“Toplum ne kadar ahlaklıysa, belediyeler de o kadar ahlaklıdır!”

MAKALEYİ DİNLE

Hani bir söz vardır;
Sahadaki futbolcular kulübün aynasıdır…
Meğer toplum ne ise belediyeci de o imiş..
Bunu kim mi söyledi?
Açıklayayım?
**
Marmara Belediyeler Birliği’nde “Belediyelerde Etik” sunumu yapan Yrd. Doç. Dr. Mustafa Lütfi Şen, “Pazarda güzel gördüğümüz, en öne dizilmiş taze meyveler nasıl evde çürük çıkabiliyorsa, kamuda da aynısı olabiliyor. Kamu yöneticileri de bu toplumdan çıkıyor” diyor…
**
Belediyelerin birim müdürlerine yönelik gerçekleştirilen eğitimde sunum yapan Şen, “Günümüzde, yalnız kamu yönetiminde değil, toplumun her alanında genel anlamda etik problemlerle karşı karşıya bulunuyoruz. Siyasal ve yönetsel alanda ortaya çıkan yozlaşmanın temelinde, toplumsal etiğin erozyona uğraması yatmaktadır. Sorun sadece ‘ahlaka aykırı’ sayılan davranışların toplumda yaygınlık ve saygınlık kazanması değildir. Daha da ciddi olan ve bunlara yol açan sorun, artık neyin ahlaklı neyin ahlaksız olduğu konusundaki ölçülerin yitirilmeye başlamasıdır. Ahlaklı ve ahlaksız davranışı birbirinden ayırmakta zorluk çekilmektedir”
**
Yrd. Doç. Dr. Mustafa Lütfi Şen açıklamalarının devamında, “Vergisini veren vatandaşa, tüm kamu yöneticileri en iyi hizmeti vermekle mükelleftir. Vatandaş da vergisini verdiği kamu kurumunu sorgulamakla mükelleftir. ‘Onunla mı uğraşacağım. Allah’ından bulsun zihniyeti yanlış; konuşulacak, itiraz edilecek, gerekirse yetkili mercie çıkılacak. Pazarda güzel gördüğümüz, en öne dizilmiş taze meyveler nasıl evde çürük çıkabiliyorsa, kamuda da aynısı olabiliyor. Kamu yöneticileri de bu toplumdan çıkıyor. Toplum ne kadar ahlaklıysa, belediyeciler de o kadar ahlaklıdır” dedi.
**
Saydamlık, tarafsızlık, dürüstlük, hesap verebilirlik ve kamu yararını gözetme gibi etik davranış ilkeleri hakkında bilgiler veren Şen, kamusal hizmet ve uygulamalarda, kişisel suç niteliği taşıyan durumlarda en doğru kararı verecek olan, kişinin kendi vicdanı olduğunu ifade etti….
**
Yrd. Doç. Dr. Mustafa Lütfi Şen’in açıklamasından şunu çıkartabiliriz;
Sizler ne kadar ahlaklıysanız, sizleri yöneten belediye başkanları da o kadar ahlaklısınız…
Bir belediye başkanı yolsuzluk yapıyorsa, usulsüzlük yapıyorsa, demek ki sizler buna göz yumuyorsunuz ki, o da bunu yapıyordur…
O halde, siz ne kadar ahlaklı iseniz, belediye başkanı ve belediye çalışanları da o kadar ahlaklıdır…

Çalkavur, Dünyagöz’de katarakt ameliyatı oldu
Kocaeli Emniyet Müdürü Yusuf Çalkavur, önceki gün Dünyagöz İzmit’de Prof. Dr. Orhan Elibol tarafından katarakt ameliyatı edildi. Çalkavur dün de katarakt ameliyatı geçirdiği gözünü kontrol ettirdi. Prof. Dr. Orhan Elibol, Sayın Çalkavur’un göz sağlığının gayet iyi olduğunu belirterek herkesin mutlaka yılda bir kez rutin göz muayenesinden geçmesinin önemini vurguladı.
**
Prof. Dr. Elibol “Kocaeli Emniyet Müdürü Yusuf Çalkavur, merkezimize geldiğinde gözünde katarakt tespit edildi. İlaç ve gözlükle tedavisi maalesef mümkün olmayan katarakt için ameliyat önerdik. Kontrolü yaptık ve ameliyat olan gözünün sağlığına kavuştuğunu gördüm” dedi. Kontrolleri tamamlanan Çalkavur Dünyagöz İzmit’ten sağlığına kavuşmuş olarak uğurlandı. Çalkavur’a geçmiş olsun diyoruz.

Yahya Kaptan’da yolları asfaltlanıyor
Havaların ısınmasıyla birlikte asfaltlama çalışmalarına hız veren Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Yahya Kaptan’ın yollarını yeniliyor. Çalışmalarla birlikte cadde ve sokalar pırıl pırıl bir görünüme kavuşuyor. Yürütülen çalışmalarda Uluçınar ve Çamsakızı Caddeleri asfaltlanıyor. Çalışmalar kapsamında Yahya Kaptan yollarına 3 bin 500 ton asfalt dökülecek.

Arıkan’dan Shell’e ziyaret

TÜPRAŞ İzmit Rafinerisi baş temsilcisi Faruk Arıkan ve bir grup Tüpraş işçisi Shell Derince Tesisleri'nde Özkan Üresin’den boşalan baştemsilcilik görevine seçilen Gökhan Özün ve temsilci Birol Uysal’ı ziyaret etti. Shell Derince Tesisleri’nde sendika odasında gerçekleşen ziyarete birçok Shell işçisi de katıldı. Baştemsilci Gökhan Özün ziyaretin kendilerini çok mutlu ettiğini belirterek tüm Tüpraş'lılara teşekkür etti. Özün ve Uysal’a başarılar dileyen Faruk Arıkan, Petrol İş'te örgütlü tüm işçilerin ve sendikacıların birbirleriyle iletişim içinde olmaları ve ortak mücadele zemini yaratmaları gerektiğini belirtti.Bundan sonra daha sık bir araya geleceklerini belirten Arıkan, Tüpraş ve Shell işçilerinin sorunlarının ve çözümlerinin aynı olduğunu söyledi.Başiskele’de mezarlıklar bakımda

Başiskele Belediyesi, 53 mezarlığın temizlik ve bakım çalışmalarını tamamladı. Köyler dâhil 74 mezarlığın 1. Tur bakım çalışmasını tamamlayan mezarlık işleri ekipleri bahar mevsimiyle birlikte uzayan otları kesmek için 2. tur bakıma başladı. Çalışmalar sırasında otlar kesilip, kabirler yabancı otlardan arındırılıyor ve çevreleri düzenleniyor.KOÜ, yerel basına çalıştay yapacak

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Akbulut, Gazetecilik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Füsun Alver ve Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Emel Baştürk Akca ilimizdeki yerel basın kuruluşlarına ziyaret etti. Gazetemizi de ziyaret eden Prof. Dr. Akbulut, “Sektörde yer alan yerel basın kuruluşlarıyla bir çalıştay yapmayı planlıyoruz. Ayrıca yerel basın kuruluşlarından habercilik anlayışı ile ilgili bir talep gelirse seminer eğitimi vermeyi de isteriz” dedi.


Yeni Rakı’nın şimdiki durağı İzmit

Türk yeme içme ve eğlence kültür zenginliğinin en köklü temsilcilerinden biri olan Yeni Rakı’nın Yerel Şenlikleri 09 Haziran Cumartesi gecesi İzmit Marina ve Tekneler Bölgesi’ne geliyor. Katılımcılar Yeni Rakı Şenlikleri’nde lezzetli mezelerin tadını çıkarırken, Yeni Rakı Fasıl ekibinin şarkılarıyla eğlenecekler. Karikatüristler, falcılar ve festival hatırası fotoğrafı gibi farklı aktivitelerin de yer alacağı şenlikler, daha sonra Samsun, Cunda, Fethiye ve İzmir Foça’ya da uğrayacak.Başkan Köşker, macera parkı projesini tanıttı

AKP teşkilatları Gebze Eksihisar’da düzenlenen istişare toplantısında bir araya geldi. Toplantıya; AKP Kocaeli Milletvekilleri Fikri Işık ve Mehmet Ali Okur’un yanı sıra, AKP İl Başkanı Mahmut Civelek, AKP Gebze İlçe Başkanı Cemalettin Kaflı, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak ve Çayırova Belediye Başkanı Ziyaettin Akbaş katıldı. Başkan Adnan Köşker, tarihi Eskihisar Kalesi’nin karşı yamacında bulunan araziye yapılacak olan macera ve aksiyon parkıyla ilgili bilgi verdi.BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?
-Deve, deniz suyu içebileceği gibi bir defada 250 litre su da içebilir.


KONUŞAN FOTOĞRAF:

MHP eski Milletvekili Cumali Durmuş: Bak Mahmut kardeşim (Mahmut Civelek- AKP İl başkanı), basından takip ediyorum, kendini 3.Mahmut sanıyormuşsun. Sana abi tavsiyesi, siyaset uzun soluklu, biraz daha ılımlı ol.


# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj GönderYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR