Rio de Janeiro Olimpiyat Oyunları

MAKALEYİ DİNLE

Erdinç Kebapçı, İsmail Keleş, Yavuz İlnam, Yusuf Dikeç... Bu isimleri hatırlayanımız var mı? Bundan tam bir yıl önce kısa da olsa bu isimlerin yer aldığı bir yazı yazdığımı hatırlıyorum. Buradan 15 saatlik bir yolculuk sonrası ulaşılabilen bir coğrafyadan yazmıştım.

 

Dünya Üniversiteler Yaz Spor Oyunları esnasında bu atıcılarımızın başarısından söz etmiştim. Şimdi bu isimler Olimpiyat barajlarını geçtikleri için Rio’da yarışma hakkını kazandılar. Aralarından bazılarının haberlerini “Armietiro Türkiye” dergisinde okuduk. Atıcılık sporu için keyif verici bilgiler...

 

31. Yaz Olimpiyat Oyunları Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde yapılacak. Çok az kaldı oyunların başlamasına. 5-21 Ağustos 2016 tarihleri arasındaki bu sportif organizasyon Dünyanın en önemli aktivitesi olarak bilinir. Kıta ve Dünya Şampiyonalarından daha kıymetlidir. Her dört yılda bir yapılır ve hemen her sporcunun en çok katılmayı arzu ettiği faaliyettir.

 

Olimpiyatlara katılabilmenin her branş için çeşitli barajları olduğu bilinmelidir. Canı isteyen istediği branşta buraya katılamaz. Çeşitli, koşullar ve baraj derecelerinin aşılması gereklidir. Takım sporlarında kıta ve dünya şampiyonalarında belirli sıralamalarda olmak gerekir. Velhasıl, inanılmaz bir tempo ve verimlilik gerekir bu olimpiyat oyunları için.  

 

Brezilya, bu oyunları düzenleme hakkını 2 Ekim 2009 yılında Uluslararası Olimpiyat Komitesinin Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da yaptığı 121. toplantısı sonunda kazandı. Değerlendirmeler, incelemeler, çeşitli gözlemler sonucu Rio, bu oyunlara ev sahipliği yapmayı ajandasına yazdı.

 

O günkü fotoğraf karelerine baktığımda Brezilya’nın o yıllardaki Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva’yı görüyorum. Bizzat çalışmış, ülkesinin bu oyunları yapabilmesi için her şeyi denemişti. Lula da Silva, çocukluğunda postacılık, gazete dağıtıcılığı, çamaşırhane işçiliği yaptı. Sonra çeşitli fabrikalarda işçi olarak çalıştı. Sanıyorum 1980 yılında bir parti kurdu. Rio’nun ismini açıklandığında onun en önde otururken ayağa kalkıp sıçradığı fotoğraf şimdi gözümün önünde...

 

Bu oyunlar sanıyorum ilk kez bir Güney Amerika ülkesinde yapılıyor. Bu açıdan anlamlı bir faaliyet. Brezilya derken hep aklımıza Pele ve futbol gelse de artık olimpiyatlara ev sahipliği yapmış bir ülke olarak anacağız. Pele’den söz ederken, onu yazmadan geçemeyiz. O günkü karelerde bizzat ve her zaman Pele’nin yer aldığını unutmayalım. Hatta bir müddet Spor Bakanlığı yaptığını da... Döneminde hazırladığı bazı yasaları hemen uygulamaya geçiremediyse de sonraki yıllarında Brezilya bu çalışmaları kendi spor dünyasında kullanmayı başardı...

 

Gelelim ülkemize: Türkiye bu olimpiyat Oyunlarına 21 spor dalındaki 103 sporcusu ile katılacak. Bu sporcuların 48’i kadın, 55’i erkek. İçlerinde tanıdığım birçok sporcu var. Onlardan birisi İrem Karamete. Kadınlar flörede mücadele edecek olan bu sporcumuzun antrenörü Damir Sayfitdinov... Eskrim ve Bilim Sempozyumuna katılanlarımız hatırlayacaklardır, bu çalıştırıcıyı konuşmacı olarak getirmiş idik. O zaman yaptığı konuşmada, Rusların Fransız sistemini benimsediklerini ve bir sporcunun olimpiyatlara nasıl hazırlanacağının ip uçlarını vermişti. Şimdi onu, olimpiyatlara katılan bir sporcunun hocası olarak görüyoruz. Kimleri konuşmacı olarak getirelim derken Kocaeli Eskrim Kulübü Başkanı Ahmet Erim hocamızın ve Kocaeli tenis, Eskrim Dağcılık Kulübü Başkanı Turgay Şahbenderoğlu’nun tavsiyesinin ne kadar yerinde bir isim olduğunu sanırım şimdi daha iyi anlamış olmalıyız!

 

Rio de Janeiro’da olimpik karşılaşmalar için 37 ayrı spor tesisi kullanılacak. Oyunlara katılacak olan sporcu sayısı 10500 olarak veriliyor. Olimpik köylerdeki bazı odalarla ilgili medyada olumsuz haberler yer alsa da bu oyunlar mutlaka yapılacak. İlgili sporların uluslararası federasyonları tüm hazırlıklarını tamamladılar.

 

Ülkede bazı gösteriler, olimpik oyunlara karşı birtakım görüşler yer alsa da olimpik hareket devam edecek. Lula da Silva yanında Pele ve herkesin gözlerden kaçırdığı FIFA’nın eski Başkanı ve şimdi 100 yaşında olan Havelange’ın çabaları olmasa Brezilya bu oyunları alamazdı. Tam oyunların yapılacağı yılın Mayıs ayında Devlet Başkanı Dilma Rousseff’in görevden uzaklaştırılması da ilginç bir hikayedir. Kişisel görüşüm Michel Temer’in Rio’daki bu oyunlar için maksimum gayreti göstereceği şeklindedir.

 

Rio Yaz Olimpiyat Oyunları bu izlenimler çizgisinde başlayacak. Devamını detayları ile paylaşmak üzere...

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Yavuz Taşkıran - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR