Amatörün adı kalmış!..

MAKALEYİ DİNLE

Yıllardır bir mücadele verir dururum. Ama sonuç almayı bırakın, gülüp geçildiğini bile iyi bilirim. Ama doğru tektir.

Amatör ne demektir? Gelin kelime anlamına bakalım…

***

“Amatör (Fransızca: ''amateur''), Bir işi hayatını kazanmak veya para karşılığı için değil, yalnız zevki için yapan, hevesli, meraklı kişiler için kullanılan sıfat. Zıt anlamlısı "profesyonel". Amatörler yaptıkları işin uzmanı değildirler, o işi meslek olarak da edinmemişlerdir. Bu sıfat ayrıca alaycı bir biçimde "acemi", "beceriksiz" karşıtı olarak da kullanılmaktadır (TDK sözlüğü). Eski Fransızca'da "seven, sevgilisi" anlamlarına gelen "amateur" sözcüğünün kökeni 1784 yılına dayanmaktadır.”

***

Yukarıdaki tanıma ve bir de amatör futbol liglerine bir bakın. Hayatını kazanmak ya da para karşılığı futbol oynamayan kaç kişi sayabilirsiniz? Ama bizde futbol ve spor kavramı o kadar karışık ki, arapsaçı gibi. Bu da milli takıma kadar yansıyor. Şimdi diyeceksiniz ki, “Amatör de gençler oynuyor ve buralardan yetişiyor. Orada oynamazlarsa nerede yetişecekler be adam?..’

Kesinlikle haksızsınız derim. Amatörlerin olduğu yenden geleceği profesyonellerinin yetişmesi mucize gibi bir şeydir. Olmuyor mu, oluyor tabi. Ama dedim ya mucize gibi. Şans yanlarında olacak. Ne çocuklar, ‘Papaz’ların yanında harcanıyor biliyor musunuz o kulüplerde. “Pekala bu çocuklar nereden yetişecek?” derseniz, Akademi denen yarı profesyonel liglerden derim tabii ki. İşin doğrusu budur. Eğer çocuk bu işi profesyonel olarak yapmak istiyorsa, gidecek TFF’nin direkt düzenlediği Akademi liglerine katılacak. Amatördeki ‘Kurt Papaz’ların arasına ‘kuzu’ gibi atılmayacak. Kurtların dişleri arasına terk edilmeyecek. Gelişmiş dünya bunu böyle yapıyor. Barcelona’nın kendi içerisinde 34 takımlı ligi bile var. Çocuklarını oradan yetiştiriyor. Ama Kocaelili profesyonel takımlar Gölcükspor, Derince, Birlik, Darıca, kendi alt yapı takımları arasında bir lig kurabilir mi? Neden olmasın? Ama kesinlikle hayır. Çünkü orada da yöneticiler henüz profesyonel değil ki.

***

Yukarıdaki amatörün gerçek kelime anlamına bakın, sonra da çevrenizdeki amatör kulüplere bakın. ‘Sevgi’ dışında bakalım tek bir kelimesi bile tutuyor mu?

Yazık terk etmeyin artık çocuklarımızı… Kurtların içine kuzu gibi salmayın ve geleceklerini karartmayın.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Hakan Yağcıoğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR