Dersimliler Munzur festivaline gidiyor

MAKALEYİ DİNLE

1937-38 yılında katliama maruz kalan, 1994’lü yıllarda köyleri boşaltılan, şimdiler de bölgeye yapılacak 20 baraj ile yaşamlarından uzaklaştırılmaya çalışılan acıların halkı Dersimliler, kültür ve doğa festivali yaparak, acılarını bir nebze olsun unutmaya, birlik ve beraberlik içinde olmaya çaba gösteriyorlar.
**
12.Munzur Kültür ve Doğa Festivali bu yıl 26-29 Temmuz tarihleri arasında Tunceli’de (Dersim) yapılacak. Kocaeli Dersimliler Derneği de her yıl bir otobüs kaldırarak festivale iştirak ediyor. Bu yıl 25 Temmuz’da Nazimiye’de yapılacak olan program da festival programına dahil edildi…
Kocaeli Dersimliler Derneği Başkanı Ruhi Çelik, bu yıl ki festival programını belirledi.
Yine bir otobüs kaldırıyor.
Kocaeli kafilesi 24 Temmuz’da yola çıkacak…
12. Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nin tertip komitesinde de yer alan Başkan Ruhi Çelik, festivalde oldukça etkin rol oynuyor. Başkan Çelik, festivale katılmak isteyenlerin İzmit’teki Belediye İşhanı’nda bulunan Kocaeli Dersimliler Derneği’ne başvuruda bulunmalarını istedi.


Civelek, kendisini arabaya benzetmiş!
Kocaeli Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Kemal Kaya ve oda yöneticileri, önceki gün AKP İl Başkanı Mahmut Civelek’i ziyaret etti. Kaya, Civelek’in çok çalıştığını, bundan sonra Kocaeli için daha güzel şeylerin yapılacağını söyleyerek Civelek’i övmüş. Bu övgü doğal olarak Civelek’in hoşuna gitmiş. Civelek de çalışma temposunu yük taşıyan bir arabaya benzeterek, “Bazı araçlar vardır ne kadar çok yük yüklerseniz yol tutuşu ve gidişi daha iyi olur” dedi.
Civelek, aracın benzinli mi, gazlı olduğunu açıklamamış…


Balaban ve Yılmaz da artık Sarı Basın Kartlı!
Sarı Basın Kartı, bir gazetecinin prestijidir…
Bu prestije ben de sahip olmuştum…
T.C. Başbakanlık Basın-Yayın ve Emformasyon Genel Müdürlüğü yönetimi geçtiğimiz hafta toplandı.
Yeni Sarı Basın Kartı almaya hak kazananları belirledi.
Çalışma arkadaşlarımızdan M.Haluk Balaban ve Adnan Yılmaz da artık Sarı Basın Kartlı gazeteciler.
Kendilerini kutluyoruz…
Balaban ve Yılmaz’ın yanı sıra ilimizde Bigman Çakman, Niyazi Genç, Erol Kaçmaz ve Emine Akboyun da Sarı Basın Kartı aldı.
Onları da kutluyoruz…


Çevreyi kirletene 8600 lira ceza
İzmit Belediyesi kurallara uymayanları affetmiyor. Zabıta ekipleri Çukurbağ Mahallesi Özkan Sokak’ta çevreyi kirleten ve vatandaşa rahatsızlık verenler olduğu ihbarını alınca hemen bölgeye gittiler. Yapılan kontrollerde vatandaşların ihbarının doğru olduğu belirlendi ve çevre kirliliği oluşturan bir firmaya Kabahatler Kanunu’nun 41. maddesinin 4 . fıkrasına istinaden 8 bin 600 TL idari para cezası kesildi. Zabıta Müdürü Muhammet Ergin de çevreyi kirleten şahıs ve kurumlarla ilgili denetimlerin devam edeceğini ifade ederek, bu konudaki çalışmalara titizlikle devam edileceğini, kenti kirletenlere göz açtırmayacaklarını söyledi.


Sarıkamış şehitleri İzmit’te yaşayacak
İzmit Belediyesi örnek çalışmalarından birini de Tepeköy Mahallesi’nde hayata geçiriyor. Belediye tarafından Tepeköy Mahallesi’nde yaklaşık 3 dönümlük bir alanda Sarıkamış Şehitleri için anıt ve hatıra ormanı yapılıyor. 17 Ağustos Caddesi üzerindeki çalışmada Sarıkamış’ta şehit olan 161 İzmitli adına heykel ve rölyef ile hatıra ormanı yer alacak. Sarıkamış Şehitleri adına İzmit’te yapılan ilk çalışma olan Tepeköy’deki projenin önümüzdeki birkaç ay içinde tamamlanması planlanıyor.


Yıldırım, minibüsçülere konuk oldu
Kocaeli Otobüsçüler ve Minibüsçüler Kooperatifleri Birliği ilk toplantısını Karamürsel’de yaptı. Birlik Başkanı Ahmet Utaş öncülüğünde Kalyon Kafe’de yapılan toplantıya Karamürsel Kaymakamı Celil Ateşoğlu, Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım, İlçe Emniyet Müdürü Abdurrahman Türkmen, 5 Nolu İzmit Şehiriçi, 13 Nolu İzmit Şehiriçi, 10 Nolu Körfez, 66 Nolu Uzunçiftlik, Değirmendere, Köseköy, Gölcük, Suadiye, Gebze ve Yazlık kooperatifleri ve başkanları ve yöneticileri katıldı. Kaymakamı Celil Ateşoğlu, kooperatiflerin birlik altında toplanmasının önemli bir adım olduğunu, sorunların ve taleplerin çözümünde daha etkili olabileceğini söyledi.


BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?

Domuzların vücut yapılarından dolayı hiçbir zaman başlarını yukarı kaldırıp gökyüzüne bakamadıklarını…


KONUŞAN FOTOĞRAF

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj GönderYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR