Karamürsel’de siyaset…

MAKALEYİ DİNLE

Karamürsel’de “siyaset ateşi” erken yakıldı.
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, önceki gün ilçeye gelerek, İbrahim Usta’yı belediye başkan adayı olarak açıkladı.
MHP, böylece Darıca’dan sonra Karamürsel’in adayını da açıklamış oldu.
Şimdi gözler AKP ve CHP ve SP’nin adayında.
MHP’nin adayı İbrahim Usta kim?
Ailesinin siyasi kökeni DYP’ye dayanıyor.
Babası ve kendisi, DYP’nin birer üyesiydi.
Daha sonra AKP’ye geçti, bundan önceki dönemde belediye meclis üyeliği yaptı.
Son belediye seçimlerinde, belediye başkanlığına AKP’den aday adayı oldu, ama aday gösterilmedi.
Seçimlerden sonra partisinden istifa ederek MHP’ye geçti, şimdi MHP’nin belediye başkan adayı…
Lassa’dan emekli.
Halen ilçede zirai ilaçlar satan bir işletmesi var.
İbrahim Usta, MHP’ye ne kazandırır?
Bugünden bir şeyler söylemek mümkün değil.
En azından diğer adayların da açıklanmasını beklemek gerekir.
********
Seçimlere 10 ay kala Karamürsel’de siyaset nasıl görünüyor?
AKP ve CHP, ne durumda?
Karamürsel’de siyaset denince, ilk akla gelen isim Özcan Özalgın’dır.
Karamürsel’in “efsane” belediye başkanı…
1984-1999 yılları arasında kesintisiz 3 dönem başkanlık yapmıştı.
Özcan Bey’le görüştüm.
Yine Karamürsel’in çınarlarından Tarık Bağdat’la konuştum.
Gazeteci dostumuz Abdullah Karagöz’ün görüşünü aldım.
Ve burada isimlerini vermeyeceğim bazı kişilerle görüş alışverişinde bulundum.
Şu şunu, bu bunu dedi, diye yazmayacağım.
Genel hava ne, onu yansıtacağım.
Tespitlerim şöyle:
*AKP, belediye başkanlığı için mevcut başkan İsmail Yıldırım’ın dışında yeni bir isim arayışı içinde. İsmail Yıldırım, örneğin bir Mehmet Ellibeş (Gölcük) gibi banko görünmüyor. İsmail Yıldırım’ın DP’den seçilip, çok ağır sözlerle eleştirdiği AKP’ye geçmesi, parti kamuoyunda “güvensizlik” yaratmış durumda. AKP’lilerin çoğu, “Bugün başkasına yapan, yarın bize de yapabilir” görüşünde. İsmail Yıldırım’ın hiç mi aday gösterilme ihtimali yok? Var, ama az!
*AKP’den başkanlık için kimlerin ismi geçiyor? Çok isim konuşuluyor. Bunlardan biri, hepimizin yakından tanıdığı Fuar Müdürü Feyzi Utaş. Feyzi Utaş Karamürselli ve Boşnak kökenlidir. Üç dönem belediye meclis üyeliği yaptı. Bunun bir döneminde, Saadettin Özalay’ın başkan olduğu dönemde (1999-2004 arası) “başkan yardımcılığı” görevinde bulundu.
Bu yazıyı yazmadan önce, kendisiyle görüştüm. Şunları söyledi:”Adayım, demem doğru değil. Partim, en isabetli adayı bulma konusunda gerekli çalışmaları yapıyor. Bana dönüp sen aday olmalısın derlerse, görevden kaçmam. Karamürsel için, bizler için hayırlı ne ise o olsun!”
*AKP’de daha başka isimler var mı? Var… Bir başka “Utaş” soyadlı… Ahmet Utaş… Tanışmıyoruz, ama bildiğim kadarıyla Ahmet Utaş, “kartviziti kalabalık” bir kişi. Feyzi Utaş’la da “amcaoğlu” oluyorlar. AKP’den belediye meclis üyesi, Türkiye Boşnak Federasyonu Genel Başkanı, kooperatif başkanı… Görünen, önümüzdeki dönemde Karamürsel siyasetinde “Utaş” soyadı ağır basacak. AKP’de Feyzi Utaş ve Ahmet Utaş dışında başka isimler de var mı? Var, ama henüz bu isimler olgunlaşmış değil.
*CHP, ne yapıyor? CHP, İsmail Yıldırım’ın terk ettiği, daha doğrusu sattığı DP tabanıyla ittifak peşinde… Karamürsel, CHP’nin en yoğun çalıştığı, en iddialı olduğu ilçelerin başında geliyor. Belediye başkan adaylığı için bakın kimlerin adı geçiyor: Av. Merih Kuruçelik… Merih Bey, son seçimlerde de CHP’nin başkan adayı idi. İl Genel Meclisi Üyesi Mustafa Asım Uğurlu, ticaretle uğraşan Mehmet Baş, CHP İlçe Kadın Kolları Başkanı Zuhal Öztorun, kuyumcu Ahmet Kök, Karamürsel Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Münteha Purut, manifaturacı Emin Çalık… Emin Çalık, eski Kocaeli Milletvekili DSP’li Halil Çalık’ın amcasının oğlu…
Gördüğünüz gibi, CHP’de daha şimdiden 7 kişinin adı aday adayları arasında geçiyor.
*Benim gördüğüm ne? Karamürsel’de “bağnaz partili” sayısı çok azdır. Karamürselli, körü körüne gidip oyunu kullanmaz. “Odunu koysam seçtiririm” sözü, Karamürsel’de geçersizdir. Partilerin göstereceği aday çok önemlidir. Bu nedenle “Ne olursa olsun, AKP Karamürsel’de seçimi kazanır” demek, mümkün değildir. Muhalefetin ittifak yapmasına gelince… İttifak, partiler arasında olmaz. Parti tabanında ittifakı sağlayacak olan, adaydır. Öyle bir aday çıkarırsın ki, her partiden insan ona oyunu verir. Hiç kimse, partimin yöneticileri böyle istediği diye bir adaya oy vermez.
*********
Benim, Karamürsel siyasetiyle ilgili yazabileceklerim şimdilik bu kadar.


# DİĞER MAKALELERİ

Yazar M.Tanzer Ünal - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR