Rektör Hülagü’nün şiarı; Söz konusu vatan ise gerisi teferruattır

MAKALEYİ DİNLE

Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Sadettin Hülagü, dün The Ness Otel’de kahvaltılı basın toplantısı yaptı…

Toplantıya ben de katıldım…

Önce yemekler yendi, sonra Rektör Hülagü kürsüye çıkarak 1 yıllık faaliyetlerini anlattı…

Kameralardan dolayı Rektör’ü göremiyorduk, sadece sinevizyon görüntüsünü görebiliyorduk…

Hülagü’yü dinlerken bir ara kendimi derste gibi hissettim…  

Hülagü, Kocaeli Üniversitesi’ni anlatırken söz depreme geldi…

Kocaeli Üniversitesi’nin depremde yüzde 75’inin yıkıldığını, kendisinin de eşiyle birlikte 9 saat göçük altında kaldığını belirtti…

Eski rektör Baki Komsuoğlu’nun üniversitenin bu duruma gelmesinde büyük rol oynadığını, üniversitenin var oluş mücadelesinden galip çıktığını ifade etti.

 

**

 

-İstanbul Üniversitesi’nde 100 bin, Marmara Üniversitesi’nde 90, Kocaeli Üniversitesi’nde 80 bin öğrencinin olduğunu söyledi. Rektör, YÖK ile görüştüğünü, üniversitede öğrenci sayısını düşürmeye çalıştıklarını, 2015’de öğrenci sayısını yüzde 7 düşürdüklerini, 2016 yılında da öğrenci sayısını yüzde 6 düşürmeyi hedeflediklerini belirterek, bütün çabalarına rağmen öğrenci sayısını yeterince düşürememekten şikayet etti.

 

**

 

-102 ülkeden 1435 öğrencinin Kocaeli Üniversitesi’nde eğitim gördüğünü belirtti…

-Üniversitede 1500’e yakın taşeron işçinin çalıştığını, bunların maaşlarının düşük olduğunu, Devletin taşeron sorununa çözeceğine inandığını ifade etti. 

 

**

 

12.500 üniversite öğrencisine yemek verdiklerini, 2 bin öğrenciye de bedava yemek verdiklerini söyledi. Öğrenci yemek ücretinin 2 lira olduğunu, bunu 1.5 liraya indirdiklerini, 6 liraya kendilerinin tamamladıklarını söyledi.

-Daha önce 200 öğrenciye burs verdiklerini, burs verdikleri öğrenci sayısını 500’e çıkardıklarını, bunun 200’nü tıp fakültesi öğrencilerine, kalan 300’ünü de diğer fakültelerdeki öğrencilere kontenjan olarak ayırdıklarını belirtti…

-Bilişim Vadisi’nin büyük bir proje olduğunu, 100 bin kişinin çalışacağını, çalışanların eğitimine katkı sağlayacaklarını, üniversite olarak Bilişim Vadisi’nden hisse aldıklarını söyledi.

-Türk Hava Yolları ile işbirliği içinde olduklarını, iş garantili kurslar verdiklerini belirtti…

-Kartepe Lojistik Merkezi’nin seçildiğini, üniversite olarak bu yönde çalışma içinde olduklarını dile getirdi.

-İzmit Belediyesi ile ortak olarak AMATEM’i kurmak istediklerini, Cuma günü Zafer Hoca’nın İstanbul’a gidip incelemelerde bulunacağını söyledi.

Rektör Hülagü, sunumun sonunda birlik ve beraberlikten bahsederek,  “SÖZ KONUSU VATAN İSE GERİSİ TEFERRUATTIR” deyip sözlerini tamamladı.

 

**

 

Rektör Hülagü, kürsüden konuşmak istedi. Kameralardan dolayı kendisini görmediğimizi, yerine oturması durumunda daha sıcak bir ortamın olacağını söyledik. Bizi dinledi…

Sonra soru cevap faslına geçildi…

 

**

 

Gazetemiz yazarı Mustafa Küpçü, organizasyonu beğenmediğini, basın toplantısını Umuttepe’de veya KOÜ’ye bağlı Derbent Otel’de neden yapılmadığı sordu. Rektör Hülagü de Umuttepe’deki yerin yangında zarar gördüğünü, Derbent Otel’in de uzak olması nedeniyle böyle bir karar aldıklarını, ilk kez böyle bir toplantı yaptıklarını ve bundan ders aldıklarını söyledi.

 

**

 

Gazeteci Galip Ataman, Barış İçin Akademisyenler Girişimi’ne 1000’in üzerinde imza atıldığını, bunların 19’unun Kocaeli Üniversitesi’nden olduğunu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla YÖK’ün harekete geçtiğini, bu akademisyenlerle ilgili soruşturma açılacağını, rektör olarak bu konuda neler düşünüyorsunuz diye sordu. Rektör Hülagü de hukuk ne diyorsa o uygulanır dedi. Rektör’ün söyleminden o bildiriye imza atanlar için idari soruşturma başlatılacak.

 

**

 

Sayın Hülagü’ye üç soru sordum.

Birincisi Büyükşehir’in Körfez ve Derince sınırına yapmak istediği çöp farikasıyla ilgili Kocaeli Üniversitesi’nden görüş alıp almadığını,

İkincisi CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar’ın 2015 yılında Kocaeli Üniversitesi’nden 284 öğrencinin PKK’ya katıldığını söylediğini, Kocaeli Üniversitesi’nin konuyla ilgili herhangi bir araştırma yapıp yapmadığını,

Üçüncüsü de 130 bin nüfuslu Derince’de fakülte veya yüksek okul götürülmesi yönünde bir çabalarının olup olmadığını sordum.

 

**

 

Rektör Hülagü birinci soruma, Büyükşehir’in herhangi bir görüş sormadığını söyledi…

İkinci soruma, Emniyet Müdürlüğü’nün CHP milletvekiline cevap verdiğini, konuyla ilgili bir araştırma yapmadıklarını ifade etti.  

Üçüncü soruma da Derince Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut’un Derince’ye üniversitenin getirilmesi noktasında biraz daha aktif olması gerektiğini söyledi…

 

**

 

Kocaeli Üniversitesi Rektörü Sayın Sadettin Hülagü’nün böyle bir toplantı yapmasını önemsiyorum…

Hülagü sayesinde Kocaeli Üniversitesi ile ilgili birçok bilgiye sahip olduk…

Toplantının sonunda bir Derinceli olarak Rektör Hülagü’ye Derince Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut’un daha aktif olması gerektiğini söylemiyle neyi kastettiğini sordum. Cevap verdi. Sayın Hülagü’nün verdiği cevabı daha sonra sizlerle paylaşacağım.

 

**

 

Toplantının sonunda The Ness Otel’in önünde toplu fotoğraf çekildi. Fotoğraf çekme anında herkes saçlarını tarar, ama Rektör Hülagü cebinden tarağını çıkartarak bıyıklarını taradı… Sonuç olarak güzel bir toplantı olduğunu düşünüyorum. Sayın Hülagü ve ekibine başarılar diliyorum…

 

 

Farabi Devlet Hastanesi hazır!

Makamını kaybedecek olmasına rağmen Darıca Farabi Devlet Hastanesi Başhekimi Op.Dr. Hikmet Yaşar, Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne tam destek verdi. Yaşar, Farabi Devlet Hastanesi’nin yönetimsel, fiziki ve kadro olarak Eğitim ve Araştırma Hastanesi olmasına hazır olduğunu açıkladı. Yaşar, “Eğitim ve araştırma hastanesi olmamıza bin tane başhekimliğimiz feda olsun ”dedi. Devlet hastanesinin eğitim ve araştırma hastanesi haline getirilmesi, Darıca için büyük bir şans olarak değerlendiriyorum.

 

 

Başkan Demirci araçları inceledi

Belediyeler, yeni araçlar alarak araç filolarını genişletmeye çalışıyorlar. Çayırova Belediyesi de temizlik işleri filosuna 2 yeni araç ekledi. 10 adet çöp toplama aracı, 1 adet arazös ve 1 adet vakumlu süpürme aracı ile ilçeye hizmet veriyor. Belediye Başkanı Şevki Demirci,  aldıkları 2 yeni vakumlu süpürme aracını inceledi. Yeni araçlar Çayırova’ya hayırlı olsun diyoruz.

 

 

Salon yenilendi

Gölcük Belediyesi, Değirmendere Spor Salonu’nu kapsamlı bir tadilattan geçirdi ve zeminini yeniledi. Rutin belediyecilik hizmetlerinin yanı sıra, sosyal ve kültürel belediyecilik alanında büyük hamleler gerçekleştiren Gölcük Belediyesi, sportif yatırımlara da destek veriyor. Belediyenin salonun zeminini yenilemesi, sporcuları ve kulüpleri mutlu etti.

 

 

AKP’li Soba’dan ilginç açıklama

AKP Gebze İlçe Başkanı Hasan Soba, her fırsatta partisinin icraatlarını öve öve bitiremiyor. Soba, Türkiye’nin zorlu bir süreçten geçerken, 2000’li yılların başlarında ülkenin üstüne adeta kara bulut gibi çöken İMF’ye tek kuruş borcunun olmamasını şaka gibi niteledi. Soba, sosyal medya hesabına üzerinden , “Türkiye’nin şu anda 2 dev köprü, 1 büyük havalimanı,Boğaza tüp geçit, 2 nükleer santral gibi büyük hizmetleri aynı anda yaptığına, 3 Milyon Suriyeli Mülteciye de baktığını, bir yandan da PKK ile mücadele ettiğini, buna rağmen İMF’ye tek kuruş borcu olmadığını belirterek, bunu “şaka gibi ”şeklinde değerlendirdi. Soba, çok iyimser… Türkiye’nin bütün komşularıyla savaş halinde olduğunu, Ortadoğu bataklığına sürüklendiğini söylemiyor.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR