Şeker’e göre sanayi nereye kaydırılmalı?

MAKALEYİ DİNLE

Son zamanlarda, İstanbul’un bağırsakları temizleniyor ve sanayi Kocaeli’ye kaydırılıyor deniyor…
Buna örnek olarak da yeni yapılan OSB’ler gösteriliyor…
Önceki gün AKP Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, Doğu Marmara Kalkınma Ajansını Genel Sekreteri Erkan Ayan'ı ziyaret etti.
Ziyarette, sanayi konusu da gündeme geldi.
**
Çalışmalar hakkında bilgi veren Ayan, çalışma alanı olarak Kocaeli ilimiz ile birlikte toplamda 5 şehrimizin (Kocaeli, Yalova, Düzce, Bolu, Sakarya) olduğunu söyledi.
**
Ayan, İlyas Bey'in Ajansımızı ziyaret etmesinden önce kendilerinin her ilin milletvekilleriyle TBMM'de bilgilendirme ve istişare toplantıları yapmak istediklerini fakat zaman içinde kısmet olmadığını belirtti.
**
Genel Sekreter Ayan, en büyük hedeflerinin bölgemizin kalkınma planları yapmak olduğunu ifade etti.
Bu yönde çalışmalarının süreceğini ve bölge için 10 yıllık bir kalkınma planı düşündüklerini ve milletvekillerimizin bizlere olan desteklerini ve yönlendirmelerini beklediklerini söyledi.
**
Şeker'in Bilişim Vadisi'ne yatırımcı geliyor mu? sorusu üzerine Ayan, “yatırımcı gelmesinden çok kendi yatırımcımızı meydana getirme üzerine çalışmalarımız var” dedi.
İlyas Şeker, artık Kocaeli'nin sanayiye doyduğunu bundan sonra demiryolunu güçlendirip sanayiyi Anadolu'ya kaydırmaları gerektiğini söyledi.
Gıda OSB'deki son gelinen nokta, Belediyelerle nasıl bir işbirliği içinde oldukları, MİA bölgesinin Kocaeli’mize getirileri hakkında daha birçok konuda bilgi alışverişinde bulunuldu.
**
Şeker ile Ayan arasında geçen diyalog böyle.
Şeker’e katılıyorum…
İstanbul sanayiye doydu…
İstanbul sanayisini Kocaeli’ye kaydırdılar…
Artık Kocaeli de sanayiye doydu…
Anadolu’ya kaydırmakta fayda var…
Ama, son zamanlarda yapılan OSB’lerle, sanayinin Anadolu’ya gönderilmesi zor gözüküyor…

CHP’li Kaplan’dan
Srebrenica açıklaması

CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, Srebrenica katliamı hakkında açıklama yaptı. Kaplan, “ 11 Temmuz 1995 tarihinde BM güvenli bölge ilan ettiği, Srebrenica’da 8500 Müslüman; çocuk – kadın –yaşlı demeden hunharca öldürülmelerinin üzerinden 17 yıl geçti. 2. Dünya savaşından sonra hukuken ispatlanmış tek soykırımdır Srebrenica. Irkçılığın, insanlık suçuna dönüştüğü yerdir Srebrenica. Acısı hala yürekleri parçalayan bu olayı unutmamak ve unutturmamak gerekir. Yeni Srebrenicaların bir daha yaşanmaması için barışı, sevgiyi ve bir arada yaşamayı unutmamalıyız” dedi. Tarihte, birçok say kırım yapıldı. 1995 yılında Avrupa’nın göbeğinde yapılan bu katliam, bir insanlık ayıbıdır…

Başiskele’de her gün
100 ton su kullanılıyor

Başiskele Belediyesi ağaçların sulama çalışmalarını bilinçli bir şekilde yaparak onların sağlıklı ve verimli kalmasına yardımcı oluyor. Sabah ve akşam saatlerinde park ve bahçeler ile yol güzergahındaki ağaçları su tankerleriyle sulayan ekipler her gün 100 ton su kullanılıyor.

“Ortak paydamız Gebze”

Giresun Keşap Karabulduk Beldesi Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Fazlı Yılmaz ve yöneticilerini makamında ağırlayan Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, “Bir gönül işi olan dernekçiliğin doğru yapılması halinde, hepimizin ortak paydası olan Gebzelilik bilincinin yerleşmesinde, gelişmesinde katkı sağlayacağını biliyoruz” dedi .

Tarihi Çarşı Camii
restore edilecek

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Marmara Depremi’nde hasar gören ve kullanılamaz hale gelen Tavşancıl Çarşı Camiini restore edecek. Camii 13 yıl aradan sonra restorasyon çalışmalarının ardından ibadete açılacak. Osmanlının son dönemlerinde yapılan camii bölgede ayakta kalabilen tek eser olma özelliğine sahip. Restorasyon çalışmasıyla Tavşancıl Çarşı Camii geleceğe bırakılacak tarihi bir yapı olacak. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi camiyi restore etmek amacıyla ihale gerçekleştirdi. En düşük teklifi 294 bin 752 TL ile Analiz restorasyon verirken en yüksek teklif 464 bin 441 TL ile Arıcı İnşaat’tan geldi.

KANÇEV-DER’den
eğitime büyük destek

Kandıra ve Çevre Köyleri Derneği, İzmit Halk Eğitim Merkezinin düzenlemiş olduğu 2012 KPSS kursuna büyük destek oldu. Kançev-Der Başkanı Musa Demir, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Salih Aydın’ı makamında ziyaret ederek, böyle bir kursun açılmasında ve hemşerilerimizin bu imkânlardan yararlanmasına katkı sağladığı için kendisine teşekkür etti.

Kasımoğlu, Karşıyaka’da

2012-2013 Eğitim -Öğretim yılına yeni idari ve öğretmen kadrosuyla girecek olan Karşıyaka Koleji’nde Müdür Yardımcılığına Tolga Kasımoğlu getirildi. 10 yıllık okul, dershane, etüt merkezi tecrübesi bulunan Kasımoğlu, Kocaeli’de Milli Eğitim camiasında tanınmış isimlerden. Kasımoğlu, Karsıyaka Koleji’nin önceki dönemlerde önemli başarılara imza attığını ve bu başarılara yeni ve daha güzellerini ekleyeceklerini söyledi.


Darıca’da üst yapı
çalışmaları sürüyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Darıca’daki asfalt ve parke çalışmalarını sürdürüyor. Bozuk olan yollar temizlenerek düzenlenip tekrar asfaltlanıyor. Kaldırımlara renkli parkelerle döşenirken ayrıca engelliler için kabartmalı taşlar konuluyor. Darıca’daki parke ve asfalt çalışmalarını yerinde inceleyen Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ersin Yazıcı, kentin tüm bölgelerinde bu tür çalışmaların yoğun olduğunu ifade etti.

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?
-Yeryüzünün en sıcak yeri Afrika’da El-Ezize bölgesidir. (Gölgede 58 derece)

KONUŞAN FOTOĞRAF

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR