Lafı uzatmaya gerek yok

MAKALEYİ DİNLE

Yok şu anketmiş, yok bu çalışmaymış, yok öyleymiş, yok böyleymiş…

Bunun adı milletin sillesidir.

Aslında her şey ortadaydı.

Olması gereken de buydu.

Millet 7 Haziran’daki duruşu ile sadece bir mesaj vermişti, o kadar. Fakat görünen o ki bu mesajı algılayan sadece AK Parti olmuş.

Millet de bunun farkında olarak devlet yönetimine yine 7 Haziran öncesindeki gibi etkin bir gücün hakim olmasını istemiş.

Dün yapılan 1 Kasım seçimleri ile ortaya konulmuştur ki, Türkiye’deki hiç kimse koalisyonu istemiyor.

Dahası tek başına iktidarın olması tarafında bir mücadele veriyor.

Peki, toplum böyle bir beklenti içindeyken bizim muhalefetteki partilerimiz ne yapıyor?

MHP’nin genel başkanı Devlet Bahçeli, daha 7 Haziran akşamında AK Parti’nin HDP ve CHP ile koalisyon yapmasını, kendilerinin ise ana muhalefet olarak mecliste yer alacaklarını söylemişti…

Yani bir yerde amacının iktidara gelmek değil, muhalefette kalarak günü kurtarmak olduğunu ortaya koymuştu.

HDP ve şu genel başkanı Selahattin Demirtaş, yine daha seçimin ilk günlerinden itibaren, AK Parti ile hiçbir şekilde koalisyona girmeyeceklerini açık bir biçimde beyan ederek, Türkiye’deki seçmenin iradesini yok saymıştı…

Tabi bir de terörden medet uman bir siyaseti Türkiye’deki seçmen yapısına, özellikle de Kürt seçmen profiline yakıştırması Demirtaş’ın tepki görmesine sebep olmuştu.

Sen eğer, “PKK’lıların cenazelerine katılmayan HDP’liler hakkında disiplin sürecini başlatırım” dersen, Türkiye partisi olamadığın gibi, bu oluşuma destek ve oy veren herkesi de PKK’lı sınıfına sokmuş olursun.

Sadece bu durum bile ırkçılık anlayışı üzerinden siyaset yapan, bunu da PKK’nın silahlarının bünyesinde gerçekleştiren Demirtaş, aslında topluma çaktırmadan ırkçılığın en büyüğünü yapıyordu.

Tabi bu işin bir karşılığı olacaktı. Sen bütün oy verenlerini PKK’lı yerine koyarsan, seçmenin de sadece bu terör örgütü ile değil, bizzat HDP ile de 1 Kasım’da olduğu gibi araya kesin bir set çeker.

Gelelim CHP’ye…

CHP belki de süreci en olgun ve kendi karakterine uygun şekilde götürdü. Burada Kemal Kılıçdaroğlu’nun yanlışı muhafazakar kesimin oylarına talip olurken, koalisyon çalışmaları ile partisini PKK güdümündeki HDP’ye yakınlaştırmasıydı.

Kılıçdaroğlu şayet bu hatayı yapmamış olsaydı ve AK Parti ile koalisyona daha mantıklı bir yaklaşımla sıcak baksaydı milletten daha olumlu tepki görebilirdi.

Kısacası 1 Kasım seçimleri ile koalisyon istemediğini açık şekilde ortaya koyan Türkiye’deki seçmen yapısı, iktidarın 7 Haziran sonrasında oluşan beklentilerine olumlu yanıt vermesine aynı şekilde karşılık verdi.

 

***

 

Peki, Kocaeli’de AK Parti’nin bir vekil artırmasını neye bağlayabiliriz?

Kocaeli’deki AK Parti’nin milletvekili aday listesini değerlendirmemi isteyenlere açık bir şekilde şunu söylüyordum…

“Burada AK Parti’nin vekil sayısı 7 olmazsa 5 olur…”

Yani her şey Cemil Yaman’ın performansına bağlıydı.

Ancak 7 oldu. Sebebi ise kabul etmek lazım Cemil Yaman’dır.

Hakkını verdi seçim sürecinin. Gitmediği, gönlünü almadığı kimse kalmadı gibi bir şey…

Daha aday adaylığı döneminden beri aynı şeyi söylüyordum. Yaman’ın oy getirisi sadece Dilovası’nda olmayacaktı. Başka Körfez ve batısındaki ilçeler olmak üzere şehrin birçok bölgesinden AK Parti’ye oy kazandırdığını düşündüğüm Cemil Yaman, bu seçimin de yine en güçlü ismi olarak ortaya çıkmıştır.

Kendisine ve şahsında AK Parti’nin diğer vekillerine, ayrıca ilimizden seçilerek Ankara’ya gitme şansı bulana diğer partilerimizin temsilcilerine görevlerinde başarılar diliyorum…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR