri adamın torbasına doldururken şekli bozuk, bayat ekmeleri de tezgahın altına koydu.
“Çok şanslısın hacı amca” dedi. “Çocuklar için sana bugün pasta gibi ekmek vereceğim.”
Yaşlı adam, bir evlat sevgisiyle kucakladığı torbayı göğsüne bastırırken, “Allah, senden razı olsun evladım” dedi ve “Bugün onların günü olduğunu nereden biliyordun?” (K.Tolga Gökçe’den alıntı).
***
İbretlik, ama gerçek hikayeyi okudunuz.
Gaziler açlıktan, soğuktan ölürken, vekillerin hem emekli maaşlarına, hem de mevcut maaşlarına zam yapmaları, Türkiye gerçeğini özetliyor…
Kimi gazi açlıktan, soğuktan ölüyor, vekillerin de bir eli yağda, bir eli balda…
Burası Türkiye…60 Evler hattında yolcular balık istifi!
Yüksek Hızlı Tren çalışması nedeniyle trenler durunca Büyükşehir Belediyesi Derbent-Tuzla İçmeler hattına belediye otobüsü koydu…
Büyükşehir, bu hatta otobüs koymasına koydu ama, bazı hatlardaki otobüs seferlerini de iptal etti.
İptal ettiği seferlerden biri de 60 Evler…
Bu hatta yarım saatte bir belediye otobüsü kalkıyordu…
Herhangi bir sıkıntı yaşanmıyordu…
Ama Büyükşehir, yarım saatleri kaldırınca, özellikle sabah saat 08.00 seferinde yolcular balık istifi gibi üst üste binmek zorunda kalıyor…
08.30 seferi kaldırılınca, yolcular mecburen 08.00 seferine hücum ediyor.
Sahilden kalkan otobüs, 60 Evler Merkez Cami’ye gelene kadar tıka basa doluyor. Sonraki durakta bekleyen yolcular otobüse binemiyor.
Otobüs şoförü ön kapıyı mecburen açıyor, itiş kakış derken, birçok kişi otobüse binemiyor…
Büyükşehir’e büyük tepki gösteriliyor, bundan şoförler de nasibini alıyor.
Bir de okullar açıldı ve öğrenciler de sabah saatlerindeki otobüslere bininci, varın gerisini siz düşünün…
Büyükşehir Ulaşım Dairesi, 60 Evler hattına hiç olmazsa sabah saatlerinde yarım saatte bir otobüs koyarsa, sanırım bu sorun ortadan kalkar…


SP, DP, MHP, DSP kan kaybediyor
AKP’ye karşı muhalefet yapmayı beceremeyen “muhalefet” partileri kendi partilerine de hakim olamıyorlar. Ülke genelinde 9 belediye başkanı partilerinden istifa ederek AKP’ye katıldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan diğer partilerden AKP'ye katılan 9 belediye başkanına parti rozetlerini taktı.
Diğer partilerden AKP'ye katılan yeni isimler ise şu şekilde: "Kütahya, Emet, Çerte Belediye Başkanı Mehmet Ali Kızıltan (SP), Günlüce Belediye Başkanı Cemil Korkut (DP), Gediz ilçesi Üzümlü Belediye Başkanı Ali Aslan(DSP), Mardin, Midyat Acırlı Belediye Başkanı Hasan Pala (SP), Muğla Fethiye ilçesi Kadıköy Belediye Başkanı Adem Ayat (MHP), Ordu Korgan ilçesi Çayırkent Belediye Başkanı Muzaffer Çakmak (SP), Kumru ilçesi Fizme Belediye Başkanı Hikmet Bilü (SP), Van Gürpınar Belediye Başkanı Fuat Yaşar Atan (SP), Saray Belediye Başkanı Ünay Özarslaner (DSP).


Muzaffer Trabzonlu, cami inşaatı için yardım istedi
Muzaffer Tarbzonlu…
Yazlık beldesinin belediye başkanlığını yaptı…
Belde kapanınca, Yazlık Merkez Cami Derneği’nin başkanlığına getirildi…
Trabzonlu’nun başkanlığını yaptığı dernek, Merkez Caminin temelini Nisan 2010’da attı.
Camiye yardımlar devam ediyor.
Trabzonlu camii inşaatının yapılan yardım ve bağışlarla hızla yükseldiğini belirterek, bu yönde il ve ilçe genelinden tüm hayırseverleri cami inşaatının tamamlanması için yardım ve bağış yapmaya davet ettiklerini açıkladı.
***
Trabzonlu, “Bugün gelinen noktada öncelikli olarak caminin kubbesinin alüminyum ile kaplanması acil ihtiyacımızdır. Bunun yanı sıra camimiz için 26 adet PVC pencere ihtiyacımız bulunmaktadır. Çalışmaların sağlıklıca ilerlemesi için ayrıca camimizin iç donanımı olarak mihrap, minber ve vaaz kürsüsünün yapılması gerekiyor. Cami inşaatımıza destek ve katkı sağlamak isteyen hayırseverler irtibat kurmak istediklerinde 533 351 23 06 Nolu telefondan arayabilir, ayrıca T.C Ziraat Bankası Gölcük Şubesi Cami Derneği Hesap Nosu olan 1236 1316-5001 Nolu hesaba bağış veya yardım yatırabilirler” dedi.


İzmit Belediyesi’nin 238 kiracısı bulunuyor
Emlak İstimlak Müdürlüğü tarafından verilen bilgiye göre İzmit Belediyesi, 2011 yılında 238 kiracıdan 3 milyon 804 bin 089 TL kira geliri elde etti. 78 gayrimenkulde hissesi bulunan İzmit Belediyesi, geçtiğimiz yıl içinde bu hisselerini satarak 4 milyon 649 bin 703 TL gibi önemli bir gelirin sahibi oldu. Ayrıca, 174 gayrimenkuldeki ipotekler de kaldırılarak bu işlemlerden toplam 308 bin 923 TL gelir sağlandı. İzmit Belediyesi 2011 yılında kamulaştırma çalışmalarına da ağırlık verdi. Kentin muhtelif kesimlerinde, imar yolunda kalan 13 adet bina ile 7 adet arsa kamulaştırılarak, bu çalışma için 825 bin lira ödemede bulunuldu.


Kanser haberlerinde 2011 yılında artış oldu
Dünyada her yıl 12.7 milyon kişiye kanser tanısı konulurken, 7.6 milyon kişi ise bu hastalıktan hayatını kaybediyor. Kanserin dünya üzerindeki yayılma hızı öyle yüksek ki, sizler bu araştırmayı okurken, dünya üzerinde 24 insan kansere yakalanıyor. Medya Takip Merkezi (MTM), 4 Şubat Dünya Kanser Günü'ne dikkat çekmek amacıyla hastalığın medyadaki görünürlüğünü araştırdı…
Kanser, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sık görülmesi nedeniyle oldukça önemli bir hastalık. Önlem alınmadığı takdirde, kanser oranının dünya genelinde artacağı, 2030 yılında ise 26 milyon yeni kanser vakasına rastlanacağı öngörülüyor.
Kanser bu denli hayatımızın içinde ya da çok yakınındayken, kitle iletişim araçlarının ona ne kadar yer verdiğini araştıran MTM, kanser haberlerinin son 3 yılda medyada değişken bir grafik çizdiğini tespit etti. 2009, 2010 ve 2011 yıllarını kapsayan medya araştırmasında, kanser ile ilgili haberlerin son 1 yılda yüzde 266 oranında bir artış gözlendi.


BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?
Kadrosunda milli futbolcular Hamit Altıntop, Nuri Şahin ve Mesut Özil ile Cristiano Ronaldo, Kaka, Benzema, Higuain, Di Maria, Casillas gibi çok sayıda yıldız futbolcuyu barındıran Real Madrid, Honduras’ın önemli kulüplerinden Olimpia’nın 100. yılı dolayısıyla kendisiyle yapmak istediği dostluk maçı 2 milyon euro istemiş
Real Madrid’in dostluk maçı için talepleri şu şekilde sıralandı: Net 2 milyon euro para, maçtan önce 5 futbolcunun basın toplantısı yapması, 4 resmi sponsorun da maçta reklamının yapılması, antrenman ve maç sahasının doğal çimden olması ve cimnastik salonlarının bulunması, 50 first class koltuklu direkt uçuşlu charter seferi, konaklama için 5 yıldızlı otel, şoförlü 3 limuzin, 2 adet en az 6 kişilik minibüs tarzı araç, sporcuların malzemelerinin taşınması için bir otobüs ve özel güvenlik.


KONUŞAN FOTOĞRAF:Vali Ercan Topaca: Sayın Bakanım (Taner Yıldız- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı), şu SEDAŞ’ın bir kulağını çekseniz, bu adamlar Nuh diyor, peygamber demiyor. Vallahi ben dahil herkes şikayetçi.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR